Łamigłówki dla dzieci do zabawy w domu - 6 propozycji

Gry oparte o ćwiczenia dla umysłu, tak zwane łamigłówki, są doskonałym sposobem na przyspieszenie rozwoju intelektualnego każdego dziecka. Poznaj niektóre z najciekawszych dostępnych obecnie na rynku gier tego typu, aby zachęcić swojego malucha do robienia sobie przerw w nauce i także w czasie wakacji.
Łamigłówki dla dzieci do zabawy w domu - 6 propozycji

Ostatnia aktualizacja: 02 grudnia, 2019

Odkryj dzisiaj razem z nami serię gier typu łamigłówki obejmujących zestaw ćwiczeń umysłowych dla najmłodszych, w które możesz zagrać z dziećmi w domu lub gdziekolwiek tych zechcesz. Potrzebujesz tylko trochę teczek, czasopism ilustrowanych, kolorowych ołówków i dużej dozy wyobraźni.

Nauka poprzez zabawę jest celem, który powinien przyświecać rodzicom podczas każdego okresu wakacyjnego, jeśli chodzi o ich dzieci. Oczywiście letnie wakacje mają zapewnić dzieciom możliwość odpoczynku po długim roku szkolnym. Niemniej jednak nadal ważne jest, aby ich umysły były aktywne, a łamigłówki doskonale nadają się do tego celu.

Nie mówimy w tym miejscu o tym, jak usiąść z dziećmi przed książkami lub zeszytem i zmusić je do rozwiązywania monotonnych zadań matematycznych i gramatycznych. Mamy tutaj raczej na myśli metodę wykorzystania gier jako narzędzia do nauki i ćwiczenia umysłu.

Domowej roboty gry umysłowe i łamigłówki dla dzieci

Gry oparte o ćwiczenia dla umysłu, tak zwane łamigłówki, są doskonałym sposobem na przyspieszenie rozwoju intelektualnego każdego dziecka. Poznaj niektóre z najciekawszych dostępnych obecnie na rynku gier tego typu, aby zachęcić swojego malucha do robienia sobie przerw w nauce i także w czasie wakacji.

1. Gry typu „Memory Game”

Jedną z najbardziej klasycznych i prostych gier, która jest niewątpliwym hitem wśród najmłodszych, jest jedna z licznych odmian klasycznej gry znanej po prostu jako „Memory Game”. Sama dynamika gry jest wystarczająco zabawna i atrakcyjna dla dzieci. Ale możesz uczynić ją jeszcze bardziej wciągającą i edukacyjną, jeśli pozwolisz swojemu dziecku uczestniczyć w procesie jej tworzenia.

Aby stworzyć własną grę typu „Memory Game”, potrzebujesz następujących materiałów i akcesoriów:

  • Obrazki, które Twoje dziecko zechce wykorzystać.
  • Sztywna tektura lub tablica plakatowa.

Na początek poproś swoje dzieci, aby narysowały lub wycięły obrazy, które chciałyby użyć w swojej grze. Potrzebne będą dwie kopie tego samego obrazu. Następnie przyklej te grafiki do kwadratowych kartonów. Upewnij się, że wszystkie kwadraty są tego samego rozmiaru i koloru.

Aby zagrać, po prostu połóż karty zakrytą stroną do dołu i kolejno je odwracaj, aby utworzyć pary identycznych obrazków. Będziesz zaskoczony tym, jak dobrze Twoje dzieci są w stanie zapamiętać pozycje różnych zdjęć!

To fantastyczna gra do ćwiczenia ostrości wzroku i pamięci. Co więcej, jest to też świetna aktywność, którą może cieszyć się cała rodzina.

2. Bingo alfabetyczne

Bingo alfabetyczne to idealna gra ćwicząca umysł dla dzieci, które właśnie nauczyły się liter. Ta forma łamigłówki jest bardzo rozwijającą dla najmłodszych odmianą słynnej gry hazardowej opartej o liczby.

Możesz sam stworzyć karty do gry w bingo alfabetyczne, używając liter w różnych kolorach. Twoje dziecko przejrzy i pozna cały alfabet, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, w trakcie samego tylko procesu tworzenia kart do gry.

