Poezja - jak oswoić dziecko z jej czytaniem

Poezja jest ciekawym elementem kultury, który warto wprowadzić w życie dzieci. Pozwoli to im rozwinąć swoje słownictwo i kreatywność.
Poezja - jak oswoić dziecko z jej czytaniem
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Poezja jest ciekawym elementem kultury, który warto wprowadzić w życie dzieci. Pozwoli to im rozwinąć swoje słownictwo i kreatywność.  Każdy rodzic chciałby, żeby jego pociechy dobrze się rozwijały już od pierwszych chwil życia. Ważne staje się też, aby nauka odbywała się w każdym aspekcie – motorycznym, psychicznym, językowym i emocjonalnym.

Wszyscy wiemy, że nawyki wyniesione z dzieciństwa mają wpływ na całe życie, a przedszkole czy żłobek nie załatwią za nas wszystkiego w kwestii wychowania. Czytanie dziecku, jest wbrew pozorom niezwykle istotną czynnością, dzięki której możemy ukształtować w małym człowieku pewne cechy będące wręcz kluczowymi w dorosłym życiu.

Wprowadzenie dziecka w świat w którym oprócz komiksów i programów telewizyjnych obecna jest i proza i poezja jest możliwe. Zobacz, jak to zrobić!

Powszechnie uznaje się, że poezja jest bardzo ważna dla rozwoju słownictwa i procesów poznawczych dziecka. Kiedy zdasz sobie z tego sprawę jako rodzic, możesz zadać sobie pytanie, w jaki sposób możesz wprowadzić swoje dziecko w poezję i zainteresować je nią.

Poezja- jaka jest najlepsza metoda zapoznania dziecka z literaturą?

Dziecko i poezja

Poezja to język uniwersalny. Pomaga dzieciom i dorosłym wzrastać we wrażliwości, zwiększa ich kreatywność i pomaga lepiej rozumieć różne sytuacje i wyrazić swoje emocje. Wspiera ekspresję uczuć i pomaga im głębiej zrozumieć innych ludzi. Wspiera także wychowanie dziecka.

Oczywiście, wprowadzenie dziecka do poezji nie musi oznaczać, że nasze dziecko stało się w przyszłości znawcą literatury (choć, oczywiście, taka ewentualność również niczemu nie przeszkadza).

Praktyka czytania już od najmłodszych lat, przede wszystkim może sprawić, że w niedalekiej przyszłości, gdy nasza pociecha będzie pokonywała kolejne szczeble edukacji, nie zabraknie jej ogłady językowej.

 

Istnieje wiele teorii na temat różnych sposobów na zainteresowanie dziecka poezją. Jednak dzisiaj przedstawimy najpopularniejsze metody – te, które okazały się najbardziej skuteczne na dłuższą metę. To najprostsze sposoby na wprowadzenie dzieci w świat poezji.

Przyjrzyjmy się im, aby zrozumieć, dlaczego są tak skuteczne i jak możesz je wdrożyć w życiu swojego dziecka.

Najlepsze sposoby na wprowadzenie dziecka w świat poezji

Przedstaw swojemu dziecku poezję, czytając ją razem

Nie ma lepszego sposobu na zapoznanie dziecka z poezją niż czytanie jej. Istnieje wiele książeczek z poezją i rymowankami dla dzieci, którymi możesz się cieszyć razem ze swoim dzieckiem. Powszechnie wiadomo, że czytanie naszym dzieciom na co dzień jest bardzo ważne.

A kiedy czytamy rymowanki i poezję, możemy wynieść z tego kilka dodatkowych korzyści, a w tym rozwój umiejętności społecznych.

Czytając dzieciom rymowane bajki, Im bardziej ekspresyjnie odczytamy pewne wiersze, tym większa szansa, że dziecko się zainteresuje historią. Świetną opcją, jest również czytanie z podziałem na role, wraz z dzieckiem lub innym uczestnikiem. Maluch z pewnością będzie zachwycony, słysząc, jak oboje z rodziców starają się odegrać postacie z wierszy.

