Książka zatytułowana „Cudowny chłopak” - oto świetne powody, by ją przeczytać!

„Cudowny chłopak” autorstwa R.J. Palacio, to książka, która bez dwóch zdań zasługuje na przeczytanie. I to nie tylko przez dzieci, ale także osoby dorosłe!
Książka zatytułowana „Cudowny chłopak” - oto świetne powody, by ją przeczytać!
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy kończymy czytanie książki zatytułowanej „Cudowny chłopak”, to nie jesteśmy wręcz w stanie przestać myśleć o tym, co właśnie przeczytaliśmy. Raz po raz przez nasze myśli będą przelatywać różnego rodzaju koncepcje i pomysły wyjaśniające niektóre aspekty dopiero co zaliczonej lektury.

Cudowny chłopak”jest jak wyruszenie w niesamowitą podróż, która szybko zabierze Cię na kolejkę górską pełną różnych emocji i huśtawek nastrojów!

„Cudowny chłopak” autorstwa R.J. Palacio to naprawdę przyjemna książka, która sprawi, że pomyślisz o życiu w zupełnie inny sposób, niż do tej pory. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci kilka wspaniałych powodów, dla których warto przeczytać tę konkretną pozycję. Zapraszamy zatem do lektury!

O czym w ogóle traktuje książka pod tytułem „Cudowny chłopak”?

„Cudowny chłopak” (oryg. “Cudowny chłopak”) autorstwa R.J. Palacio, to książka, która bez dwóch zdań zasługuje na przeczytanie. I to nie tylko przez dzieci, ale także osoby dorosłe! Jej bohaterem jest August (którego wszyscy nazywają zdrobniale Aggie).

Liczy on sobie dziesięć lat, ale nie uczęszczał od siódmego roku życia do szkoły tak jak inne dzieci. A wszystko dlatego, że urodził się on z pewnego rodzaju anomalią genetyczną. W efekcie tego musiał przejść przez aż 27 operacji chirurgicznych twarzy.

W rezultacie tego wszystkiego jego twarz nie wygląda „normalnie”. Kiedy nadejdzie jednak czas, by w końcu Aggie poszedł do szkoły, pomimo młodego wieku wie on już doskonale, że będzie musiał stawić czoła całemu światu poza strefą komfortu swojego domu i oddanej, kochającej go rodziny.

Kadr z filmu
© Lions Gate Entertainment, Mandeville Films, Participant Media

Jako dziesięciolatek August lubi robić normalne dla jego wieku rzeczy. Te same, które robią inne dzieci, które mają dziesięć lat. Lubi lody i jeździ regularnie na rowerze. Gra w piłkę i ma w domu konsolę do gier (Xboksa). Ale pomimo wszystkich swoich operacji wie doskonale o tym, że nigdy już nie będzie wyglądał „normalnie”.

Sytuacja ta jest bardzo trudna dla samego Aggiego, jak i dla jego rodziny. Chłopak ma bardzo opiekuńczą starszą siostrę, Vię, która zawsze denerwuje się, gdy ludzie się na niego zwyczajnie gapią. Natomiast rodzice Aggiego są zbyt ekspresyjni w wyrażaniu swojej miłości do syna.

W efekcie często wybucha między nimi kłótnia na temat tego, czy August powinien iść do szkoły. Obie strony próbują wyrazić swoją opinię na temat tej sytuacji i rzadko kiedy dochodzą do porozumienia.

Główne powody, dla których warto przeczytać książkę „Cudowny chłopak”

“Mam na imię August, ale wszyscy się do mnie zwracają per Aggie. Nie będę opisywać tego, jak wyglądam. Cokolwiek sobie o mnie pomyślisz, to prawdopodobnie rzeczywistość i tak jest o wiele gorsza.”

Kiedy w życiu Aggiego pojawia się ten dzień, w którym po raz pierwszy będzie musiał pójść do szkoły, chłopak bardzo się denerwuje. Nie tylko z tych samych powodów, co każde nowe dziecko rozpoczynające naukę w szkole. Głównie dlatego, że wie doskonale o tym, że nie będzie w stanie przejść korytarzem.

Zdaje sobie sprawę z tego, że z uwagi na jego niecodzienny wygląd wszyscy uczniowie będą albo się w niego wpatrywać, albo też wytykać palcami i rzucać w jego stronę okrutne komentarze i wyzwiska.

