Babcia ze strony ojca – dlaczego jest tak ważna

Babcia ze strony ojca – dlaczego jest tak ważna

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2018

Babcia ze strony ojca jest ważną postacią w życiu dziecka. Jest unikalnym źródłem mądrości i wskazówek.

Wielu rodziców zwraca się do dziadków o pomoc w wychowywaniu dzieci. Długie godziny pracy, wyczerpanie, obowiązki w domu lub okres choroby to tylko niektóre z powodów, dla których babcie i dziadkowie mogą pomóc w wychowaniu swoich wnuków.

Jednak w wielu rodzinach to właśnie mama mamy wypełnia tę ważną rolę. Dlaczego nie babcia ze strony ojca?

Babcia ze strony ojca w życiu rodziny

Z jakiegoś powodu babcia ze strony ojca w wielu rodzinach pełni drugorzędną rolę. Jest matką Twojego męża i Twoją teściową. Jednak dzieci często tracą kolejne okazje, aby spędzić z nią czas.

Temat ten wzbudził zainteresowanie specjalistów. Niektóre badania wskazują, że gdy babcia ze strony ojca jest obecna w życiu dzieci efekt jest inny niż gdy najważniejszą rolę pełni babcia ze strony matki. Trzeba jednak przeprowadzić więcej badań, aby udowodnić tę hipotezę.

Ale nawet bez specjalnie przeprowadzonych badań nie ma wątpliwości, że zarówno babcia ze strony ojca, jak i ze strony matki ma silną więź ze swoimi wnukami. Pamiętaj o tym, kiedy planujesz czas z dziadkami.

Babcia ze strony ojca i wnuczka

Babcia ze strony ojca versus babcia ze strony matki

Tendencja do pozostawiania dzieci pod opieką babki ze strony matki może prowadzić do konfliktu i zazdrości z drugiej strony rodziny. W niektórych przypadkach może to nawet prowadzić do problemów w związku małżeńskim.

Jako matka powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że Twoje relacje z Twoją teściową mogą wpływać na to, jak Twoje dzieci czują się w jej obecności lub jak myślą o swojej babci ze strony taty.

Jeśli nie radzisz sobie zbyt dobrze w relacji z teściową, Twoje dzieci mogą również odrzucać matkę ich taty. Małe dzieci mogą nawet bać się swojej babci.

Utrzymywanie dobrych relacji z babcią

Ważne jest, aby podejść do tej sprawy w rozsądny sposób. Weź pod uwagę następujące aspekty:

  • Zmuszanie dzieci do utrzymywania relacji z jedną babcią nie jest dobrym pomysłem. Pozwól swoim dzieciom w naturalny sposób rozwinąć uczucie do obu babć.
  • Nie wygłaszaj negatywnych komentarzy o swojej teściowej w towarzystwie Twoich dzieci.
  • Niech Twoje dzieci ustalą własne granice w stosunku do swoich dziadków.
  • Staraj się utrzymywać otwarte i pozytywne relacje z teściową. Twoje dzieci będą brać z Ciebie przykład.
  • Zaplanuj wspólne zajęcia z dziadkami. Niech babcia ze strony ojca i Twoje dzieci wybiorą się razem do parku lub zjedzą wspólny posiłek z dowolnej okazji.
  • O ile to możliwe, pozwól babci ze strony ojca pomóc, jakkolwiek sobie tego życzy. Może czasem chce opiekować się wnukami lub wnosić wkład finansowy. To pomoże jej czuć się użyteczną i kochaną.
Babcia ze strony ojca


Babcia ze strony ojca jest równie ważna

Nie ma powodu, aby babcia ze strony ojca była odsuwana od jej wnuków i od procesu ich wychowania. Więź, którą dzieci tworzą ze swoimi dziadkami może kształtować ich rozwój i związki, które nawiążą w przyszłości z innymi ludźmi.

Być może nie przyszło Ci to do głowy, ale spędzanie czasu z mamą Twojego męża jest także świetnym sposobem na wzmocnienie relacji dziecko-ojciec.

Pamiętaj, że miłość babci do wnuków jest bardzo podobna do uczuć, jakie odczuwa wobec swojego syna, który jest teraz ojcem własnych dzieci. Jako matka rozumiesz tę więź i możesz przyczynić się do tego, aby była budowana w możliwie najlepszy sposób.

Promuj bliską relację opartą na wzajemnym szacunku między dziećmi a ich babcią. Ona nie jest tylko matką Twojego męża. Jest także babcią Twoich dzieci.

Więź między dzieckiem a babcią nie zawsze tworzy się w naturalny sposób. Czasami trzeba jej pomóc się rozwinąć. Babcie nie są przecież matkami zastępczymi.

Ale dopóki rodzice się z tym zgadzają, babcie powinny spędzać z wnukami czas dobrej jakości. To pomoże im zbudować relację, która wykracza poza wspólne geny.

Tymczasem babcie także mogą przyczynić się do budowania pozytywnego związku. Nie powinny utrudniać podejmowania decyzji rodzicom, nawet jeśli nie zgadzają się w kwestii wychowania dziecka.

Na koniec warto zauważyć, że każda babcia czy dziadek to wyjątkowa i niemożliwa do zastąpienia osoba w życiu dziecka. Rodzice powinni dołożyć wszelkich starań, aby dzieci dzieliły czas z każdym z nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.