4 zabawy z wodą, które możesz zorganizować w domu

Chcesz w swoim domu zorganizować zabawy z wodą, ale nie wiesz, jak? Dziś zaoferujemy Ci 4 różne opcje, którymi możesz cieszyć się wraz całą z rodziną.
4 zabawy z wodą, które możesz zorganizować w domu
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy mamy na myśli zabawy z wodą, to zazwyczaj wyobrażamy sobie zajęcia, które odbywają się na zewnątrz, takich jak aktywność na basenie, na plaży lub na podwórku. Ale tutaj jest o wiele więcej opcji, w tym zabawy z wodą, które możemy zorganizować bezpośrednio w naszych domach.

Masz trudności z wymyślaniem pomysłów na nowe zabawy dla dzieci? W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci kilka sugestii.

4 zabawy z wodą, które możesz zorganizować w pomieszczeniu

Zrób bąbelki w wodzie

Pierwsza z naszych wodnych atrakcji to wspaniały eksperyment naukowy dla dzieci w wieku przedszkolnym. Do wykonania tej czynności potrzebna jest duża miska lub patelnia do napełnienia wodą, a także słomka i gąbka. Gdy masz już wszystkie obiekty, wykonaj następujące czynności:

  • Napełnij miskę lub patelnię wodą.
  • Wdmuchnij powietrze do wody za pomocą słomki, obserwując, jak to działanie wytwarza małe bąbelki, które unoszą się na powierzchnię i pękają .
  • Umieść suchą gąbkę na dnie miski lub patelni i ściśnij, obserwując, jak uwalnia ona maleńkie bąbelki powietrza. Następnie puść gąbkę, aby uniosła się i uwolniła większe bąbelki.

Zrób tęczę w domu

To kolejny przykład naszej ulubionej zabawy z wodą, którą możesz przeprowadzić w domu. Potrzebujesz tylko dużej miski lub patelni, lustra i kawałka białej tablicy. Wykonaj poniższe czynności:

Ksylofon
  • Napełnij miskę lub patelnię wodą i postaw ją przed oknem, na które świeci słońce. Możesz też użyć latarki do świecenia.
  • Włóż lustro do miski, ustawiając je pod kątem w taki sposób, aby część, która ma kontakt z wodą, przechwyciła promienie słoneczne wpadające przez okno lub światło latarki.
  • Umieść białą tablicę przed lustrem i przesuwaj ją powoli tak, aż zobaczysz wszystkie kolory tęczy.
  • Podziwiaj wraz z dziećmi tę wspaniałą domowej roboty tęczę.

Teraz możesz też zadać sobie pytanie, ”jak to działa?”. Możliwość stworzenia tęczy poprzez wykonanie tych prostych kroków ma związek z faktem, że światło słoneczne składa się z 7 kolorów. Wykonując powyższe kroki, wykorzystujesz inny współczynnik załamania dla fal o różnej długości, w efekcie czego rozdzielasz te 7 kolorów i tworzysz tęczę.

Ksylofon wodny

Aby stworzyć ksylofon na wodę, musisz napełnić sześć szklanych kubków wodą, a także przygotować barwnik spożywczy i drewniany patyczek. Następnie wykonaj czynności, które opisujemy poniżej:

  • Ustaw szklanki w rzędzie jedna obok drugiej, dodając do każdej szklanki inną ilość wody.
  • Następnie dodaj barwnik spożywczy do wody w taki sposób, aby każda szklanka miała inny kolor.
  • Używając drewnianego patyczka, ostrożnie postukaj w każdą szklankę, uzyskując w ten sposób różne dźwięki.
  • Twórz melodie, łącząc różne dźwięki wydawane przez Twoje szklanki.

Bąbelki w bąbelkach

To ostatnia propozycja z naszej listy obejmujących zabawy z wodą, które możesz wypróbować w swoim domu. Potrzebujesz płynu do mycia naczyń, płynnej gliceryny, słomki, szklanego lub plastikowego pojemnika, ściereczki do naczyń i płaskiej powierzchni (takiej jak stół).

Teraz wykonaj poniższe czynności:

Kolorowe naczynia
  • W pojemniku wymieszaj pół litra wody, 150 ml detergentu do mycia naczyń i 50 ml płynnej gliceryny.
  • Zwilż ręcznik tak przygotowaną mieszanką, a następnie przetrzyj nim stół lub inną płaską powierzchnię.
  • Dmuchnij w powierzchnię słomką, obserwując, jak tworzy się bańka mydlana.
  • Następnie bardzo ostrożnie włóż słomkę do bańki i ponownie dmuchnij.

Jeśli będziesz ostrożny, utworzysz kolejną bańkę w tej, którą właśnie stworzyłeś. Możesz powtórzyć ten proces kilka razy, tworząc większe i mniejsze bąbelki. Pamiętaj jednak, aby być bardzo ostrożnym, ponieważ w każdej chwili mogą one pęknąć.

Ciesz się z domowej zabawy z wodą!

Jesteśmy pewni, że te zajęcia w wodzie zainspirowały Cię do spróbowania czegoś nowego podczas spędzania czasu w domu z rodziną. Bez względu na to, co powstrzymuje Cię przed wyjściem z domu, nie ma powodu, dla którego nie możesz się dobrze bawić i być kreatywnym. Także przy użyciu wody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Curti, A. (2000). Juguemos con la ciencia. Barcelona: Círculo de Lectores, S.A.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.