Samotne rodzicielstwo: trudne a zarazem wspaniałe doświadczenie
W dzisiejszych czasach samotne rodzicielstwo nie jest czymś zaskakującym. Wiele matek, jak i ojców podejmuje się tego wyzwania z różnych przyczyn. Zdarza się jednak, że czasami jest to jedyne wyjście po stracie ukochanej osoby lub po odejściu partnera.
Mimo, iż samotne rodzicielstwo bywa trudnym doświadczeniem, może okazać się najwspanialszym przeżyciem w życiu ojca lub matki.
Prawdą jest że do niedawna samotne wychowywanie dziecka uważane było za coś wstydliwego. Na szczęście od tego czasu dużo się zmieniło. Wzrosła świadomość społeczeństwa, doceniającego tę ciężką pracę. Niektórzy wybierają świadome pójście tą drogą bez swojego partnera, lub nie chcą wprowadzać w życie dziecka nowych osób. Jest to ważny wybór dla rodzica, z którym boryka się coraz więcej ludzi.
Z drugiej strony wiele samotnych matek lub ojców zostali opuszczeni przez swojego partnera, który obiecywał im wieczną miłość. Zmieniało się to na wieść o ciąży i przyszłej rodzinie. Gdy występuje taka sytuacja, tylko osoby z poczuciem odpowiedzialności i odwagi, stawiają jej czoła. Nie jest to jednak wynikiem obowiązku, lecz poczuciem spełnienia i pragnienia posiadania maleństwa.
Dlatego właśnie jest to ciekawym tematem a jeszcze bardziej interesujące są powody dla których matka lub ojciec zmuszeni są spełniać obie role jednocześnie. Przedstawione poniżej wskazówki mogą pomóc Ci w codzienności a także stać się silniejszym człowiekiem w najlepszym etapie Twojego życia.
Samotne rodzicielstwo – zalety i wady
Należy zdać sobie sprawę, że czasami może być bardzo ciężko. W oczach innych jesteś odważną kobietą i uśmiechniętą matką, która zawsze towarzyszy Twojemu dziecku. Jednak od środka wygląda to trochę inaczej. Poza wzrokiem innych dzieje się o wiele więcej. W Twojej głowie mnożą się myśli i odczucia, z którymi musisz sobie sama poradzić.
Strach przed sprostaniem zadania
Samotna matka daje z siebie wszystko, żeby uczynić swoje dzieci szczęśliwe. Jest w pełni zadowolona, widząc swoje maleństwa śpiące w łóżeczkach. Jednak gdy ona sama kładzie się do snu, bywa że budzi się ponownie z bólem w sercu.
- Niepokój i strach… co jeśli sobie nie poradzę? Co jeśli zwolnią mnie z pracy? Czy znowu będę musiała poprosić rodziców o ich pomoc? Co jeśli moje dziecko znowu zachoruje? Jak zareagują w pracy?
- Te wszystkie myśli są normalne, nie są one irracjonalnymi lękami. Występują one dość często w głowie samotnej matki. Pamiętaj jednak, że każdy dzień jest nowym początkiem i krok po kroku osiągasz wspaniałe cele.
Mama i tata w jednym
Samotne wychowanie niesie ze sobą wiele obowiązków. Bywa, że rodzic tak bardzo przejmuje się swoją rolą, że uważają iż muszą być mamą i tatą w jednym.
- Trzeba przyznać to otwarcie: jesteśmy dla naszych dzieci wszystkim. Nie ma więc potrzeby na odgrywanie ról w postaci pracującego i dyscyplinarnego ojca a zarazem czułej i ciepłej mamy, pełniącej obowiązki domowe. Należy zaakceptować fakt, że kobiety i mężczyźni nie są w stanie zrealizować tych wszystkich punktów jednocześnie.
- Zarówno kobieta jak i mężczyzna mogą być powiernikami, przewodnikami wyznaczającymi granice, uczyć co jest dobre a co złe a przede wszystkim być głównym źródłem miłości dla swoich pociech. Oznacza to, że jesteś dla nich wszystkim.
Samotne matki także potrzebują życia towarzyskiego
Matka samotnie wychowująca dziecko skupia całą uwagę, wszystkie myśli i troski na nim. Często zapomina o swoich własnych pragnieniach i potrzebach.
- Zachowaj ostrożność z takim podejściem, ponieważ zapominając o sobie oraz własnym odpoczynku i relaksie można łatwo doprowadzić się do stanu załamania czy depresji.
- Pozwól na pomoc ze strony rodziny. Zaakceptuj oferowaną pomoc i odpocznij od obowiązków.
- Postaraj się o bliski krąg przyjaciół, którzy pomogą Ci uzyskać emocjonalną ulgę. Z nimi będziesz mogła wymienić się doświadczeniami, spędzić wolny czas czy pośmiać się z waszych żartów.
Nie miej obaw przed nawiązywaniem nowych kontaktów. Nie ma też nic złego w tym, że chciałabyś ułożyć sobie życie z innym mężczyzną. Samotne rodzicielstwo nie przekreśla Ci szans na nową miłość czy znajomości. Jeśli naprawdę tego chcesz, wciąż możesz znaleźć prawdziwe uczucie.
Jak wyjaśnić dzieciom brak ojca?
Prędzej czy później Twoje dziecko zapyta Cię o nieobecnego w ich życiu rodzica. Odpowiadając na to pytanie, pamiętaj że najważniejszy jest jego rozwój emocjonalny. Należy znaleźć odpowiednie uzasadnienie. Nie ma potrzeby na wpajanie dziecku nienawiści czy też zbytnie idealizowanie brakującego członka rodziny.
- Dzieci zasługują na uczciwość. Przede wszystkim należy im zapewnić spokój emocjonalny, gdzie nienawiść czy nieuzasadnione idee nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
- Powinnaś zapewnić dziecku równowagę i pokazać, że wasza rodzina Tworzy zgrany zespół. Musi ono wiedzieć, że zawsze możecie na sobie polegać i w każdej sytuacji potraficie sobie pomóc.
Podsumowując, samotne rodzicielstwo nie należy do najłatwiejszych, a każdy dzień przynosi nowe wyzwania. Za to więź którą nawiązujesz każdego dnia ze swoimi pociechami jest cudowna. Twoja duma powinna wzrastać z dnia na dzień. Wykonujesz najwspanialszą pracę z możliwych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Herrera, F. C. (2011). El último aliento: una fenomenología sobre ser madre soltera. Enseñanza e Investigación en Psicología, 16(1), 165-173. https://www.redalyc.org/pdf/292/29215963015.pdf
- Arbiza Berregui, M. I. (1978). La madre soltera frente a la sociedad. Papers: revista de sociologia, (9), 173-196. https://ddd.uab.cat/pub/papers/02102862n9/02102862n9p173.pdf