Kreatywny kącik - skuteczna alternatywa dla wysyłania dziecka do kąta

Kreatywny kącik - skuteczna alternatywa dla wysyłania dziecka do kąta
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiaj chcemy porozmawiać o tym czym jest kreatywny kącik, czyli alternatywa dla wysyłania dziecka do „miejsca wyciszenia”. Technika ta, przeciwna do klasycznego wysyłania dziecka do odosobnionego kąta czy na specjalne krzesełko, stała się bardzo popularna dzięki programowi telewizyjnemu Superniania.

Oczywiście wysłanie dziecka do kąta lub na „krzesło dla niegrzecznych” nie jest niczym nowym. Przed popularnym reality show technika ta była jednak stosowana wyłącznie jako kara. Początkowym założeniem tej metody było sprawienie, by dziecko poczuło wyrzuty sumienia z powodu tego, co zrobiło źle. Kreatywny kącik niesie ze sobą zupełnie odmienną ideę.

Naturalnie, dziecko, które ma tylko roczek czy dwa lata, nie dojdzie w ten sposób do głębokich refleksji. Kiedy wyślesz małe dziecko do „kąta przemyśleń”, zrozumie ono tylko, że zrobiło coś złego, a jego rodzice nie chcą, aby było w ich pobliżu. Oczywiście nie jest to oczekiwany rezultat.

Dziecko może nawet dojść do wniosku, że ponieważ zrobiło coś złego, jego rodzice go nie kochają. Kropka. Kiedy używamy izolacji jako formy kary, kształtujemy przesłanie warunkowej miłości. Kocham cię, jeśli jesteś grzeczny. Kiedy dzieci otrzymują wiadomość, że zasłużyły na siedzenie w kącie, zaczynają tracić poczucie bezpieczeństwa.

Trzeba pamiętać, że dzieci wciąż uczą się kontrolować swoje działania. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci. Dlatego, kiedy karzesz dziecko, a kara często dotyczy czegoś, czego jeszcze nie potrafią kontrolować, wywołuje to uczucie frustracji. Zamiast skupiać się na swoim zachowaniu, Twoje dziecko będzie zwracać uwagę na Twoje reakcje.

Jeśli wysyłanie do „miejsca wyciszenia” działa, dzieje się tak tylko dlatego, że Twoje dziecko pragnie Twojej miłości i akceptacji bardziej niż czegokolwiek innego. Również dlatego, że nawet bardzo małe dziecko ma pewien poziom kontroli nad swoimi działaniami. W przeciwnym razie „miejsce wyciszenia” w ogóle nie zadziała.

Kreatywny kącik - alternatywa dla dziecka stojącego tyłem do ściany

Kreatywny kącik

Kreatywny kącik ma sprawić, że dziecko odzyskało kontrolę i wydostało się z sytuacji, w której się znajduje. Oczywiście wysłanie do „miejsca wyciszenia” ma tę samą intencję. Różnica polega na tym, że T​woje dziecko będzie mogło zastanawiać się w towarzystwie rodzica lub innej zaufanej osoby dorosłej.

Kreatywny kącik jest nieco podobny do stołu pokoju, popularnego narzędzia typowego dla filozofii Montessori. Jednak stół pokoju jest miejscem, które dziecko odwiedza dobrowolnie. Co więcej, to dziecko może zdecydować, czy chce mieć towarzystwo czy nie. Jeśli chodzi o kreatywny kącik, to osoba dorosła decyduje o potrzebie udania się do niego. Dziecko zawsze ma wtedy towarzystwo.

Stół w pokoju

Inną różnicą jest to, że stół pokoju jest zwykle przestrzenią fizyczną, taką jak prawdziwy stół, jak wskazuje nazwa. Może to być również pudełko lub krzesło w spokojnym miejscu w domu. Jednak kreatywny kącik nie odnosi się do żadnego konkretnego miejsca.

Nazwa kreatywny kącik ma na celu pokazanie przeciwieństwa dla koncepcji „miejsca wyciszenia”. Niemniej nie ma nic wspólnego z rzeczywistym, fizycznym miejscem, takim jak wspomniany już kąt czy krzesło.

Jako kreatywny kącik sprawdzi się ławka w parku, łóżko, podwórko lub inne miejsce odpowiednie w danym momencie. Kreatywny kącik może być dowolnym miejscem, w którym Ty i Twoje dziecko możecie wspólnie wykonywać zajęcia, które pomogą Wam obojgu się uspokoić.

Co można robić w kreatywnym kąciku?

Kreatywny kącik to miejsce, w możesz robić cokolwiek przyjdzie Ci do głowy, o ile jest to działanie, które może pomóc dziecku odzyskać panowanie nad sobą. Polecamy opowiadanie dziecku historii, rysowanie, rozrywanie papieru na małe kawałki, skakanie, krzyczenie, bardzo szybkie bieganie, głębokie oddychanie, obserwacja liści na drzewach, obserwowanie podnoszącego się i opadającego podczas oddychania brzucha, słuchanie bicie serca, picie wody, zjedzenie czegoś itp.

Jak widać, kreatywny kącik zapewnia szeroki wachlarz możliwości. Gdy dziecko się uspokoi i zobaczysz, że odzyskało kontrolę nad sobą, możesz porozmawiać z nim o tym, co się stało. Używaj przy tym neutralnego języka, bez oskarżania czy obwiniania.

Możesz porozmawiać o sposobach, w jakie Twoje dziecko może inaczej reagować na podobne sytuacje w przyszłości. Możesz także spróbować pomóc dziecku wymyślić sposoby naprawienia tego, co zostało zrobione źle, oczywiście, o ile to możliwe. Dlaczego kreatywny kącik jest lepszym sposobem, niż wysyłanie dziecka do „miejsca wyciszenia”?

Przede wszystkim dlatego, że nie opiera się na izolowaniu lub odsuwaniu dziecka od dorosłych, którym ufa. Po drugie, ponieważ zapewnia narzędzia, które pomagają dziecku kontrolować jego emocje i myśleć o jego zachowaniu. Ponadto dziecko może pracować nad swoim zachowaniem, zachowując poczucie bezpieczeństwa i mając wsparcie mamy, taty lub innej bliskiej i zaufanej osoby dorosłej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.