Książki, które uczą dzieci tolerancji - poznaj kilka propozycji

Książki, które uczą dzieci tolerancji - poznaj kilka propozycji

Ostatnia aktualizacja: 03 września, 2019

Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były tolerancyjne, zapewnij im niezbędne narzędzia, które uczą tej ważnej wartości. W dzisiejszym artykule przedstawimy listę opowiadań, które uczą dzieci tolerancji.

Niektóre z najważniejszych wartości, które możemy przekazać naszym dzieciom, to bez wątpienia tolerancja i szacunek dla innych. Jeśli brakuje Ci słów, aby wyjaśnić dzieciom te uczucia, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Istnieje wiele książek, które w przystępny sposób uczą dzieci tolerancji.

Dzieci są jak gąbki. Słuchają i chłoną wszystkie informacje. Dlatego tak istotne jest przekazywanie dobrych wartości od najmłodszych lat, aby nasze dzieci były miłe i grzeczne wobec innych. Jako matka powinnaś porozmawiać ze swoimi dziećmi na temat różnorodności i umożliwić im poznanie innych kultur. Ważne jest również, aby dzieci uczyły się zarówno współczucia, jak i zrozumienia.

Jeśli potrzebujesz wsparcia, książki i opowiadania są doskonałym sposobem na przedstawienie dzieciom nowych koncepcji. Dlatego dzisiaj chcemy podzielić się z Tobą listą najlepszych książek, które uczą dzieci tolerancji.

Zapisz tę listę i wybierz tytuły, które uważasz za najciekawsze!

Najlepsze książki, które uczą dzieci tolerancji

1. Chłopak w sukience, David Williams

Najpierw chcemy wspomnieć o niesamowitej historii Dennisa, młodego chłopca, który cierpi z powodu separacji rodziców. Dennis tęskni za mamą i znajduje pocieszenie w jej ubraniach.

Ręce dzieci różnych narodowości

Mimo że bohater jest świetnym piłkarzem, ma tajną pasję: modę. Niektórym wydaje się to niezgodne z jego zamiłowaniem do sportu. Historia Davida Williamsa nakreśla krytykę otaczających nas uprzedzeń społecznych, w połączeniu z tematami takimi jak przyjaźń, poczucie humoru, tolerancja i szacunek.

2. Cudowny chłopak, R.J. Palacio

Cudowny chłopak to cenna książka dla dzieci w wieku 9 lat i starszych autorstwa R. J. Palacio. Opowiada historię młodego chłopca urodzonego z poważną anomalią twarzy. Gdy chłopiec kończy 10 lat, nadchodzi czas, by zakończył edukację w domu i zaczął uczęszczać do zwykłej szkoły.

W szkole jedyne, czego pragnie chłopiec, to być zaakceptowanym. Niestety, nie jest mu łatwo przekonać nowych kolegów z klasy, że jest taki jak oni.

Bez wątpienia jest to wzruszająca opowieść o akceptacji i wytrwałości. Nie daj jej swoim dzieciom do przeczytania – przeczytajcie ją razem!

Tolerancja jest najlepszą religią”.
-Wiktor Hugo-

3. Thelma the Unicorn, Aaron Blabey

Thelma, główna bohaterka książki Aarona Blabey’a, marzy o zostaniu uroczym jednorożcem. Pewnego dnia jej marzenie się spełnia. Thelma natychmiast zostaje międzynarodową gwiazdą, ale ponosi za to nieoczekiwaną cenę.

Po pewnym czasie Thelma zdaje sobie sprawę, że była znacznie szczęśliwsza, gdy była zwykłą klaczą. W końcu zdejmuje koronę i wszystkie iskierki i postanawia wrócić do domu, gdzie czeka na nią jej najlepsza przyjaciółka.

Mama i córka czytają książkę

Ta książka ma na celu położyć nacisk na potrzebę akceptacji i kochania siebie bez wypominania sobie wad. Historia Thelmy uświadamia, że nie należy martwić się o to, co inni o nas myślą lub mówią. Każdy z nas jest wystarczająco dobry, po prostu będąc sobą.

Co więcej, ta historia, poprzez zabawne postacie i urocze rymy, porusza takie kwestie, jak akceptacja, solidarność, tolerancja, przyjaźń i prostota.

5. Best friends, Rachel Anderson

Na koniec prezentujemy historię opowiadającą o szczególnej bohaterce. Jessy to młoda dziewczyna z zespołem Downa, która bardzo kocha swoją młodszą siostrę.

Pewnego dnia Jessy czuje się wykluczona i bardzo się denerwuje, gdy jej siostra wraca ze szkoły ze swoją najlepszą przyjaciółką. Tak więc Jessy zaprzyjaźnia się z chłopcem, który właśnie przeprowadził się do sąsiedniego domu. W końcu udaje jej się rozwiązać konflikty z przyjaciółką jej siostry.

Ta historia ujawnia niektóre problemy, które często napotykają dzieci z tego rodzaju niepełnosprawnością. Na przykład przyjaciółka, którą przyprowadziła siostra Jessy, nie jest przyzwyczajona do widoku osób z zespołem Downa. Jednak inne dzieci bardzo lubią twarz Jessy.

Uczucia tolerancji i zrozumienia dla osób z tym schorzeniem są przedstawione w historii Jessy w bardzo naturalny sposób.

Na koniec nie zapominaj, że książki, które uczą, to idealny sposób, by wpajać dzieciom dobre wartości. Dlatego, gdy będziesz mieć wolną chwilę, udaj się do lokalnej biblioteki lub księgarni i ciesz się wyjątkowym czasem spędzanym z najmłodszymi członkami Twojej rodziny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.