Dziecko - męczące dla kobiet, nie dla mężczyzn
Życie z dziećmi jest ciężkie, a przynajmniej męczące. Wydaje się jednak, że nie każdy przeżywa rodzicielstwo w taki sam sposób. Najnowsze badania sugerują, że życie z dziećmi może być męczące dla kobiet, ale nie dla mężczyzn. Okazuje się, że obowiązek zajmowania się dzieckiem nie jest postrzegany w taki sam sposób przez dorosłych. Życie z dzieckiem wywiera inny wpływ na kobiety, a inny na mężczyzn. Widać to w wynikach ankiet telefonicznych.
W badaniach przeprowadzonych przez Amerykańską Akademię Neurologii oraz Uniwersytet Południowej Georgii wzięło udział 6.000 uczestników. Wynika z nich, że posiadanie dziecka jest męczące dla kobiet. Zwłaszcza u nich dziecko zaburza rytm snu.
Dzieci są męczące dla kobiet – wyniki badań wywołują kontrowersje
W badaniach wzięły udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Zapytano ich ile godzin śpią, wiedząc, że 8 godzin snu to idealna ilość, a sen wynoszący mniej niż 6 godzin jest zbyt krótki. Zapytano ich również przez ile dni w ostatnim miesiącu czuli się zmęczeni.
Odpowiedzi uzupełniono podstawowymi danymi socjodemograficznymi: wiekiem, dochodem, stanem małżeńskim, indeksem masy ciała (BMI), ćwiczeniami, statusem w pracy i liczbą dzieci. Wszystkie te dane miały znaczenie.
Wymienione wyżej czynniki mogły mieć wpływ na brak snu. Jednak rezultaty okazały się kontrowersyjne. Wynikało z nich coś, co stanowi problem we wszystkich krajach na świecie.
U dorosłych kobiet uczestniczących w badaniu jedynym czynnikiem związanym ze snem była obecność dzieci. Z każdym kolejnym dzieckiem prawdopodobieństwo zmniejszonego czasu odpoczynku rosło o 50% procent.
“Mężczyzna, który nie jest ojcem dla swoich dzieci, nigdy nie może być prawdziwym mężczyzną.”
-Mario Puzo, pisarz-
Tym samym badania wykazały, że życie z dziećmi wywiera wpływ na to, jak długo kobieta śpi. Ma również wyraźny wpływ na to, czy i jak bardzo kobieta czuje się zmęczona. Matki twierdziły, że czuły się bardzo zmęczone przynajmniej 15 dni w ostatnim miesiącu. Współczynnik ten był niższy, jeśli kobieta nie miała dzieci.
Co więcej, zaobserwowano, że posiadanie dzieci nie ma wpływu na mężczyzn. Jednak według badaczek Tary Haelle i Emily Willingham obecna sytuacja wygląda inaczej. Matki śpią więcej od ojców, ponieważ łapią stracone godziny snu w ciągu dnia, gdy ich mężowie pracują.
Spać dobrze lub nie spać dobrze, oto jest pytanie
Według badań nie chodzi o to, kto śpi mniej, a kto więcej. Chodzi o jakość snu. Dlatego też główne pytanie brzmi: kto śpi lepiej? Nie należy ignorować braku danych odnośnie metodologii użytej w tym kontrowersyjnym badaniu.
Według badań opublikowanych przez Armando mamy śpią dłużej, ale ich sen jest podzielony na krótkie chwile rozciągające się na cały dzień. Mimo coraz większego zaangażowania ojca, okazuje się, że kobiety budzą się w nocy z powodów biologicznych.
To właśnie ten aspekt biologiczny idealnie nadaje się do wykorzystania w podsumowaniu tego nowatorskiego badania. Wyjaśnia on dlaczego matki odczuwają większe zmęczenie od kobiet, które śpią taką samą liczbę godzin.
Częste budzenie się pogarsza jakość snu. Jeśli powtarza się kilka razy w ciągu nocy matki nie są w stanie wejść w rodzaj snu zapewniający odpoczynek, którego tak bardzo potrzebują. Tym samym nie mają szans, by poczuć się wypoczęte.
Ponieważ każdy dom to odrębny kosmos, a rodzina to mały świat, chcemy poznać Wasze zdanie. Co myślicie o tych badaniach? Czy posiadanie dziecka jest męczące dla kobiet? Dajcie znać w komentarzach!
Nie ma wątpliwości, że te badania będą cytowane przez wiele lat.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sullivan, K. L. (2017). Living with Children May Mean Less Sleep for Women, But Not for Men. https://www.aan.com/PressRoom/Home/PressRelease/1527