Kilka najważniejszych powodów, dla których warto przeczytać książkę „Cudowny chłopak”

To naprawdę odważna książka, jednocześnie zabawna i wciągająca. Gdyby ktoś opowiedział Ci o tej pozycji, zanim rozpocząłeś jeszcze jej lekturę, to prawdopodobnie pomyślałbyś, że całość nie brzmi jakoś szczególnie interesująco. Być może nie pociąga Cię taka historia. Albo może nie interesuje Cię tak trudny temat, o którym tak naprawdę nie chcesz nawet myśleć, bo i po co?

Ale „Cudowny chłopak” okazuje się być wręcz niezbędną dla każdego z nas lekturą. Głównie dzięki pełnej specyficznego uroku i ciepła opowieści, jaka rozwija się na jej kolejnych stronach. Nawet biorąc pod uwagę jej najtrudniejsze do przeczytania i najsmutniejsze części. Tak, Aggie jest kimś z naprawdę niezwykłą chorobą, ale nabieramy sympatii do tej postaci już po zaledwie kilku pierwszych stronach powieści.

August i kolega
© Lions Gate Entertainment, Mandeville Films, Participant Media

Smutek, jaki wywołuje w nas ta książka, rekompensują w pełni miłość i życzliwość, które sączą się z postaci i wydarzeń opisywanych przez R. J. Palacio w tej powieści. Sposób doceniania przez bohatera „Cudownego chłopaka” tych wszystkich dobrych rzeczy, które go otaczają, jest wręcz niezwykły.

Książka „Cudowny chłopak” wydaje się być napisana przede wszystkim dla dzieci. Ale w rzeczywistości jest w zasadzie uniwersalna, skierowana do nas wszystkich. Autorce udaje się znakomicie dostosować poziom narracji do oczekiwań i możliwości wszystkich grup wiekowych. I to w dodatku bez najmniejszego wysiłku.

Sama książka jest naprawdę przyjemna do czytania, pomimo opisywanych w niej wielu trudnych chwil, które nas w wielu przypadkach naprawdę zasmucają i chwytają ze serce.

Najważniejsze jest jednak to, że w żadnym momencie August nie traci poczucia humoru. Nawet sytuacjach dla nas może i wyjątkowych, ale dla niego zupełnie normalnych, stanowiących w zasadzie codzienną rutynę. „Cudowny chłopak” liczy sobie blisko 400 stron, ale jest podzielony na krótkie rozdziały, co ułatwia czytanie powieści.

Dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczona ta pozycja?

Książkę tę mogą śmiało czytać i cieszyć się jej fabułą już dzieci w wieku 9–10 lat. Ale także nastolatki, a nawet dorośli uznają ją za naprawdę wciągającą. R.J. Palacio udało się stworzyć bardzo wiarygodne postacie. Ich komentarze są prawdziwe, a także ich żarty i zwyczajne utarczki. Słowem, będzie to wszystko to, co widzimy w klasie na poziomie gimnazjum w tym właśnie wieku.

W książce „Cudowny chłopak” odnajdujemy także kilku narratorów, takich jak jego koledzy i koleżanki z klasy. Summer lub Jack i jego siostra Olivia to tylko kilka przykładów. Ułatwia to zrozumienie, jak ludzie wokół Aggiego starają się zrozumieć, że jest on zupełnie zwykłym dzieckiem z niezwykłym jednak wyglądem.

Część historii dotyczącej siostry głównego bohatera, Vii (zdrobnienie od imienia Olivia), jest szczególnie uderzająca. Autorka potrafi w znakomity sposób uchwycić to, jak nastolatka zmaga się z miłością, którą czuje do swojego brata, i sposobem, w jaki żyje z dnia na dzień. A to wszystko dlatego, że ludzie wokół niej nie zwracają na nią praktycznie rzecz biorąc żadnej uwagi.

Na koniec pozostaje nam jeszcze refleksja w postaci słów wygłoszonych przez Aggiego pod sam koniec powieści. Są one równie znaczące, co i proste. A brzmią następująco:

„Każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu otrzymać owację na stojąco. A to dlatego, że wszyscy jesteśmy na swój sposób zwycięzcami na tym świecie”.

“Cudowny chłopak” jest również dostępny jako film, możesz go bez problemu zakupić w formie wydania na DVD. Zalecamy jednak najpierw przeczytanie książki, a dopiero potem obejrzenie filmu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • R.J. Palacio. (2012). Wonder, La lección de August. Nube de Tinta.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.