Przerwa między lekcjami - jak powinna ona wyglądać?
Przerwa między lekcjami jest istotną częścią szkolnego dnia dziecka. Jeśli chcesz ją dobrze zorganizować, możesz zrobić znacznie więcej niż tylko trzymać dzieci pod kontrolą podczas zabawy, biegania lub skakania. Istnieje wiele ciekawych opcji na zdynamizowanie placu zabaw.
Organizując odpowiednio plac zabaw, można uzyskać bardzo ciekawe korzyści dla najmłodszych. Na przykład dobrze zaprojektowana przerwa między lekcjami zapewni lepsze współistnienie dzieci w wieku szkolnym, większą zdolność rozwiązywania konfliktów lub wyższy udział chłopców i dziewcząt w sporcie i zajęciach fizycznych.
Nie oznacza to jednak, że nie ma tutaj miejsca na swobodną zabawę, równie ważną dla dzieci. Ale przerwa między lekcjami ma wpływ na lepszą organizację czasu wolnego, aby życie szkolne było bardziej produktywne, interesujące i zabawne zarówno dla dzieci, jak i dla nauczycieli.
Przerwa między lekcjami: co możesz zrobić, aby ją zorganizować w inny, lepszy sposób?
Istnieją różne propozycje pedagogiczne, które zachęcają do wykorzystania przerw jako przestrzeni edukacyjnej. Tym samym, korzystając z dziecięcej wyobraźni i swobodnej zabawy, można również zaktywizować realizację zadań i działań promujących wartości u dzieci. Oto kilka pomysłów.
„Półka z książkami mężczyzny jest także jego portretem, i to tak pięknym, że ani najdokładniejsze pędzle, ani najbardziej przenikliwe i wierne pióro najlepszego biografa nie mogą się z nim równać. To prawdziwe odciski palców ducha, które pozwalają na jego dokładną identyfikację”.
Warsztaty zabaw
Dzieci uwielbiają się bawić. W rzeczywistości zabawa jest podstawową częścią nauki dzieci. Dlaczego więc nie wykorzystać przerwy, aby stworzyć różnorodne warsztaty, które są korzystne i zabawne?
Ciekawym pomysłem może być na przykład przywrócenie tradycyjnych gier z poprzednich generacji. Na przykład gra w klasy, kulki, kapsle…
Dzięki tym grom dzieci zrozumieją na przykład wartość pracy zespołowej. Jednocześnie przekazujesz im uniwersalne wartości kulturowe, co wyrywa je ze środowiska technologicznego, w którym spędzają tyle godzin w ciągu dnia.
Ponadto czas przerwy może być wykorzystany do zbliżenia dzieci do innych kultur poprzez gry z innych krajów. Nauczyciele mogą dodać ten integracyjny element, pozyskując pomoc zagranicznych uczniów, którzy mogą być w szkole lub badając popularne gry z innych narodów.
Zapewni to dzieciom ważne wzbogacenie kulturowe oraz inne i bardziej kosmopolityczne spojrzenie na otaczający je świat.
Nauka przez dekorację
Możemy zaoferować dzieciom elementy dekoracyjne, które również mogą wykorzystać. Jak to się robi? Poprzez włączenie kształtów geometrycznych, kompasów, zegarów, literek zabawek itp.
W ten sposób uczeń nie tylko bawi się, ale także wzmacnia wiedzę zdobytą na zajęciach, eksperymentuje poza książkami oraz wzmacnia swoją wyobraźnię i zdolność dostosowania tego, czego się nauczył do prawdziwego życia.
Mikrowarsztaty
Mikrowarsztaty mogą być bardzo różnorodne i zabawne. Niektóre z najciekawszych dotyczą mediów. Dzieci mogą projektować własne gazety, stacje radiowe itp.
Ta opcja pozwala na zbadanie wielu możliwości. Mogą to być warsztaty teatralne, warsztaty filmowe, warsztaty ogrodnicze, a nawet warsztaty magiczne. Celem jest, aby najmłodsi poznali swoje gusta i hobby oraz poznali dziedziny, które mogą ich zainteresować.
Odnawianie wspólnych obszarów
Inną dobrą opcją, aby cieszyć się innym rodzajem wnęki, jest odnowienie wspólnych obszarów. Możesz udekorować plac zabaw za pomocą obrazów, graffiti, a nawet murali. W ten sposób odnawiasz atmosferę w szkole, a dzieci się organizują, pobudzają kreatywność i pracują zespołowo.
Zajęcia sportowe i fizyczne w czasie przerwy szkolnej
Dzieci wykazują stale rosnącą tendencję do otyłości. Dlatego ważne jest, aby wykorzystać każdy czas, aby skłonić je do ćwiczeń. Z tego powodu możesz organizować czas na grę w piłkę nożną lub koszykówkę i inne sporty, bieganie na wyścigi lub granie w gry wymagające ćwiczeń fizycznych itp.
Krótko mówiąc, mamy nadzieję, że te pięć wskazówek, jak zorganizować przerwę szkolną, przyda się Tobie i zapewni, że maluchy będą się dobrze bawić podczas nauki. Nie zapominaj jednak, że ważna jest również darmowa zabawa; podstawą jest zawsze mądra kombinacja wszystkich elementów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Arnal, J., Del Rincón, D., Latorre, A., (1992). Investigación educativa. Fundamentos y metodologías. Barcelona: LABOR.