Jak wychowywać szczęśliwe dzieci na duński sposób?

Dania jest jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie, a to ze względu na jej metodę rodzicielską. W tym artykule omówimy podstawowe zasady duńskiego sposobu wychowywania szczęśliwych dzieci.
Jak wychowywać szczęśliwe dzieci na duński sposób?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci, jak wychowywać szczęśliwe dzieci na duński sposób. Wszyscy rodzice chcą, aby ich dzieci były szczęśliwe; to jedna z naszych największych trosk.

Od 1973 Dania jest jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie. A według autorów książki The Danish Way of Parenting, wynika to z ich sposobu wychowywania dzieci.

Jessica Joelle Alexander i Iben Dissing Sandahl twierdzą, że zgodnie z ich badaniami i doświadczeniami: „Dzieci są silniejsze i bardziej bezpieczne emocjonalnie, a później stają się szczęśliwymi dorosłymi, którzy powtarzają ten sam proces rodzicielski ze swoimi dziećmi”.

W tym artykule zobaczymy, jak możemy wychowywać szczęśliwe dzieci zgodnie z metodą stosowaną w Danii, gdzie optymizm, empatia, uznawanie wartości materialnej, wspólnota, odpowiedzialność, a nie posłuszeństwo sprawiają, że ta metoda jest sukcesem rodzicielskim.

Wychowywanie szczęśliwych dzieci na duński sposób

Duński terapeuta Iben Dissing i amerykańska psycholog Jessica Joelle Alexander badały podstawy duńskiej metody i to, co sprawia, że jest to jeden z najszczęśliwszych krajów na świecie. Z tych badań pochodzi ich książka The Danish Way of Parenting.

W tej książce ujawniają 6 podstawowych zasad wychowywania szczęśliwych dzieci. Są to dzieci, które są w kontakcie ze swoimi emocjami, mają wysoką samoocenę i zawsze widzą pozytywną stronę rzeczy.

Jak wychowywać szczęśliwe dzieci na duński sposób?

Jak wychowywać szczęśliwe dzieci w duński sposób


Naucz je bawić się

Czasami rodzice, pragnąc, by dzieci były najlepsze we wszystkim, zapominają o znaczeniu zabawy w ich rozwoju. Dzieci muszą mieć czas na zabawę, odkrywanie, brudzenie się, bieganie itp.

Poprzez zabawę dzieci poznają świat, odgrywają różne role i wyobrażają sobie. A wszystko to znacznie poprawi ich zdolność do pokonywania problemów i dostosowania się do różnych okoliczności, z jakimi się spotykają.

Musimy unikać nadmiernego korzystania z telewizji, telefonów komórkowych i tabletów – krótko mówiąc, nowych technologii. Dzięki nim maluchy nie rozwijają wyobraźni.

Zachęcaj dzieci do bycia sobą

Niech będą sobą, nie porównuj ich z nikim innym. Są autentyczne takimi, jakimi są, więc promujmy tę indywidualność, która czyni je wyjątkowymi. To sprawi, że będą szczęśliwymi dziećmi.

Musimy je nauczyć, że nie wszyscy jesteśmy tacy sami i że wszyscy mamy swoje zalety i wady. To czyni nas ludźmi, chociaż wszyscy jesteśmy niedoskonali. Obserwuj i akceptuj ich uczucia i emocje oraz bądź z nimi szczery.

Skoncentruj się na pozytywnych rzeczach w poszczególnych sytuacjach

Duński sposób wskazuje również, że powinniśmy uczyć dzieci patrzenia na sytuacje z różnych punktów widzenia. A tym samym być w stanie znaleźć pozytywne rzeczy, które każda sytuacja może im zaoferować. Zwłaszcza gdy coś nie potoczyło się tak, jak oczekiwały.

Tutaj ważne jest, aby używać pozytywnego języka, który pomoże im się zmotywować. W ten sposób damy im narzędzia, dzięki którym będą mogły wyjść zwycięsko z każdej sytuacji. A przede wszystkim powinny bardziej skupiać się na samym procesie niż na wyniku.

Czasami wyniki nie są takie, jakich się spodziewaliśmy, ale liczy się to, że zastosowaliśmy właściwy proces.

Dziecko na huśtawce


Rozwijanie empatii

Bardzo ważne jest, aby nauczyć dzieci stawiać się w sytuacji innych ludzi, rozumieć, jak mogą się czuć i oczywiście wiedzieć, że Ty również stawiasz siebie na ich miejscu. Pomoże im to później nawiązać zdrowsze relacje z innymi, a te relacje przyniosą im lepsze samopoczucie i szczęście.

Nie używaj ultimatum

Nie możemy rozwiązywać sytuacji w oparciu o ultimatum typu „Zrobimy wszystko po mojemu, ponieważ tak powiedziałem i już”. To zdanie, którego wszyscy używaliśmy od czasu do czasu, wcale nie jest zdrowe w wychowywaniu dzieci.

W przypadku dzieci ważne jest, aby rodzice rozmawiali z nimi o naszych wartościach, dyskutowali o tym, co jest ważne w rodzinie i dlaczego powinny lub nie powinny robić pewnych rzeczy.

Wzmacnianie wspólnoty i hygge

Hygge (słowo z języka duńskiego) oznacza dzielenie czasu z ludźmi, których kochamy, przyjaciółmi, rodziną, bliskimi… Dlatego ważne jest, abyśmy zachęcali nasze dzieci do tego pojęcia, że wszyscy mamy trochę czasu na spędzenie z rodziną lub z ludźmi, których kochamy, ciesząc się dobrem, jakie nam to zapewnia.

Jeśli więc chodzi o wychowywanie szczęśliwych dzieci na duński sposób…

Jak być może zauważyłeś, wychowywanie szczęśliwych dzieci na duński sposób nie jest wcale takie trudne. Pamiętając o tych wskazówkach, z pewnością przyczynisz się do szczęścia swoich dzieci, co jest najważniejszą rzeczą, jaką mogą zrobić rodzice. Zatem zastosujmy to w praktyce!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.