Lęk przed separacją w dzieciństwie - co z nim zrobić
Lęk przed separacją w dzieciństwie jest bardzo powszechny i można nawet powiedzieć „obowiązkowy”. To nadmierne przywiązanie do matki. Może uniemożliwić dzieciom budowanie relacji z innymi dziećmi lub oddawanie się zajęciom z innymi członkami rodziny.
Choć lęk przed separacją w dzieciństwie może być bardzo silny, musisz zachęcać swoje dzieci do interakcji z innymi ludźmi. W tym artykule opowiemy o tym typowym dziecięcym zachowaniu.
Chęć stałego przebywania z matką może być bardzo cenna, ale może także stanowić problem. Jest to szczególnie trudne, gdy matka musi wrócić do codziennych obowiązków.
Czym jest lęk przed separacją u dziecka?
Lęk przed separacją może pojawić się, gdy dzieci są w zbyt bliskiej relacji z matką.
Ponadto zachowaniu temu towarzyszą płacz, napady złości i odmowa pozostania z innymi ludźmi. Może nawet sprawić, że dziecko nie będzie chciało, aby jego matka zniknęła choćby na kilka minut.
Kiedy dzieci są małe, po prostu chcą być w ramionach matki. Kiedy są trochę starsze, zaczynają każde zdanie od „mamusiu”. Później, nawet starsze, dodadzą: „Chcę do mamusi”.
To nadmierne przywiązanie i ciągłe narzekanie może powodować problemy. Matka musi w 100% zajmować się swoimi dziećmi i nikt inny nie może się nimi zajmować.
To prawda, że dzieci we wszystkim polegają na swojej mamie. To ona zapewnia im żywność i opiekę. Dlatego nic dziwnego, że stawiają matkę ponad innych członków rodziny i przyjaciół.
Jednak wraz z wiekiem dzieciom mogą pomóc także ciotki, wujkowie, dziadkowie i rodzeństwo. Na przykład, zmieniając pieluchy, kąpiąc je, kładąc je do łóżka lub bawiąc się nimi.
Co się dzieje, gdy matka musi zrobić te wszystkie rzeczy, bo inaczej dziecko będzie rozpaczliwie zanosić się płaczem? Właśnie wtedy trzeba porozmawiać o lęku separacyjnym.
Lęk przed separacją to nadmierne przywiązanie. Może także powstrzymać dzieci podjęciem jakichkolwiek zmian, które pozwoliłyby im stać się bardziej niezależnymi.
Przyczyny i objawy lęku separacyjnego
Wiele osób uważa, że lęk przed separacją w dzieciństwie jest spowodowany tym, że matka nie robi sobie wystarczających przerw. Uważają, że tak sytuacja nie miałaby miejsca, gdyby matka pozwoliła ojcu zaopiekować się dziećmi.
Tak jednak nie jest. Istnieje wiele innych czynników, takich jak:
1. Poznawanie nowych, trudnych rzeczy
Za każdym razem, gdy dziecko uczy się czegoś ważnego, doświadcza frustracji, która objawia się ucieczką w samotność lub mówieniem do siebie. W takich chwilach dziecko chce być z matką, która uspokoi je i sprawi, że poczuje się bezpiecznie.
2. Odkrywanie środowiska
Do 10 miesiąca dzieci nie są świadome tego, co dzieje się wokół nich. Jednak rozpoznają znajomych ludzi. Kiedy dzieci widzą, że ich mama wychodzi, zaczynają płakać, ponieważ myślą, że mama już nie wróci.
3. Duże zmiany
Dziecko doświadcza wielu zmian nie tylko wewnętrznych, ale także zmian w codziennym życiu. Niektóre z nich mogą być początkiem uczęszczania do ośrodka opieki dziennej, przeprowadzką, wyjazdem lub śmiercią członka rodziny. Są to powody, dla których dzieci czują się niepewnie.
Lęk przed separacją to nadmierne przywiązanie. Może także powstrzymać dzieci podjęciem jakichkolwiek zmian, które pozwoliłyby im stać się bardziej niezależnymi.
4. Kompleks Edypa
Lęk przed separacją z matką wiąże się również z tym, co psychologia nazywa „kompleksem Edypa”. Ta teoria freudowska mówi, że dziecko jest zakochane w swojej matce. Swojego ojca uważa natomiast za wroga.
W przypadku dziewcząt pojawia się kompleks Elektry, który polega na tym, że ubóstwiają swojego ojca i stale kłócą się z matką.
Jak rozpoznać lęk przed separacją w dzieciństwie
Skąd możesz wiedzieć, czy Twoje dziecko cierpi z powodu lęku separacyjnego? To proste. Typowe dla tego stanu zwyczaje i zachowania są na ogół trwałe i natychmiastowe.
- Wzywa Cię co dwie minuty i krzyczy w nocy.
- Chce jedynie, żeby mama go nakarmiła, ubrała, pobawiła się z nim i położyła do łóżka.
- Płacze, gdy nie widzi swojej matki.
- Przytula się do Twoich rąk lub nóg, gdy robisz coś innego. Na przykład, gdy próbujesz gotować lub pracować.
- Nie chce wchodzić w interakcje z innymi dziećmi, jeśli jego mama nie uczestniczy w ich wspólnej zabawie.
- Okazuje przesadną zazdrość, jeśli zwracasz uwagę na inne dziecko.
Czy można coś zaradzić na lęk przed separacją u dziecka? Pierwszą rzeczą, którą należy zidentyfikować, jest to, co dziecko próbuje osiągnąć poprzez swoje nastawienie. W większości przypadków jest to stan przejściowy, do którego przetrwania potrzeba dużo cierpliwości.
Pamiętaj, że to Ty decydujesz, jak wygląda sytuacja w Twoim domu. Nie powinnaś porzucać swojej pracy ani własnego dobrego samopoczucia, aby dziecko przestało płakać.
Krok po kroku dziecko się uspokoi. W końcu zaakceptuje, że jego mama nie zawsze może być obok i że musi pozwolić babci lub tacie opiekować się nim.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- UNICEF. Guia de pautas de crianza de niños y niñas entre 0 y 5 años. https://www.unicef.org/paraguay/spanish/unicef-guiaagentesformadores.pdf
- Days Placeres Monaco. (2017). Universidad República Uruguay. 2017. Vínculo temprano, apego. https://sifp.psico.edu.uy/sites/default/files/Trabajos%20finales/%20Archivos/days_placeres_tfg.pdf
- M. Guerra-Ramíreza, y L. Muñoz-de Rodríguez. (2013). Enfermería Universitaria, 2013. Expresiones y comportamientos de apego madre-recién nacido. http://www.scielo.org.mx/pdf/eu/v10n3/v10n3a3.pdf