Wysoka samoocena: jak wyrobić ją w dziecku?

Wysoka samoocena: jak wyrobić ją w dziecku?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Elena Sanz Martín

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wysoka samoocena stanowi klucz do rozwoju zdrowej i przystosowanej osobowości. Odkryj, w jaki sposób możesz pomóc ją rozwijać swojemu dziecku.

Poczucie własnej wartości to pojęcie, które staje się coraz częściej używane. Chociaż sam termin bywa traktowany w sposób niejednoznaczny, to w rzeczywistości stanowi jedną z najważniejszych kwestii w procesie budowania zdrowej osobowości.

Właśnie dlatego chcemy podzielić się podpowiedziami, dzięki którym dowiesz się na czym polega wysoka samoocena i jak pomóc ją rozwijać u dziecka.

Czym jest samoocena, czyli poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to połączenie sposobu postrzegania, myśli, uczuć oraz osądów, które wydajemy wobec siebie samych . To myśli i uczucia, jakie żywisz wobec siebie i poziom satysfakcji, jaki odczuwasz na myśl o tym, kim jesteś.

Poczucie własnej wartości nie jest czymś wrodzonym. Innymi słowy nie rodzimy się z nim. To raczej koncept, który rozwija się przez całe nasze życie i może być modyfikowane. Nawet jeśli dziecko ma niskie poczucie własnej wartości, możesz pomóc mu je naprawić.

Dlaczego wysoka samoocena jest tak istotna?

Z pewnością wiele razy słyszałaś następujące stwierdzenie: “Kochaj bliźniego samego jak siebie samego”. Jednak z jakiegoś powodu często zapominamy o ostatnich trzech słowach. Zapominamy, że na pierwszym miejscu powinna stać miłość, jaką odczuwamy względem siebie samych.

Dzieci z wysoką samooceną

  • Dzieci z wysoką samooceną czują się bardziej doceniane i bezpieczne. Mają pewność siebie, której potrzebują do próbowania nowych rzeczy i odkrywania otaczającego je środowiska.
  • Wiara w ich własne umiejętności motywuje je do podejmowania wszelkich działań podczas wykonywania nowych zadań. Poza tym pomaga ich również odczuwać dumę z tego, co są w stanie zrobić.
Uśmiechnięty chłopiec z uniesionymi rękoma - wysoka samoocena
  • Dzieci z wysoką samooceną wiedzą, jak radzić sobie z frustracją, gdy nie wszystko idzie po ich myśli. Są w stanie dostosować się do nowych okoliczności i podjąć kolejną próbę. Zamiast postrzegać swoje błędy jako osobistą porażkę, akceptują je jako część procesu uczenia się. Tym samym nie są dla siebie aż tak bezwzględne.
  • Ten sposób patrzenia na życie sprawia, że osiągają lepsze wyniki. Nie chodzi jedynie o szkołę, ale również o życie społeczne i rodzinne.

Dzieci z niską samooceną

  • Dzieci z niską samooceną nie odczuwają pewności siebie i czują się niepewne. Mają wrażenie, że są warte mniej od innych, wątpią w swoje własne umiejętności i koncentrują się na negatywnych aspektach życia.
  • Dzieci szybko rezygnują lub nawet nie próbują nowych rzeczy ani nie chodzą w nowe miejsca. Dzieje się tak, ponieważ mają problem z radzeniem sobie z własnymi błędami oraz niepowodzeniami. Mogą być niezwykle krytyczne wobec siebie.
  • W rezultacie nie mają tak dobrych wyników w niektórych obszarach życia. Innymi słowy, lęk sprawia, że nie są w stanie osiągnąć pełnego potencjału.

Jak podnieść poczucie własnej wartości dziecka?

  1. Kochaj swoje dziecko bezwarunkowo. Okazuj mu czułość i mów, że je kochasz, bez względu na to, co robi. Gdy je poprawiasz, pilnuj, aby wyjaśnić, że problem dotyczy prawidłowego zachowania, a nie jego samego.
  2. Poświęcaj dziecku uwagę. Znajdź czas, który będziesz mogła spędzić sam na sam z dzieckiem i patrz mu w oczy, gdy do Ciebie mówi. Dzięki temu pokażesz mu, że naprawdę go słuchasz i że jest dla Ciebie bardzo ważne.
  3. Zapewniaj różne opcje. Od momentu ukończenia drugiego roku życia dziecko jest w stanie zacząć podejmować samodzielnie małe i proste decyzje. Dawanie mu możliwości wyboru pokazuje mu, że ufasz w jego umiejętność podjęcia właściwej decyzji.
  4. Ustalaj jasne i stałe granice. Poznanie własnych granic pomaga dziecku czuć się bezpiecznie.
Mama i córka przybijające piątkę
  1. Pozwól dziecku popełniać błędy i podkreślaj jego niezależność. Zachęcaj je do samodzielnego odrabiania pracy domowej, a jeśli popełni błąd, nie poprawiaj go od razu. Zamiast tego daj mu szansę odkryć błędy i znaleźć lepsze rozwiązanie.
  2. Unikaj porównań. Podkreślaj, że każdy z nas jest inny i ma własne mocne strony oraz talenty. Naucz swojego malucha podziwiać je i uczyć się od innych, a nie im zazdrościć. Oprócz tego pomóż mu odczuwać dumę z własnych cnót zamiast porównywać siebie z innymi osobami.
  3. Rozwijaj jego umiejętność dopasowywania się. Naucz dziecko stawiać czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą życie. Przypomnij mu, że nie chodzi o to, aby wszystko udało mu się za pierwszym podejściem, ale aby wkładało wysiłek w to, co robi i czuło się pewne siebie.
  4. Zaakceptuj jego emocje i ataki szału. Pomóż maluchowi rozpoznawać emocje i radzić sobie z nimi.
  5. Dawaj przykład pozytywnego poczucia własnej wartości. Pokazuj dziecku, że jesteś dumna z jego osiągnięć i unikaj negatywnych komentarzy na jego temat.
  6. Zadbaj o pozytywne otoczenie. Każdego dnia pod wieczór rozmawiaj z dzieckiem o tym, jak minął mu dzień. Każdego poranka przypominaj mu o drzemiącym w nim potencjale.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.