Podczas słuchania lub czytania poezji dziecko słyszy rytm słów i obserwuje rymy pojawiające się w tekście. Pomaga to dziecku rozpoznawać melodykę języka i jego rytm.

Wspaniałym nawykiem, aby wzmocnić relacje z dzieckiem, jest codzienne wspólne czytanie wierszy. Może to być krótki wierszyk, zbiór opowiadań z rymowankami, a nawet piosenki dla dzieci. Włączanie książeczek z poezją dla dzieci do regularnego repertuaru twojego dziecka to świetny sposób, aby zacząć przybliżać maluchowi ten rodzaj sztuki.

Zapamiętywanie wierszy

Zapamiętywanie wierszy to dobry sposób na rozwijanie pamięci u dzieci. W ten sposób dzieci uczą się podczas zabawy Na pewno chętnie zaczną się uczyć, gdy wybierzecie wiersz, który dziecku się podoba. Cieszą się, że poznają nowe słowa i  mogą je powtarzać razem z Tobą.

 

Kiedy już wprowadzisz nawyk czytania poezji wraz z dzieckiem, możesz zacząć zapamiętywać z dzieckiem rymy. Najlepiej zacząć od krótkich i prostych wierszy, z czasem zwiększając ich złożoność.

Świetnym pomysłem byłoby nawet zorganizowanie recitalu poetyckiego z dzieckiem oraz innymi krewnymi i przyjaciółmi. Poezja jest dość łatwa do zapamiętania. Ale musisz także upewnić się, że Twoje dziecko lubi i rozumie dany wiersz lub wiersze.

Poezja- samodzielne próby pisania wierszy

Recytowanie poezji

Kiedy już opracujemy z dzieckiem czytanie i naukę wierszy, możemy przejść do następnej fazy: zachęcania dzieci do tworzenia własnych wierszy i historii.

Dobrym sposobem na rozpoczęcie tego procesu jest skorzystanie z wierszy, które już znają, i zachęcenie ich do zmiany niektórych rymowanych słów lub fraz na inne. Mogą pokusić się też o kontynuację ulubionej historyjki. Nie tylko pozwoli im to rozwinąć słownictwo, ale i odkryć w sobie nowe emocje i uczucia.

Innym sposobem na rozpoczęcie pisania jest zachęcenie ich do rysowania obrazków, a następnie dodanie wierszowanego podpisu Następnie, krok po kroku, mogą zacząć tworzyć własne wierszyki. To na pewno przyjdzie im naturalnie.

Pisanie własnych wierszy to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów zapoznania dzieci z poezją. Jest to kreatywne działanie, które dzieci często same wykonują naturalnie i stopniowo. Pozwoli to im podbudować poczucie własnej wartości.

Poezja w muzyce i piosenkach

Ta metoda wprowadzenia dziecka w poezję jest bardzo pozytywna. Słuchanie rymowanych piosenek dla dzieci to dobry sposób na wprowadzenie dzieci w świat poezji, zwłaszcza gdy są jeszcze małe. Niemowlęta i małe dzieci uwielbiają słuchać prostych, zabawnych utworów wierszowanych.

Aby to zrobić, możesz wyszukać popularne piosenki dla dzieci lub wybrać dowolną prostą piosenkę, którą dziecko lubi, lub taką, w której znajdują się zabawne rymowanki. Na rynku jest również kilka książek z wierszami, które zawierają własne płyty CD; jest to również bardzo dobra opcja nauki.

Podsumowanie

Dzieci są od najmłodszych lat bardzo podatne na poezję. Jest to dla nich przyjemny i ciekawy sposób spędzania czasu i traktują ją jako nową grę – grę słów. Ważne jest, aby zacząć czytać dzieciom poezję i wierszowane bajki już od chwili narodzin. Pozwoli to na rozwinięcie w nich ciekawości i nawyku czytania. Znajdźcie spokojną chwilę, ciche miejsce i cieszcie się magią rymowanek wraz z dzieckiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.