Podczas gry gracze mogą zawołać „bingo”, jeśli wypełnią całą linię na swoich kartach, lub „pełna karta”, gdy wypełnią literami całą kartę do gry.

3. Układanki typu puzzle

Inną opcją, jeśli chodzi o domowe łamigłówki i ćwiczenia umysłowe, jest po prostu układanie puzzli. Możesz użyć do tego celu starego czasopisma ilustrowanego lub plakatu, aby szybko i łatwo utworzyć zagadkę.

Puzzle są idealne do pomocy dzieciom w ćwiczeniu logicznego myślenia i rozumowania. Doskonale nadają się również do rozwijania innych rodzajów umiejętności, takich jak koordynacja ręka-oko i poprawy zdolności motorycznych.

Gry dla dzieci

Inną bardzo oryginalną odmianą tej klasycznej aktywności jest tworzenie puzzli z klocków Lego. Wszystko czego potrzebujesz to kilka klocków Lego, kawałek tekstury, na którym możesz narysować odpowiedni kształt oraz długopis lub marker.

Po narysowaniu obrysu klocków Lego i wycięciu ich, wymieszaj je wszystkie razem. Dzięki temu twoje dzieci będą mogły dopasować każde wycięcie do pasujących klocków Lego.

Będzie to idealna odmiana łamigłówki do odkrywania zasad geometrii i ćwiczenia umysłu wraz z najmniejszymi członkami Twojej rodziny.

Jeszcze więcej domowych gier z ćwiczeniami umysłowymi dla dzieci

Pora na zaprezentowanie kolejnych ciekawych propozycji na łamigłówki, dzięki którym możesz lepiej i pożyteczniej spędzić czas ze swoimi dziećmi.

4. Odnajdywanie różnic na obrazkach

Rysowanie i kolorowanie są ulubionymi zajęciami dla dzieci. Dlatego właśnie użycie czarno-białych obrazków do zabawy „znajdź różnice” jest doskonałą opcją A to dlatego, że po zakończonej grze dzieci mogą dodatkowo pokolorować te obrazki.

Znajdź 5 różnic

Ta aktywność jest też odpowiednia dla dzieci, które mają trudności z koncentracją na konkretnych zadaniach. Pomaga także rozwinąć ostrość widzenia. Możesz wyszukiwać w Internecie obrazy do gry „znajdź różnice” i potem je wydrukować na domowej drukarce. Ponadto zarówno Ty, jak i Twoje dzieci możecie tworzyć odpowiedniego rodzaju grafiki na własną rękę w domu.

5. Wyprawa w poszukiwaniu skarbów

Jest to bardzo prosta odmiana łamigłówki, która zachwyci Twoje dzieci przygodami i zamiłowaniem do tajemnic. Poszukiwanie skarbów to gra służąca rozwijaniu umiejętności rozumowania. Dzieci muszą podążać za wskazówkami, które odkryją po drodze, aby znaleźć ukryty na końcu skarb.

Ponadto rozwiną w ten sposób swoje umiejętności percepcji wzrokowej, koncentracji i uwagi. Wynika to z faktu, że dbałość o szczegóły jest istotną częścią takiej gry.

Jednocześnie istnieje wiele różnych sposobów zaprojektowania i przeprowadzenia zadania poszukiwania skarbów. Możesz na przykład zaplanować rebusy w postaci prostych zadań matematycznych, zagadek lub innych wymagających rzeczy, które pozwalają dzieciom ćwiczyć i rozwijać swoje umiejętności.

6. Rebusy i zagadki

I na koniec chcielibyśmy zaproponować Ci ostatnią grę polegającą na ćwiczeniu umysłu. Tym razem nie potrzebujesz do niej żadnych materiałów, ani akcesoriów. Wystarczy Wam tylko sama wyobraźnia. Słowa i rytm, których używasz do recytowania kolejnych wersów, przyciągną i zaintrygują Twoje dzieci oraz zmotywują je do odkrycia odpowiedzi.

Kiedy się będziecie tak bawić razem, Twoje maluchy rozwiną u siebie skojarzenie idei i formowanie się pojęć, a także wyobraźnię i myśli.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Crespillo, E. (2010). El juego como actividad de enseñanza-aprendizaje. Gibralfaro.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.