Jak czas spędzany przez ekranem wpływa na nasze dzieci?
Obecnie dzieci zaczynają korzystać z telefonów komórkowych, tabletów lub innych urządzeń elektronicznych od najmłodszych lat. Nadmiernie długi czas spędzany przez ekranem może negatywnie wpłynąć na zdrowie poznawcze i fizyczne dziecka.
W związku z tym konieczne jest ustalenie limitów czasu, jaki dzieci poświęcają na korzystanie z komputerów, telefonów komórkowych oraz rzecz jasna telewizorów.
Czas spędzany przez ekranem, a jego wpływ na zdrowie dzieci
Nadmiernie długi czas spędzany przez ekranem może mieć negatywny wpływ na zdrowie naszych dzieci. Konieczne jest zatem bardziej odpowiedzialne kontrolowanie czasu korzystania przez nie z urządzeń elektronicznych wszelkiego rodzaju.
Światowa Organizacja Zdrowia (oryg. World Health Organization – WHO) opracowała w 2019 r. liczne wytyczne dotyczące aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia i snu. Opisuje ona w nich szereg zaleceń obejmujących między innymi czas spędzany przez ekranem przez dzieci.
W odniesieniu do młodszych dzieci WHO ma jasność co do tej kwestii. Czas spędzany przez ekranem dla dzieci poniżej jednego roku nie powinien w ogóle być brany pod uwagę. Oznacza to oczywiście, że takie dzieci nie powinny mieć z nimi żadnego kontaktu.
W przypadku dzieci w wieku od jednego do czterech lat czas spędzany przez ekranem nie powinien przekraczać jednej godziny dziennie.
Dokument ten stwierdza również, że rodzice powinni kontrolować treści, które oglądają ich dzieci. Ponadto powinni oni własnoręcznie wybrać wysokiej jakości programy i audycje, najlepiej materiały edukacyjne.
Ponadto specjaliści WHO twierdzą też, że rodzice muszą być wtedy razem z dziećmi, aby wyjaśnić im, jakie treści mogą one oglądać.
Konsekwencje dla zdrowia, z jakimi wiąże się zbyt długi czas spędzany przez ekranem
Nadmiernie długi czas spędzany przez ekranem wpływa negatywnie przede wszystkim na organizm dziecka. Może być powodem wielu różnych problemów fizycznych w wyniku zbyt długiego użytkowania takiego urządzenia elektronicznego.
Z jednej strony dzieci zaczynają prowadzić o wiele bardziej siedzący tryb życia. Jest to problem, który budzi duże obawy u specjalistów, ponieważ stanowi wysoki czynnik ryzyka otyłości u dzieci.
WHO definiuje „czas spędzany przez ekranem w pozycji siedzącej lub leżącej” jako czas spędzany biernie na oglądaniu telewizji, przed komputerem, z telefonem komórkowym i tego typu innymi urządzeniami. Wyjaśnia także, że ta definicja nie obejmuje jednak wymagających aktywności fizycznej gier ekranowych, które wymagają wykonywania jakichś zadań lub po prostu ruchu.
Z drugiej strony eksperci wskazują też na inne problemy natury fizycznej wynikające z nadmiernego czasu spędzanego przed ekranem. Oto niektóre z najczęściej spotykanych problemów:
- Jeśli Twoje dziecko uskarża się na bóle głowy i suche oczy, może to być spowodowane wpatrywaniem się w ekran przez długi okres czasu.
- Długotrwałe patrzenie w dół może powodować ból pleców i szyi.
- Jeśli dziecko skarży się na ból w dłoniach, może to być spowodowane powtarzającymi się ruchami palców podczas zabawy telefonem komórkowym lub konsolą przez wiele godzin.
Wskazówki dotyczące zdrowego użytkowania urządzeń elektronicznych
Zachęć swoje dzieci do większej aktywności fizycznej. Powinna być ona stałym elementem ich codziennego życia i stylu życia. Zamień czas spędzany przez ekranem przez dzieci na wszelkiego rodzaju ruch i ćwiczenia fizyczne. Zauważ, że na przykład istnieją gry wideo, które wymagają aktywności fizycznej w ich trakcie. To pozwoli Ci połączyć w jedną całość obie formy rozrywki.
Ustaw zasady korzystania z urządzeń elektronicznych, aby skrócić czas spędzany przez ekranem. Chociaż Twoje dzieci nie będą zbytnio zadowolone z samej idei zasad kontrolujących korzystanie z telefonu komórkowego i komputera w domu, ważne jest, aby znaleźć złoty środek akceptowany przez obie strony.
Zachęcaj dziecko, aby utrzymywało dobrą postawę ciała. Na przykład niech trzyma telefon komórkowy na wysokości oczu i robi przerwy po każdych 30 minutach spędzonych przed ekranem. To z pewnością poprawi postawę Twojego dziecka.
„Technologia to tylko narzędzie. Nauczyciele są znacznie ważniejsi, jeśli chodzi o zachęcanie dzieci do wspólnej pracy i motywowanie ich. ”
–Bill Gates–
Nie chodzi nam tutaj o całkowite powstrzymanie dzieci od korzystania z telefonów komórkowych, komputerów lub innych urządzeń elektronicznych. Chodzi raczej o zdrowe wykorzystanie czasu spędzanego przy ich ekranach.
Po prostu skróć czas spędzany przez ekranem i siedzący tryb życia swojego dziecka, zwróć uwagę na jego dobrą postawę, a przede wszystkim zachęć je do aktywności fizycznej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- (2019). Guidelines on physical activity, sedentary behaviour and sleep for children under 5 years of age. World Health Organization. http://www.who.int/iris/handle/10665/311664. Licencia: CC BY-NC-SA 3.0 IGO