Dobre maniery przy stole – czy wiesz, dlaczego są tak ważne?

Gdy dziecko wie na czym polegają dobre maniery przy stole, łatwiej jest mu być uprzejmym i kulturalnym. 
Dobre maniery przy stole – czy wiesz, dlaczego są tak ważne?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dobre maniery przy stole to choćby przeżuwanie z zamkniętymi ustami, poprawne używanie sztućców i uprzejmość w stosunku do innych. Dziś podpowiemy Ci więc jak przekazać tę wiedzę dziecku i sprawić, że maluch będzie przestrzegał zasad dobrego wychowania.

Nauczenie dziecka tego na czym polegają dobre maniery przy stole i wprowadzenie tej wiedzy w życie, to jedno z pierwszych poważnych zadań wychowawczych, z jakim mierzą się rodzice. Czas posiłków to okazja do nauki oraz zabawy.

Niestety dzieci często rozpraszają się przy stole, dostają napadów złości albo kłócą się z rodzeństwem. To prowadzi do nerwów i zmartwień, a pozostali członkowie rodziny nie mogą w spokoju cieszyć się wspólnym posiłkiem.

A więc dziś przygotowaliśmy dla Ciebie garść przydatnych, praktycznych wskazówek, które pomogą Ci nauczyć dzieci odpowiedniego zachowania w trakcie posiłków.

Dlaczego dobre maniery przy stole są tak ważne?

Od stuleci społeczeństwo ocenia stopień czyjegoś obycia i edukacji oraz charakter poprzez obserwację zachowania przy stole. Sam akt spożywania posiłku zawsze symbolizował szacunek dla wielu cywilizacji na całym świecie. To wręcz moment, który graniczy z religijną wzniosłością i świętością.

Dobre maniery przy stole opanuje już czterolatek.

Do dnia dzisiejszego, kiedy rodzina zasiada razem do wspólnego posiłku, wyraża wdzięczność za tę chwilę, która definiuje ją jako wspólnotę. Kiedy mamy tego świadomość, rozumiemy w pełni dlaczego dobre maniery przy stole są kluczowe.

Jednocześnie oczywiste jest także to, że dzieci powinny wiedzieć jak zachować się przy stole nie tylko w trakcie rodzinnych obiadów. Ta wiedza przydaje się również na gościnie i przy posiłku w restauracji.

Na czym polegają dobre maniery przy stole?

Wszyscy wiemy dobrze, że istnieje mnóstwo zasad etykiety które obowiązują w życiu towarzyskim. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie w pełni sprawy z ilości zasad i reguł, których należy przestrzegać.

Na przykład nie każdy wie jak dokładnie należy trzymać kieliszki albo w jakiej kolejności układać sztućce i z nich korzystać. Jeszcze mniej wiemy o tym, do jakiego konkretnie dania przypisany jest dany widelec i nóż.

Ale nie musimy wcale znać dokładnie absolutnie wszystkich reguł etykiety aby zachowywać się odpowiednio przy stole. Istnieją przecież ogólne, uniwersalne zasady zachowania, które przydadzą się również dzieciom. Kierując się nimi, maluchy będą mogły zachowywać się przy stole grzecznie i z szacunkiem.

Dziecko które wie na czym polegają dobre maniery przy stole może spokojnie i pewnie przebywać w towarzystwie gości. To dziecko, które nie spieszy się zbytnio przy jedzeniu, prosi grzecznie o to, czego potrzebuje i prosi o pozwolenie kiedy jest to konieczne. To także dziecko, które nie bawi się jedzeniem ani zastawą i które mówi “dziękuję” kiedy zostanie mu podany posiłek.

Oczywiście małym dzieciom nie jest łatwo zapamiętać wszystkich tych zasad. Maluchy mają też często trudności z opanowaniem szczegółów reguł zachowania. Ale wystarczy uśmiech, mówienie “dziękuję” i “przepraszam”, siedzenie w spokoju i zachowywanie porządku. To sprawi, że maluch będzie w wystarczającym stopniu wypełniał wymagania społeczeństwa.

“Sam akt spożywania posiłku zawsze symbolizował szacunek dla wielu cywilizacji na całym świecie.”

Co maluchy powinny wiedzieć o uprzejmości

W okolicach czwartego roku życia dziecko może uczyć się podstaw grzecznego zachowania przy stole. Oto lista prostych zasad, które dzieci łatwo zapamiętują i przestrzegają:

  • Mycie rąk przed jedzeniem: to nie tylko kwestia dobrego wychowania ale również podstawowych zasad higieny. Mycie rąk pomaga zachować zdrowie.
  • Pomoc przy nakrywaniu do stołu lub czekanie cierpliwie na to, aż obiad będzie gotowy i podany.
  • Po tym jak wszyscy zasiądą przy stole, należy czekać aż gospodarze bądź rodzice zaczną jeść.
  • Mówienie “proszę” oraz “dziękuję”, uprzejme proszenie o podanie napoju czy dania.
  • Nieopieranie łokci o stół.
Wspólne jedzenie posiłków cementuje rodzinę.
  • Jedzenie bez pośpiechu i przeżuwanie z zamkniętymi ustami.
  • Unikanie jednoczesnego przeżuwania i mówienia.
  • Używanie serwetek do oczyszczenia twarzy i rąk.
  • Unikanie siorbania i mlaskania.
  • Dziecko nigdy nie powinno bawić się sztućcami ani zastawą. Noże, widelce i łyżki służą wyłącznie do jedzenia. Nieużywane sztućce należy odłożyć na talerz.
  • Po zakończeniu jedzenia, dziecko powinno poczekać na pozwolenie na wstanie od stołu.
  • Odchodząc od stołu należy podziękować za posiłek i zaoferować pomoc przy uprzątaniu stołu i kuchni.

Na koniec, warto pamiętać o tym, że prawdziwy charakter i predyspozycje malucha wyjdą na jaw przy posiłku. Jeżeli dziecko jest nieuprzejme, naburmuszone, lub ma tendencję to napadów złości i agresji gdy sprawy nie idą po jego myśli, niestety dobre maniery przy stole nie zdadzą się na wiele.

W takim wypadku ważne jest to, by rodzice podjęli wysiłek nauczenia dziecka dobrego zachowania przez cały czas, a nie jedynie w trakcie wspólnych posiłków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.