Uczyć dziecko szanowania różnorodności: jak tego dokonać?

Uczyć dziecko szanowania różnorodności: jak tego dokonać?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ważne jest, aby uczyć dziecko szanowania różnorodności. To oznacza akceptację tego, że żyjemy w świecie, w którym istnieją wszelkiego rodzaju grupy etniczne, religie, przekonania, cechy fizyczne, uczucia, wartości i działania.

Nikt nie jest taki sam jak ktokolwiek inny, co czyni ludzki gatunek amalgamatem, w którym wszyscy się spotykamy, jednocześnie zachowując naszą indywidualność. Z tego powodu bardzo istotne jest, by uczyć dziecko szanowania różnorodności.

Nauka o równości

Aby uczyć dziecko szanowania różnorodności, najpierw musisz  wykształcić to na podstawie równości. “Usuń” z malucha wszystkie stereotypowe uczucia i naucz go jak być tolerancyjnym wobec błędów innych.

Musisz mu przekazać, że wszyscy jesteśmy tacy sami, ponieważ każdy z nas należy do rasy ludzkiej. Nieważne czy jesteśmy biali, czarni, żółci, i tak dalej…

W jaki sposób uczyć dziecko szanowania różnorodności?

Pokaż swojemu dziecku, jak cenić i doceniać otaczających je ludzi. Możesz mówić mu jak walczyć z seksizmem i bronić równości między płciami, niezależnie od roli, jaką każda osoba musi odgrywać (zgodnie z dogmatami przeszłości) lub ich orientacji seksualnej.

Możesz to zrobić poprzez pokazanie mu, jak nawiązywać przyjaźnie z ludźmi z różnych kultur lub religii, lub mówiąc o tym jak szanujesz kogoś, kto ma inne przekonania.

Jak uczyć dziecko szanowania różnorodności?

Twoje dziecko musi nauczyć się akceptować swoich rówieśników, bez względu na to, czy są to dzieci brzydkie, ładne, chude czy tłuste, sympatyczne, czy nie… Z tego powodu w rzeczywistości nie powinno być między nimi takich znaczących różnic.

Wszyscy mężczyźni są tacy sami w co najmniej jednym aspekcie: ich pragnieniu bycia innym.

-William Randolph Hearst-

Ustanowienie tych i wielu innych kategorii istniejących obecnie na świecie jest podyktowane przez ludzi będących przy władzy lub sławnych. Dzieje się tak dlatego, że oni są uważani za idealnych.

Równe traktowanie oparte na szacunku dla różnorodności i tolerancji różnic jest platformą wypełniająca należytą rolę, bądź też podtrzymującą relacje międzyludzkie.

Tolerancyjność

Jeśli już zaczęłaś uczyć dziecko szanowania różnorodności, następnym krokiem będzie mówienie o tolerancyjności. Naucz je odrzucać dyskryminację, która zachwyca niektórych ludzi i wyklucza wiele osób. Takich jak np. poddanie się jednej płci lub odmienne traktowanie innej rasy.

Nikt nie jest lepszy ani gorszy, ponieważ urodził się w tym czy innym kraju lub dlatego, że wyznaje określoną religię. Tylko dlatego, że ktoś się rodzi kobietą, nie oznacza, że musi skłonić głowę przed mężczyzną, który wcale tego nie neguje.

Wszyscy mamy prawo czerpać z tych samych korzyści, możliwości, radości… Aby uczyć dziecko szanowania różnorodności, równości i tolerancyjności należy nauczyć je jak myśleć, czuć i działać w sposób integrujący.

Uczyć dziecko szanowania różnorodności…

Po rozmowie o szanowaniu różnorodności, równości, tolerancji, niedyskryminacji i integracji ważne jest, aby skomentować co tak naprawdę oznacza szacunek. Nawet jeśli uczysz swoje dziecko tysięcy koncepcji, których tematem jest właśnie ten aspekt – jest to bardzo niewiele. Chyba, że rozumie, co znaczy samo słowo „szacunek”.

Szacunek nie jest ślepym posłuszeństwem, uległością czy strachem… Szacunek to serdeczność, harmonia i równowaga w relacjach międzyludzkich. Kiedy ludzie traktują się nawzajem z szacunkiem, akceptują się obustronnie pomimo widocznych i odczuwalnych między nimi różnic.

Naucz swoje dziecko, że jedynym sposobem na zdobycie szacunku innych jest przede wszystkim szanowanie drugiego człowieka. Twoje dziecko musi nauczyć się, że szacunek nie oznacza, że ​​przestaje bronić swojej opinii, gustów, przekonań i uczuć, ani nie zmienia ich, aby przypodobać się innym.

Dzieci muszą zrozumieć, że różnice można traktować z szacunkiem. W rzeczywistości, gdy istnieją jakieś różnorodności między obiema stronami możliwe jest osiągnięcie wzajemnego porozumienia. Można tego dokonać bez nierówności, braku tolerancji, braku szacunku i dyskryminacji.

Więc kiedy rozmawiasz ze swoim dzieckiem o tym, co to znaczy szanować różnorodność, naucz go również znaczenia słowa „szacunek”.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.