Hazard - dowiedz się jak uchronić dzieci przed tym nałogiem?
Hazard oraz wymagające mikropłatności gry komputerowe stają się coraz dostępniejsze dla młodych użytkowników. Sprawdź jak przeciwdziałać temu uzależnieniu!
Teraz, bardziej niż kiedykolwiek, gry związane z zakładami pieniężnymi są dostępne prawie wszędzie, a dzieci mogą z łatwością uzyskać do nich dostęp w Internecie. Bez odpowiedniego zarządzania, w dłuższej perspektywie, takie zachowania mogą się zmienić w uzależnienie.
Hazard ma duży wpływ na mózgi dzieci – dowiedz się, jak je przed nim uchronić!
Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Hazard – jak uchronić przed nim dzieci?
W ciągu ostatnich kilku lat aktywność hazardowa wśród dzieci i nastolatków wzrosła znacząco. Przytłaczająca obecność reklam i gier hazardowych online znacznie upowszechniły i pogorszyły ten problem.
Dlatego rodzice, nauczyciele i instytucje szkolne muszą koniecznie podjąć działania, aby uniemożliwić dzieciom hazard. Warto jest także wyjaśnić dzieciom, na czym polega niebezpieczeństwo z nim związane.
Hazard należy do zaburzeń związanych z uzależnieniem. Charakteryzuje się on konsekwentnymi i nieadaptacyjnymi zachowaniami związanymi z grami. Dla uzależnionych graczy to gra jest priorytetem w życiu. Odkładają na bok wszystkie inne sprawy w swoim życiu, nie mogą przestać grać i są zwykle niespokojni i poirytowani, jeśli są zmuszeni do rezygnacji z gier.
Co sprawia, że hazard jest tak uzależniający?
- Bodźce wizualne i dźwiękowe. Wiele z najbardziej uzależniających gier ma wiele migających, kolorowych elementów i innych dźwięków, które są używane jako “przynęta”. Nasze mózgi uzależniają się od nadmiaru bodźców.
- Otrzymywanie nagród. W niektórych grach nie dostajesz nagród i punktów za każdym razem, gdy wykonujesz określoną czynność. Wręcz przeciwnie, nagrody są zwykle losowe i zmieniają się w zależności od poziomu. Ten rodzaj wzmocnienia jest bardziej skuteczny przy rozwijaniu zachowań uzależniających u gracza.
- Sposób na uniknięcie rzeczywistości. Hazard i gry internetowe mogą uzależniać, ponieważ dają ludziom możliwość uniknięcia problemów i ukrycie się przed problemami, czy wymogami ze strony społeczeństwa. Wiele osób korzysta z gier, aby poczuć się lepiej emocjonalnie, zamiast skupiać się na poprawie relacji społecznych.
Gry i hazard mogą mieć negatywny wpływ na finanse dzieci także po osiągnięciu przez nie wieku dorosłego.
Hazard i uzależnienie od gier – klucze do zapobiegania
Gry hazardowe i komputerowe są bardziej uzależniające w Internecie, ponieważ tam nagrody są nieprzewidywalne. Dzięki Internetowi te gry są teraz coraz bardziej dostępne dla dzieci i nastolatków, chociaż w teorii nieletni mogą w nie legalnie grać.
Na podobnej zasadzie działa wiele gier tradycyjnych, oferujących możliwość ulepszeń czy dodatkowych akcesoriów za dodatkową opłatą. Wiele z tych gier oferuje produkty do kupienia lub możliwość uzyskania dodatkowych treści czy poziomów. Często te nagrody są wybierane losowo. Dlatego teraz trudniej jest odróżnić tradycyjne gry wideo od gier losowych.
Niestety ma to negatywny wpływ na młode umysły nieletnich. Dzieci i młodzież zaczynają angażować się w tę uzależniającą dynamikę już od najmłodszych lat.
Udowodniono, że im młodsze są dzieci gdy zaczynają grać, tym większe są ich szanse na uzależnienie się od hazardu w przyszłości.
Jak zapobiegać hazardowi u nieletnich?
Normalizacja hazardu
W telewizji oraz w filmach i serialach jest głośno o hazardzie. Hazard jest ciągle jeszcze postrzegany jako hobby akceptowane społecznie. Społeczeństwo sprawiło, że te reklamy w telewizji i Internecie stały się całkowicie normalne i prawdopodobnie widzieliście w życiu wiele ofert promocyjnych zakładów bukmacherskich.
Nie pokazujcie swoim dzieciom wiadomości, które gloryfikują hazard jako właściwą formę rozrywki. Niestety, trudno jest zapobiec całkowitemu dotarciu naszych najmłodszych do tego typu treści i wiadomości.
Dlatego rodzina i jej wpływ są tu kluczowe. To, jak rodzina reaguje na hazard, ma wpływ na pomysły i działania dzieci. Porozmawiaj z nimi o tym, jak delikatne i niebezpieczne jest to zachowanie, i dawaj przykład. Rozmowa z nimi jest bardzo ważna.
Poinformuj dzieci o ryzyku i mechanizmach, które powoduje uzależnienie od hazardu. Jeśli musiałeś odmówić im pieniędzy lub dostępu do niektórych z tych gier, poinformuj ich, dlaczego tak jest. Dyskutuj i rozmawiaj.
Hazard: znajdź inne alternatywy dla rozrywki
W dzisiejszych czasach gry i hazard to jedne z najbardziej niebezpiecznych rozrywek dla dzieci. Zaproponuj im ciekawą alternatywę, która pozwala na rozrywkę bez wydawania pieniędzy.
Zachęcaj dzieci do innych rodzajów rozrywki, takich jak sport, spędzanie czasu z przyjaciółmi na świeżym powietrzu lub po prostu wychodzenie do teatru czy kina. Świetnym sposobem na wykorzystanie czasu jest przynależność do grup, w których mogą ćwiczyć nowe, nieuzależniające hobby.
Ważne jest być świadomym tego w co i jak, bawią się twoje dzieci.
Dostępność gier i hazardu
Internet i smartfony dały dzieciom dostęp do wielu opcji gier, wymagających wpłat pieniężnych. Naucz je, jak korzystać z tych narzędzi, biorąc pod uwagę ich wiek. Nadzoruj ich czas online i, co najważniejsze, treści, do których mają dostęp. Zablokuj możliwość kupowania i wydawania pieniędzy na telefonie dziecka.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Villamarín, S., De Vicente, A., & Berdullas, S. (2019). La adicción al juego en menores: un problema creciente. Infocop, (86), 4. Recuperado de http://www.cop.es/infocop/pdf/3173.pdf
- Brieva, J. (2006). Ludopatía: el otro lado del juego. Revista Índice, 19(9), 9-11.