Kontrolowanie mediów społecznościowych partnera - czy to dobry pomysł?

Kontrolowanie mediów społecznościowych partnera - czy to dobry pomysł?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kto go obserwuje? Kto komentuje jego zdjęcia? Jakie zdjęcia on polubił? Jeśli męczy Cię kontrolowanie mediów społecznościowych partnera, to ten artykuł jest dla Ciebie.

Rozwój technologii bez wątpienia zmienił sposób, w jaki ludzie się zakochują i są w związkach. Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, czy kontrolowanie mediów społecznościowych partnera to dobry pomysł?

Aplikacje typu Instagram, Facebook, Twitter czy Tinder, pomogły wielu osobom nawiązać nowe przyjaźnie, a nawet poznać partnera. Jednak oprócz tego umożliwiły także podglądanie zainteresowań, gustów i myśli innych ludzi.

W dzisiejszych czasach nikt nie jest w stanie zaprzeczyć, że towarzyszy nam powszechna potrzeba regularnego zamieszczania informacji o sobie w mediach społecznościowych. Dotyczy to zwłaszcza młodych pokoleń. Młodsze osoby odczuwają dodatkowo konieczność kontrolowania tego, co się dzieje z ich partnerami i przyjaciółmi.

Osoby, która są w związkach, często domagają się od swoich partnerów, by tłumaczyli się ze swojej aktywności w “wirtualnym świecie”. To może prowadzić do rozwoju toksycznych związków.

Czy kontrolowanie mediów społecznościowych partnera jest właściwe?

Odpowiedź na to pytanie jest bez wątpienia negatywna. Kontrolowanie partnera nie jest zdrowe. Jeśli będziesz starała się zmusić go, by zachowywał się w mediach społecznościowych w taki sposób, jaki odpowiada Tobie, odbierasz mu wolność. Co więcej, takie zachowanie uznaje się za jeden z rodzajów agresji psychologicznej.

Kobieta przykryta kocem i wpatrzona w komórkę

Poza tym media społecznościowe nie ponoszą odpowiedzialności za problemy z zazdrością, które dręczą wiele par. Oczywiście takie aplikacje i strony pomagają ludziom się spotykać. Jednak decyzja o wejściu w zakazany związek i niewierność zależą tylko i wyłącznie od nas samych.

Odkrywanie niewierności

Obecnie bardzo często zdarza się, że ktoś próbuje “śledzić” swojego małżonka decydując się na kontrolowanie mediów społecznościowych partnera. Dokonuje się tego w tajemnicy, aby partner nie miał o tym pojęcia.

Pierwszy typ kontroli polega na tym, że dana osoba mówi partnerowi, kogo może obserwować na portalach społecznościowych i określa ramy wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi. W drugim przypadku nie tworzy się wyraźnych zakazów. Zamiast tego potajemnie śledzi się aktywność partnera, aby wykryć ewentualną niewierność.

Drugi rodzaj kontroli jest zazwyczaj bardzo niepokojący. Może prowadzić do powstania konfliktu, gdy jednej osobie wydaje się, że druga ją zdradza. Takie podejrzenia wynikają zazwyczaj z nieuzasadnionego poczucia niepewności. Mogą także wiązać się z zazdrością.

Minus takiego zachowania jest bardzo prosty: kontrolowanie mediów społecznościowych partnera może szybko przerodzić się w niezdrowy nawyk. To z kolei może błyskawicznie zamienić się w obsesję.

Zazdrość prowadzi do dziwnych i nieprzemyślanych zachowań. Zazdrosna osoba może poszukiwać nowych sposobów na zdominowanie partnera. Może tworzyć fałszywe konta, wykorzystywać inne osoby, a nawet próbować włamać się na konto partnera.

“W dzisiejszych czasach nikt nie jest w stanie zaprzeczyć, że towarzyszy nam powszechna potrzeba, aby regularnie zamieszczać swój status w mediach społecznościowych. Dotyczy to zwłaszcza młodych pokoleń. Młodsze osoby odczuwają dodatkowo konieczność kontrolowania tego, co się dzieje z ich partnerami i przyjaciółmi.”

Kontrola i toksyczne związki: pierwsze znaki ostrzegawcze

Używanie portali społecznościowych nie wywołuje niewierności. W związku z tym nie powinno wywoływać irracjonalnej nieufności, zazdrości lub potrzeby kontrolowania drugiej osoby.

Jak już wytłumaczyliśmy we wstępie, korzystanie z portali społecznościowych może pokazywać preferencje i zainteresowania wielu osób.

Kobieta i mężczyzna podczas kłótni
Oznacza to, że zachowania przejawiane w mediach społecznościowych mogą ukazać prawdziwą naturę danej osoby. To z kolei może prowadzić do rozwoju patologii lub nieobliczalnych zachowań, a zwłaszcza kontrolowania mediów społecznościowych partnera.

Wiesz już, że kontrolowanie mediów społecznościowych partnera nie jest właściwe. Jeśli zauważysz, że zaczynasz odczuwać zazdrość, zastanów się, co możesz zrobić, by podnieść swoją samoocenę. Postaraj się także zerwać z kompulsywnymi zachowaniami związanymi z mediami społecznościowymi partnera.

Jeśli odkryjesz, że Twój partner Cię zdradza, zastanów się, dlaczego nadal jesteś w związku, w którym panuje niewierność.

Nasza ostatnia rada wiąże się z poświęceniem większej ilości czasu samej sobie. Zdecyduj się zaufać partnerowi.

Jeśli z kolei uważasz, że w Waszym związku dzieje się źle, postaw na odpowiednią komunikację. Nie popadaj w obsesyjne zachowania mające na celu kontrolowanie partnera. Takie postępowanie nie przynosi nic dobrego, a jedynie rani wszystkich wokół.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.