Jak dobrze wychowywać dziecko - sekrety Harvardu
Wszyscy rodzice potrzebują czasem podpowiedzi odnośnie tego, jak dobrze wychowywać dziecko, aby wyrosło na wspaniałego człowieka. Rodzicielstwo jest wspaniałe, ale stanowi również źródło ogromnego stresu, wątpliwości i zmartwień. Wychowanie dziecka na dobrego człowieka jest trudne, a przez większość czasu nie mamy pewności, czy postępujemy poprawnie.
Na szczęście istnieje wiele książek, osób i instytucji, które mogą okazać się pomocne w odkryciu jak dobrze wychowywać dziecko. Jedna z nich to Uniwersytet Harvardzki, w którym pracują jedni z najlepszych naukowców na świecie.
Kilku z tych ekspertów postanowiło stworzyć serię przydatnych porad dla rodziców, którzy chcieliby się dowiedzieć, jak dobrze wychowywać dziecko.
Eksperci podpowiadają, jak dobrze wychowywać dziecko
Trzy główne filary dobrego wychowania to: odpowiedzialność, szacunek i empatia. Wychowywanie zdrowego emocjonalnie dziecka stanowi wyzwanie, ale nie jest niemożliwe.
Dziecko musi przede wszystkim czuć się kochane i szanowane przez rodziców. To zachowanie, które później będzie naśladowało odnosząc się do osób w swoim otoczeniu.
Naucz je wdzięczności
Bycie wdzięcznym to dobry sposób, by nauczyć się cenić innych ludzi. Sprawia, że młode osoby stają się świadome tego, jakie mają szczęście, że otaczają je osoby, które je kochają i dbają o nie.
Naucz dziecko wdzięczności za niewielkie rzeczy, jakie robią dla niego rodzice, na przykład codzienne śniadania.
Dziękowanie to uniwersalny koncept, który poprawia komunikację i tworzy dobrą atmosferę. Co więcej, wiele badań wskazuje na to, że dzieci, które są wdzięczne, są zdrowsze od tych, które nie są.
Wartości rodzinne: szacunek i zrozumienie
Dziecko powinno doskonale wiedzieć, jakie wartości są najważniejsze w jego domu. Wywrą one wpływ na decyzje, które będzie podejmowało w przyszłości w wielu dziedzinach życia, na przykład dobierając krąg znajomych i ucząc się w szkole.
Kluczowe wartości mają ogromne znaczenie, a dziecko powinno przede wszystkim szanować innych i dobrze ich traktować. Musi wiedzieć, że powinno walczyć o swoje, gdy znajdzie się w niesprawiedliwej sytuacji, ale również umieć przebaczać.
Spędzaj dużo czasu z dzieckiem
W dzisiejszych czasach rodzice mają niewiele czasu, by wychowywać dzieci. Praca zajmuje wiele godzin, a po powrocie do domu chcą już tylko odpocząć.
Koniecznie wygospodaruj czas, by spędzić go z dzieckiem. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrze wychowywać dziecko, to czas spędzany z nim stanowi kluczową sprawę. Możesz na przykład upewnić się, że masz jeden dzień w tygodniu przeznaczony tylko dla niego.
Zachęcaj je, by ufało Ci i pokaż mu, że Ci na nim zależy. Dziecko woli dostać od rodzica czułość niż jakąkolwiek zabawkę.
Naucz dziecko współczucia
Kolejna ważna cecha charakterystyczna dla dobrych ludzi to współczucie. Naucz malucha patrzeć poza nienawiść i niechęć. Inni ludzie, tak samo jak my, mogą popełniać błędy.
Co więcej, dziecko powinno się nauczyć, że należy chronić słabszych i nie odwracać się widząc niesprawiedliwość. Dobre dziecko współczuje innym, ale nie pozwala im źle traktować samego siebie lub tych, których kocha.
Wszyscy jesteśmy wartościowi i nikt nie zasługuje na to, by się z niego śmiać lub go poniżać.
Dzieci to najcenniejsze zasoby świata i jego najlepsza nadzieja na przyszłość.
-John Fitzgerald Kennedy-
Dziecko powinno ponosić odpowiedzialność za swoje działania
Naucz dziecko odpowiedzialności. Wszystkie decyzje, jakie podejmuje, zarówno dobre, jak i złe, należą tylko do niego. Musi być świadome skutków, jakie mogą przynieść jego działania.
Zachęcaj je, by było dzielne i by bez obawy wyrażało swoje opinie, ale zawsze pamiętało o szacunku. Rozmawiaj z nim o tym, jak istotne są wartości moralne, etyczne i szacunek. Pewnego dnia Ci za to podziękuje.
Zdrowa kontrola nad emocjami
Wyrażanie własnych emocji i uczuć to coś pozytywnego i dziecko powinno być tego świadome. Wielu rodziców może uznawać to za oznakę słabości, ale wcale tak nie jest.
Jeśli zastanawiasz się, jak wychować dobrze dziecko, powinnaś pamiętać o tym, by zachęcać je do bycia sobą i wyrażania uczuć. W jego życiu wiele się zmieni i nie zawsze będą to zmiany na lepsze.
Nie możesz ochronić dziecka przed każdą porażką, ale możesz nauczyć je jak się podnieść i iść dalej.
Nauka radzenia sobie z negatywnymi emocjami to trudny proces, ale mając wsparcie dobrych rodziców dziecko będzie w stanie go opanować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- National Scientific Council on the Developing Child (2004). Children’s emotional development is built into the architecture of their brains. Working Paper, 2. Recuperado el 15 febrero 2010, de: https://developingchild.harvard.edu/science/national-scientific-council-on-the-developing-child/
- Rustoyburu, C. (2012). Los consejos sobre crianza del Dr. Bonanfant: pediatría, psicoanálisis y escuela nueva (Buenos Aires, fines de la década de 1930). http://rephip.unr.edu.ar/handle/2133/2589
- Castro, P. J., Van der Veer, R., Burgos-Troncoso, G., Meneses-Pizarro, L., Pumarino-Cuevas, N., & Tello-Viorklumds, C. (2013). Teorías subjetivas en libros latinoamericanos de crianza, acerca de la educación emocional. Revista Latinoamericana de Ciencias Sociales, Niñez y Juventud, 11(2), 703-718. https://www.redalyc.org/pdf/773/77329818018.pdf
- Raspi, E. M. (2005). Prácticas, normas y consejos para la buena crianza de un hijo. Montpellier, 1283-1285. Revista Escuela de Historia, 1(4), 0. https://www.redalyc.org/pdf/638/63810413.pdf