Jak uczyć dziecko rozpoznawać emocje: 5 opowiadań

Jak uczyć dziecko rozpoznawać emocje: 5 opowiadań

Ostatnia aktualizacja: 07 stycznia, 2019

Dziecko cieszące się dobrym zdrowiem emocjonalnym jest szczęśliwym dzieckiem, które potrafi stawić czoła złożonym sytuacjom. Aby pomóc mu rozwinąć inteligencję emocjonalną, rodzice mogą skorzystać z doskonałego narzędzia, jakim są historie pomagające uczyć dziecko rozpoznawać emocje.

Odkryj, jak możesz uczyć dziecko rozpoznawać emocje i uczucia poprzez opowiadanie mu ciekawych historii.

Opowiadania, które istnieją, by uczyć dziecko rozpoznawać emocje

Rozwijanie umiejętności społecznych jest czynnikiem niezbędnym, by dziecko mogło stać się dobrym człowiekiem.

Zrozumienie i umiejętność ukierunkowania emocji, które pojawiają się w różnych sytuacjach, wzmocni pewność siebie dziecka.

Kiedy próbujesz uczyć dziecko rozpoznawać emocje, zwracasz jego uwagę także na emocje innych ludzi, a zatem pomagasz mu nauczyć się szanować uczucia innych.

Oto lista najlepszych historii, które pomagają uczyć dziecko rozpoznawać emocje.

Radość

Historia: W moim sercu: Księga uczuć, autorstwa Jo Witek i Christine Roussey

Ta książeczka opowiada piękną historię o babci, która daje wnukowi wyjątkowe pudełko do przechowywania skarbów.

Celem jest zachowanie skarbów życia: tych chwil, które naprawdę dodają nam radości, po prostu je zapamiętując. Ta pięknie ilustrowana książka pomoże dziecku zrozumieć, co jest dla niego najcenniejsze.

Z kolei Ty, jako rodzic, możesz odkryć rzeczy, które czynią Twoje dziecko szczęśliwym, pytając, co zatrzyma w swoim pudełku.

Empatia

Historia: Owieczka, która przyszła na obiad, autorstwa Steve’a Smallman’a i Joelle Dreidemy

Jest to krótka historia, w której pojawiają się uczucia, takie jak współczucie i empatia. Opowiada o tym, jak głodny wilk decyduje się zaopiekować jagnięciem, które miało być jego obiadem.

Ta historia budzi uczucia, które sprawiają, że dzieci odkrywają swoją współczującą i wspierającą stronę.

Uczy, że mogą decydować, jak postępować w różnych okolicznościach, które sprawdzają ich charakter i naturę, zachowując kontrolę nad sobą.

Nauczycielka czyta w klasie by uczyć dziecko rozpoznawać emocje

Miłość

Historia: Miłość, autorstwa Astrid Desbordes i Pauline Martin

Bohater tej opowieści, Alchibaldo, jest chłopcem, który niebawem uda się w krainę snów, ale przed tym zadaje swojej mamie pewne pytanie.

Chłopiec chce wiedzieć, czy mama będzie go kochać przez całe życie. Na to pytanie jego mama odpowiada mu pewną historię.

Opowiada o bezwarunkowej miłości, jaką mama darzy swoje dziecka i o tym, jak to jest możliwe.

Ta historia sprawia, że dziecko dowie się, że bez względu na to, co się stanie, zawsze będziesz je kochać. Wzmacnia poczucie bezpieczeństwa wobec Twojej miłości do niego.

Historie, które pomagają uczyć dziecko rozpoznawać emocje, na ogół skupiają się na kilku uczuciach, takich jak samoocena, szczerość i życzliwość.

Zrozumienie i umiejętność ukierunkowania emocji, które pojawiają się w różnych sytuacjach, wzmocni pewność siebie dziecka.

Zawiść

Historia: Duchy nie pukają do drzwi, autorstwa Eulalii Canal Iglesias

Ta historia opowiada niezwykłą i zabawną historię o dwóch dobrych przyjaciołach, Niedźwiadku i Świstaku, którzy zawsze razem się bawią.

Podejście Niedźwiadka zmienia się po przybyciu Kaczki, która według Świstaka zagraża jego przyjacielskim relacjom z Niedźwiadkiem.

Ta historia odnosi się głównie do przyjaźni, ale tło oparte jest na niechęci do trzeciej postaci, której się czegoś zazdrości.

Historia podkreśla poczucie bezpieczeństwa w odniesieniu do uczuć, które dziecko otrzymuje od drugiej osoby osoby.

Mama czyta córce w łóżku

Zazdrość

Historia: Czerwony kot, niebieski kot, autorstwa Jenni Desmond

Zawiść często jest mylona z zazdrością. Chociaż są to bardzo podobne emocje, jest między nimi pewna istotna różnica. Podczas gdy zazdrość jest uczuciem przykrości wywołanym brakiem czegoś, co bardzo che się posiadać i co ma ktoś inny, zawiść to silniejsze uczucie, które dotyczy wrogości do kogoś, komu się czegoś zazdrości.

Ta interesująca historia dotyczy dwóch kotów, które żyją w tym samym domu, ale mają bardzo złe relacje. Każdy z kotów posiada inne umiejętności: niebieski kot jest bardzo inteligentny, a czerwony kot jest bardzo szybki.

Czytanie tych opowieści w celu rozwijania emocji, takich jak poczucie własnej wartości i pokazanie problemu zazdrości, pomoże dziecku zaakceptować siebie takim, jakim jest.

Podsumowując, jeśli chcesz wzmocnić więzi rodzinne i rozwijać inteligencję emocjonalną dziecka i jego edukację, przeczytaj mu wspomniane powyżej historie.

Nie każda książka jest odpowiednia do tego celu. Dlatego zapamiętaj przytoczone powyżej tytuły, lub poszukaj podobnych historii, które pomagają uczyć dziecko rozpoznawać emocje, a tym samym stymulują uczucia, których dzieci muszą nauczyć się kontrolować.

Pamiętaj, że proces edukacji jest ściśle związany z poznawaniem emocji. Ucząc dziecko, jak zarządzać emocjami, pomagasz mu uniknąć problemów w nauce.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ibarrola, B. (2003). Cuentos para sentir. Educar las emociones. Madrid: S.M.
  • García-Lago, V. (2008). La inteligencia emocional en la educación infantil. Educación y futuro: revista de investigación aplicada y experiencias educativas, (19), 129-149.
  • Vallés, A. (2003). Emocion-ate Con inteligencia. Valencia: Promolibro.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.