Reakcja babci, gdy widzi wnuka po raz pierwszy

Reakcja babci, gdy widzi wnuka po raz pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2018

Reakcja babci, gdy widzi wnuka po raz pierwszy jest niezwykle ciekawa. Intensywność odczuwanych przez nią uczuć wzrasta do poziomu, którego nie da się opisać słowami. Nie ma znaczenia, czy to jej pierwszy czy ósmy wnuczek. Reakcja babci zawsze jest taka sama. Wszystkie wnuczęta są dla niej wyjątkowe. Stanowią skarb nowego pokolenia, który trzeba rozpieszczać miłością.

W tym artykule na Jesteś Mamą pragniemy złożyć wyrazy uznania tym wyjątkowym kobietom. Babcie  są określane nowym pokoleniem “superkobiet”. Wiele z nich nie odpowiada stereotypowemu wizerunkowi babci, która jedynie piecze ciasteczka i odbiera dzieci ze szkoły. Wiele kobiet, które weszły w rolę babci, jest nowoczesnych i interesujących. Nazywa się je dzisiaj babcią 2.0.

Nowoczesna babcia to osoba, którą można opisać używając np. coraz bardziej popularnego terminu “glam-ma” (od “glamorous grandmother”, czyli olśniewająca babcia). Takie określenie pojawiło się po raz pierwszy po artykule opublikowanym w The New York Times. Jego autor opisał, jak bardzo w ostatnich latach rola babci uległa zmianie.

Wnuczka trzymająca różę w ramionach babci

Wiele osób wraz z przyjściem na świat wnuka zaczyna czuć, że rozpoczyna się jesień ich życia. Zastanawiają się, czy rzeczywiście są starzy. Czy sam fakt posiadania wnuka sprawia, że są “starymi kobietami”? Skądże znowu.

Reakcja babci – entuzjazm i odrobina niepokoju

Gdy 55-letnia lub 65-letnia kobieta widzi małego, kruchego, nowego członka rodziny, który sprawia, że staje się babcią, czuje przede wszystkim radość.

  • Babcia jest wdzięczna, że wszystko przebiegło pomyślnie. Że mama i dziecko są zdrowi, a poród odbył się bez komplikacji. Mądre babcie wiedzą, że czas po porodzie należy do rodziców i nie można im przeszkadzać. Rozumieją, że najlepszą rzeczą, jaką mogą zrobić, jest stanie na uboczu i gotowość do niesienia pomocy, gdy będzie ona potrzebna.
  • Jednak oprócz radości i satysfakcji z zostania babcią kobieta musi całkowicie przeprogramować myślenie o sobie. To normalne, że pojawiają się rozterki.
  • Wie, że teraz będzie musiała wejść w określoną rolę. Babcie 2.0 wiodą aktywne życie towarzyskie. Wiele z nich nadal pracuje i spełnia wiele ról: są partnerkami, matkami, przyjaciółkami i częścią społeczności.
  • Często zastanawiają się jak ustalić granice w przypadku podziału obowiązków. Wiedzą, że do ich zadań nie należy “wychowywanie” ani “edukowanie”. Te role muszą pozostawić rodzicom, bo to ich zadanie. Dzisiejsze babcie chcą tylko jednego: okazać wsparcie emocjonalne i być przyjaznym przewodnikiem dla nowo narodzonego dziecka.
Babcia z dzieckiem na plecach łapiącym motyle do siatki

Chcę, byś był częścią mojego serca

W interesującym artykule opublikowanym w Psychology Today pt. “Nauka bycia babcią” wytłumaczono niektóre ciekawe spostrzeżenia. Pierwsze z nich to fakt, że relacja córki z mamą poprawia się, gdy mama zostaje babcią. Mama nagle przyjmują rolę “nauczyciela-mentora”, co okazuje się korzystne dla obu stron.

Najwspanialsza miłość często nie pojawia się aż do nadejścia pierwszego wnuka.

-Chińskie przysłowie-

Druga myśl zaprezentowana w artykule postuluje społeczną reinterpretację roli dziadków. W wielu rodzinach w sytuacjach kryzysowych dziadkowie zapewniają wsparcie finansowe i emocjonalne. Dlatego też należy cenić pełnioną przez nich funkcję.

Nauka roli babci wymaga przede wszystkim odblokowania drzemiącego w nas potencjału spełnienia i rozwoju osobistego. Społeczeństwo musi bardziej dbać o starszych członków, bo w dzisiejszych czasach to bardzo aktywne i istotne pokolenie.

Wnuczek przytulający i całujący babcię

Pragnieniem każdej babci jest przede wszystkim zdobyć serca swoich wnuków. Chcą żyć wiecznie w sercu dziecka i spędzać z nim tak wiele czasu, jak to tylko możliwe. Rozumieją, że ich życie będzie krótsze od życia wnuków. Jedno z zadań dziadków to przekazanie wychowania opartego na emocjach, szacunku i silnej więzi. Zawsze powinny one towarzyszyć ich wnukom, które za chwilę wejdą w dorosłość.

Babcia stanie się dla nich jednym z najważniejszych wzorów. Osobą, która inspiruje, rozwija wyobraźnię i daje dobre rady. Taką, która pozwala im rosnąć bez kar. Która zapewnia codzienne uściski i gładzące dłonie. Z którą można dzielić konspiracyjne uśmiechy po otrzymaniu ukrytych prezentów.

Babcie 2.0 nie pasują do stereotypowego wizerunku dziadków, ale nadal są tak delikatne i czułe, jak zawsze. Posiadają jednak dojrzałość, niezależność i charakter nowego pokolenia. A to bardzo istotne dla naszych maluszków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.