Jak poprawić koncentrację dziecka?
Nie ma wątpliwości, że dzieci muszą nauczyć się koncentracji. To umiejętność, która jest niezbędna do wykonywania codziennych zadań i która ogólnie okazuje się być niezwykle przydatna, zwłaszcza jeśli chodzi o proces uczenia się. Dlatego też w dzisiejszym artykule zastanowimy się jak można poprawić koncentrację dziecka.
Dorośli są w stanie poprawić koncentrację dziecka, stosując odpowiednie rozwiązania. Ale skąd mamy wiedzieć, czy nasze dzieci mają niewielkie umiejętności związane z utrzymywaniem uwagi lub czy ich czas koncentracji jest bardzo krótki? To proste. Wystarczy, że będziesz je obserwować i wyglądać określonych znaków. Na przykład:
- Twoje dziecko przysiada na chwilę w różnych miejscach,
- Łatwo się rozprasza,
- Ma trudności z organizacją,
- Często gubi różne rzeczy,
- Ma problem z uczeniem się i zapamiętywaniem rzeczy.
Jeśli zauważyłaś którekolwiek z tych zachowań, to nadszedł czas, aby popracować nad umiejętnością koncentracji Twojego maluszka. Przyjrzyjmy się sześciu fajnym sposobom, które mogą poprawić koncentrację dziecka.
6 fajnych sposobów, które pomogą Ci poprawić koncentrację dziecka
1. Puzzle
Puzzle to doskonałe narzędzie do poprawy koncentracji. Wybierając właściwy model musisz pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, pozwól dziecku wybrać obrazek przedstawiony na puzzlach. Dzięki temu będzie o wiele bardziej zainteresowane ich układaniem.
W zależności od wieku dziecka, puzzle mogą składać się z jednego lub kilku kawałków oraz mieć większy lub mniejszy poziom trudności. Możesz zapewniać mu swoje wsparcie, odrobinę pomagać, ale najlepiej byłoby, gdyby nauczyło się je układać samodzielnie.
2. Kończenie alfabetu lub sekwencji liczb
- 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9…
- A, B, C, D, F, G, I…
3. Łamańce językowe pomagają poprawić koncentrację dziecka
Łamańce językowe to świetna zabawa oraz świetny sposób na poprawienie koncentracji i wymowy. Aby bawić się łamańcami językowymi ze swoim maluchem, napisz je na niewielkiej tablicy lub na kawałkach papieru. Następnie pozwól dziecku wybrać jeden z nich, który będzie miało Tobie przeczytać.
Kiedy maluch skończy, powiedz mu, żeby przeczytało łamaniec jeszcze raz, ale tym razem szybciej. Możesz obserwować czy uda mu się to zrobić bez zająknięcia. Kiedy Twój maluch zaznajomi się już z łamańcami językowymi, możesz poprosić je, aby wymyśliło własne.
4. Wyścig z czasem
W zależności od wieku dziecka, możesz rzucić mu wyzwanie, aby wykonało określone czynności w czasie krótszym niż jedna minuta. Może być to na przykład odłożenie zabawek, rozwiązywanie łamigłówek matematycznych, wkładanie książek do torby, itp.
Na samym początku postaraj się wytłumaczyć zabawę dziecku i poproś je, aby wykonało zadanie przed upłynięciem wyznaczonego czasu. Następnie ustaw stoper i niech rozpocznie się zabawa! To niezwykle motywująca gra, która zwiększa uważność u dzieci.
5. Gra w memory
Gra w memory polega na znalezieniu par pasujących do siebie kart i odłożeniu ich na bok. Każdy gracz podczas swojej tury może odwrócić dwie karty, aby sprawdzić, czy do siebie pasują. Jeśli nie pasują do siebie, muszą odwrócić je ponownie, nie zmieniając ich położenia.
Jednak jeśli graczowi uda się odkryć dwie pasujące do siebie karty, podnosi je i odkłada na bok. Następnie ponownie ma szansę odwrócić kolejne dwie karty. Osoba, która zbierze najwięcej par, wygrywa.
6. Znajdowanie różnic, aby poprawić koncentrację dziecka
W tym przypadku dzieci muszą porównać dwa praktycznie identyczne obrazki i znaleźć, co je różni. Aby gra stała się bardziej dynamiczna, możesz ułożyć różne przedmioty lub ubrać się w określony sposób.
Pozwól dziecku przyjrzeć się wszystkiemu uważnie zanim zamknie oczy. Następnie zmień układ rzeczy lub coś w swoim stroju.
Teraz dziecko musi wskazać na zmiany, które zaszły. Taka wersja zabawy jest podobna do jej papierowego odpowiednika, ale jest o wiele bardziej kreatywna i interaktywna.
Wszystkie te zabawy są niezwykle fajne, a jednocześnie pomagają poprawić koncentrację dziecka. Podczas zabawy dzieci będą koncentrować się nawet tego nie zauważając. Stopniowo ich umiejętność koncentracji i skupiania uwagi na jednym zadaniu będzie się poprawiała.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Joe L. Frost, Sue Clark Wortham and Robert Stuart Reifel. (2001). Play and child development. Merrill, Prentice Hall.