Nauka w wakacje - jak zachęcić dzieci do powtórek?
Nauka w wakacje to wspaniały sposób na przygotowanie dzieci do nadchodzącego roku szkolnego. Dzieci powinny kontynuować edukację podczas lata z wielu powodów. Nie chodzi tu o godziny spędzone nad książkami, ale o wprowadzenie elementów przypominających wiadomości ze szkoły do życia codziennego i odpoczynku.
W tym artykule dowiesz się dlaczego jest to tak istotne, jak to wykonać i jak pomóc dziecku przygotować się do nadchodzącego roku szkolnego.
Czytaj dalej i dowiedz się więcej!
Nauka w wakacje – dlaczego jest tak istotna?
Jeśli dzieci nie będą kontynuować nauki podczas wakacji choć w minimalnym zakresie, mogą szybko zapomnieć o wielu rzeczach, których nauczyły się w ciągu roku szkolnego. Jest to znany efekt, “letniego zapominania”.
Aby tego uniknąć, podczas przerwy wakacyjnej należy zapewnić dzieciom stymulację intelektualną, pozwalającą na rozwój ich zdolności i kreatywności. Po zakończeniu wakacji, dobrze przygotowani uczniowie będą gotowi do podjęcia się następnego semestru.
Jeśli latem dzieci nie biorą udziału w żadnych zajęciach edukacyjnych, a rodzice nie zapewniają im takiej stymulacji w domu, mogą zapomnieć, czego nauczyły się w ciągu całego roku szkolnego.
Nauczyciele muszą zazwyczaj poświęcać miesiąc lub 2 z całego roku szkolnego na powtórki i ponowne przejrzenie wszystkiego, o czym dzieci mogły zapomnieć podczas przerwy.
Znaczenie edukacji dzieci podczas przerwy od szkoły
Wielu osobom może się wydawać, że podczas wakacji letnich nigdy nie zapomnieli niczego ze szkoły. Jednocześnie nauczyciele prawdopodobnie potwierdzą, że każdego roku mimo napiętego planu pracy z młodzieżą, muszą w kółko powtarzać zapomniany materiał.
Według badań, dzieci podczas przerwy wakacyjnej mogą zapominać nawet jedną trzecią tego, czego nauczyły się w poprzednim roku szkolnym. To bardzo dużo informacji; jedna trzecia roku to prawie 60 dni szkoły. Kiedy dzieci nie uczą się dalej w czasie wakacji lub nie ćwiczą tego, czego się nauczyły, będą miały niekorzystne skutki w klasie.
Co pokazują badania na temat nauki w wakacje?
Badania dowodzą, jak ważne jest kontynuowanie nauki w czasie wakacji. Kiedy uczniowie biorą udział w zajęciach edukacyjnych podczas przerwy letniej, poprawią swój cały proces uczenia się. Gdy dorosną, prawdopodobnie wybiorą ciekawe zajęcia czy obozy naukowe, z których mogą się czegoś nauczyć.
Naukowcy ustalili, że uczniowie, którzy uczą się także podczas wakacji w szkole podstawowej, częściej kończą szkołę średnią z dobrymi ocenami.
Nauka w wakacje- co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku się zmobilizować?
- Zachęcaj swoje dzieci do angażowania się w różne zajęcia w okresie letnim. Poświęć trochę czasu i pomóż swojemu uczniowi pracować nad jego działaniami edukacyjnymi. Pomocne będą nawet proste rzeczy, takie jak wspólne czytanie, spędzanie czasu w lokalnej bibliotece, parku, a nawet wspólne gotowanie.
- Nie chodzi tylko o odrabianie lekcji, ale także o odkrywanie nowych rzeczy, doświadczanie nowych emocji i eksperymentów w życiu, odwiedzanie parków nauki, wystaw itp. Wspólnie możecie prowadzić dziennik obserwacji na przykład nowych odmian drzew lub ptaków.
- Wśród zajęć możesz uwzględnić na przykład 10-minutową sesję matematyczną. W zaledwie 10 minut możesz pomóc swojemu dziecku zapamiętać to, czego będą od niego wymagali nauczyciele.
Nie chodzi tylko o długie sesje naukowe i robienie zadań z matematyki. Możesz zmieniać harmonogram. Krótkie sesje, wycieczki do ogrodów zoologicznych, botanicznych czy wystaw naukowych są równie cenne.
Zdywersyfikuj godziny i spędzony czas- jednego dnia ucz się po obiedzie, kolejnego dnia, poucz się z dzieckiem trochę, zanim pójdziecie na spacer. Warto przejrzeć lektury szkolne na spacerze czy pikniku Pomoże to zaciekawić dziecko i utrzymać jego zainteresowanie.
Według wielu ekspertów z dziedziny pedagogiki, najważniejsze jest to, aby dzieci się nie nudziły podczas takich sesji naukowych. Nie chodzi tylko o oglądanie telewizji przez cały dzień i przeglądanie internetu. Gdy pogoda nie dopisuje, możecie znaleźć ciekawy film edukacyjny, historyczny lub program naukowy.
Lato może być świetnym momentem, aby poświęcić czas swoim dzieciom, nawiązać z nimi bliższą relację i pomóc im stać się lepszymi uczniami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Seth Gershenson. (2013). Do Summer Time-Use Gaps Vary by Socioeconomic Status? American Educational Research Journal.
- G. D. Borman & M. Boulay. (2004). Summer learning: Research, policies, and programs. Routledge.