3 gry, w które możesz grać w domu mając ołówek i papier

Istnieje wiele gier, w które możesz grać w domu mając do dyspozycji ołówek i papier. Dziś opowiemy Ci o trzech najciekawszych z nich, którymi możesz cieszyć się wraz z całą rodziną.
3 gry, w które możesz grać w domu mając ołówek i papier
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mając do wyboru tak wiele nowoczesnych zabawek i urządzeń cyfrowych, prawie zapomnieliśmy o najbardziej elementarnych aktywnościach.   A prawda jest taka, że wystarczy ołówek i papier, aby dzieci mogły bawić się godzinami.

Jak? W naszym dzisiejszym artykule zaproponujemy Ci trzy różne gry, w które Ty i Twoja rodzina możecie grać w domu.

W dzisiejszych czasach większość dzieci ma w swoich domach mnóstwo gier i zabawek, które pomagają im spędzać czas. Jednak każdy rodzic wie, jak szybko dzieci tracą zainteresowanie tymi przedmiotami. Trudno jest zabawiać maluchy w sposób, który nie obejmuje nowych technologii.

Ale chcemy podpowiedzieć Ci dzisiaj zabawne i wciągające alternatywy… a wszystko, czego potrzebujesz, to ołówek i papier!

3 gry, w które możesz zagrać w domu mając tylko ołówek i papier

Aktywności, które zaprezentujemy Ci poniżej, to nie tylko doskonałe antidotum na nudę. Pomagają również dzieciom rozwinąć liczne umiejętności i zdolności. Przeczytaj dalszą część naszego artykułu, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

1. Gra w kropki

Wystarczy Ci ołówek i papier, aby zagrać w kropki. By przygotować się do gry, musisz narysować siatkę kropek na kartce papieru. To będzie Twoja gra planszowa. Możesz także po prostu zdecydować się na kartkę papieru milimetrowego.

Gdy będziesz gotowy, gracze (od 2 do 4) na zmianę łączą kolejne kropki, rysując poziomą lub pionową linię.  Linie ukośne są niedozwolone. Każdy gracz rysuje jedną linię na swoją turę.

Ojciec z synem

Za każdym razem, gdy graczom uda się zamknąć kwadrat, powinni wpisać w nim swoje inicjały, aby wskazać, że należy on do nich. Co więcej, mogą wtedy zagrać kolejną turę. Gdy wszystkie kwadraty zostaną zamknięte, gra się kończy.

Teraz tylko liczysz, ile kwadratów zamknął każdy gracz, a zwycięzcą zostaje ten, kto zdobędzie ich najwięcej. Ta gra zwiększa uwagę, koncentrację, sprawność umysłową i zdolności motoryczne.

2. Stop,  jedna z najlepszych gier przy pomocy ołówka i papieru

W tej grze każdy uczestnik będzie musiał stworzyć na kartce papieru poziomą tabelę z siedmioma kolumnami.

Nad kolumnami gracze będą spisywać kategorie, które uzgodnili. Na przykład imiona, kraje, kolory, zwierzęta, sport, tytuły filmów itp. Następnie uczestnicy wybiorą losowo literę z alfabetu. Celem gry jest uzupełnienie każdej kategorii słowem zaczynającym się na wybraną literę.

Gracz, któremu uda się ukończyć wszystkie 7 kategorii, powinien krzyknąć „stop”. W tym momencie wszyscy muszą odłożyć ołówki i zsumować swoje punkty w następujący sposób:

  • 10 punktów za każdą poprawną odpowiedź, której nie zapisał żaden inny gracz.
  • 5 punktów za każdą poprawną odpowiedź powtórzoną przez co najmniej jednego innego gracza.
  • 0 punktów za niepoprawne odpowiedzi lub puste miejsca.

Możesz powtarzać grę tyle razy, ile chcesz, zawsze używając innej litery alfabetu. Po ukończeniu gry zwycięzcą zostaje ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Ta gra pozwala uczestnikom ćwiczyć umiejętności pisania, pamięć, koncentrację i sprawność umysłową.

3. Wisielec

Wisielec

Ta klasyczna i prosta gra polega na odgadywaniu słowa, frazy lub zdania na podstawie liter sugerowanych przez graczy podczas każdej tury. Ale musisz być ostrożny, ponieważ liczba Twoich tur jest ograniczona!

Aby rozpocząć grę, jeden z uczestników musi wybrać tajne słowo, frazę lub zdanie do odgadnięcia przez resztę graczy. Następnie powinien narysować rząd kresek – jedna kreska na każdą literę.

W przypadku fraz i zdań gracz powinien również pozostawić odstęp między każdym ze słów. Gracz musi również narysować szubienicę, taką jak ta, którą widzisz na grafice powyżej. Następnie pozostali gracze muszą na zmianę odgadywać różne litery alfabetu…

  • Jeśli uczestnik odgadnie literę, która jest w słowie, frazie lub zdaniu, gracz prowadzący zapisze ją na właściwej pozycji.
  • Przy każdej nieprawidłowej literze gracz prowadzący szkicuje jedną część figury wisielca na szubienicy, zaczynając od głowy.
  • Jeden z graczy musi odgadnąć słowo, frazę lub zdanie, zanim postać wisielca zostanie ukończona– czyli będzie dysponować głową, ciałem, rękami i nogami.

Ta gra pomaga rozwijać umiejętności pisania, ortografii, uwagi, motoryki precyzyjnej, komunikacji i umiejętności językowych.

Czy grałeś w którąś z tych gier, gdy byłeś dzieckiem? Dlaczego nie wypróbować ich teraz z własnymi dziećmi? Chwyć ołówek i papier i przygotuj się na dobrą, staromodną zabawę!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.