Dzieci - dlaczego zachowują się gorzej w obecności matek?

Dzieci - dlaczego zachowują się gorzej w obecności matek?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy dzieci zachowują się gorzej gdy są w pobliżu matek? Ilekroć wracam do domu i pytam panią która mi pomaga, jak zachowywały się moje dzieci, odpowiedź jest zawsze taka sama: zachowywały się bardzo dobrze.

Pierwszą rzeczą która przychodzi na myśl jest: jak to możliwe? Czy mówimy o tych samych dzieciach z którymi walczę każdego wieczora aby zjadły kolację? Te same maluchy które kwestionują wszystko co mówię, nie chcą się wykąpać, umyć zębów a rano obudzić się na czas i ubrać?

Ile mam zastanawia się nad tym samym? Jak to się dzieje, że zachowują się tak źle kiedy jesteś z nimi? Jestem ich matką, więc nie powinno być nikogo innego na świecie kto troszczyłby się o nie bardziej.

Więc dlaczego przy mnie zachowują się tak źle? Czy robię coś źle?

Jest to zachowanie typowe dla małych dzieci które uczą się kontrolować i wyrażać swoje emocje. Przy tobie czują się bezpiecznie i starają się być sobą więc ważne jest abyś wyznaczyła im granice. Musisz to zrobić w sposób zrozumiały, zadanie to wymaga cierpliwości i miłości.

Świat obiegł artykuł w którym zamieszczono fałszywe wyniki badań mówiące o tym, że dzieci zachowują się 800% gorzej w obecności matek. Pomimo fałszywych wyników postawiono w nim odwieczne pytanie: dlaczego, zarówno dziewczynki jak i chłopcy, zachowują się gorzej w obecności mam?

Dzieci zachowują się źle

Dzieci zachowują się gorzej pod opieką mamy: prawda czy fałsz?

Dr. K.P. Leibowitz, doktor psychologii, powiedział: “Odkryliśmy, że dzieci w wieku 8 miesięcy mogły bawić się zadowolone, ale kiedy zobaczyły, że ich matka wchodzi do pokoju, były o 99% bardziej skłonne do rozpłakania się, do uwolnienia swoich emocji  i wymagały natychmiastowej uwagi. Pozostałym 1% stanowiło dziecko z problemami z widzeniem, który po usłyszeniu głosu matki zaczął rzucać rzeczy i prosić o przekąskę, mimo że wcześniej jadł. ”

Wspomniany wcześniej artykuł wskazuje, że dzieci mogą zachowywać się do 800% gorzej w obecności mam dzięki feromonom.

Według dr K.P. Leibowitza, rzekomego autora tychże badań, „Dzieci czują feromony ich matek i to wpływa na ich zachowanie. To naturalna reakcja ciała matki, dziecko czując jej feromony czuje się chronione i bezpieczne.

Mamy zawsze myślą, że zachowanie dziecka spowodowane jest faktem, że przebywają z nim najwięcej czasu, ponieważ dziecko domaga się uwagi, ponieważ mamy częściej mówią „tak”. Ponieważ mama zawsze będzie je kochać nawet jeżeli dostanie największego wybuchu złości na świecie.

Jako matka jesteś bezpieczną przystanią dla swojego malucha. Czuje się przy tobie komfortowo. Wie, że zawsze będziesz przy nim aby je chronić i pomagać mu. Istnieje między wami silna więź emocjonalna.

Dziecko pokazuje język

Dzieci czują się pewne siebie przy matce

Żadne badania nie są konieczne, aby wiedzieć, że dzieci zachowują się gorzej w obecności swoich matek. Istnieją dwie teorie na ten temat:

  • Zaufanie: twoje dzieci spędzają z tobą dużo czasu. Tak było kiedyś i zdarza się to często dzisiaj. To generuje o wiele większe zaufanie dziecka do ciebie niż do każdej innej osoby. Ta relacja zaufania powoduje, że ich zachowanie jest bardziej swobodne, a czasami dają dodatkowo upust swoim emocjom.
  • Dzieci wymagają twojej uwagi: zwłaszcza gdy są bardzo małe, nie chcą celowo zawracać ci głowy i nie planują tego, by wyprowadzić cię z równowagi. Pewne zachowania takie jak płacz, kopanie lub krzyczenie, są niczym więcej niż znakiem dla ciebie. Potrzebują tyle uczuć i uwagi ile możesz im dać. Nawet, gdy dajesz im dużo, potrzebują więcej.

Twoje pociechy szukają pocieszenia i zawsze będą poszukiwać go u ciebie. To u ciebie znajdą przytulenie, gdy miały koszmar, całusa gdy się przewrócą czy słowa otuchy kiedy nie uda im się strzelić gola.

U ojców dzieci szukają innych rzeczy: zabawy, gier, ćwiczeń, odkrywania i porady. Matki to ochrona którą dzieci instynktownie kojarzą z przetrwaniem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.