Atypowy - serial, dzięki któremu autyzm staje się dostrzegalny
Szukasz serialu, który realistycznie przedstawia temat zaburzeń ze spektrum autyzmu? “Atypowy” to serial dla Ciebie! Opowiemy Ci o nim w tym artykule.
Atypowy to serial wyprodukowany przez Netflixa, który uwidacznia zaburzenie spektrum autyzmu (ASD). Ta dramatyczna komedia opowiada o codziennym życiu Sama Gardnera, 18-letniego młodzieńca z ASD i jego rodziny.
Przy opracowywaniu przygód tej postaci Robia Rashid, twórczyni serialu, skorzystała z pomocy i rady Michelle Dean, która pracowała nad badaniami i leczeniem ASD na UCLA (University of California, Los Angeles).
Dlatego też w kolejnych odcinkach twórcy podejmują próbę potraktowania autyzmu z jak najbardziej realistycznej perspektywy.
Atypowy – serial, dzięki któremu ASD staje się rozpoznawalne
W przeciwieństwie do innych seriali, w których występują osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Atypowy odchodzi od stereotypów i tematów, które krążą wokół tego zaburzenia. Zamiast tego pokazuje nam życie młodego człowieka z ASD. Ze względu na swoją chorobę musi on pokonywać pewne wyzwania i trudności w życiu codziennym.
W ten sposób serial pokazuje nam, jak pierwsza miłość, przyjaźnie, kłótnie rodzinne, poszukiwanie własnej tożsamości, walka o samodzielność itp., czyli pewne typowe sytuacje okresu dorastania, są bardziej skomplikowane i trudniejsze dla Sama.
Ponadto ta komedia z dramatycznymi akcentami skłania nas do refleksji nad wpływem rodziny na rozwój i samopoczucie osób z ASD oraz pokazuje, jak odnoszą się do niego rodzice i młodsza siostra.
Przez całe sezony serialu możemy obserwować, jak Sam dorasta, ewoluuje i pozyskuje nowe umiejętności. A także osobiste narzędzia do radzenia sobie ze wszystkimi problemami, które pojawiają się w jego życiu.
Ale ta postać nie jest jedyną, która zmienia się w kolejnych rozdziałach. Możemy również zobaczyć, jak rodzina bohatera, partner i najlepszy przyjaciel ewoluują po przeżyciu różnych doświadczeń.
Jak w serialu przedstawiane są zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Jak wiemy, ASD jest bardzo niejednorodnym zaburzeniem. Każdy jego przypadek bardzo różni się od kolejnego pod względem rodzaju i różnorodności prezentowanych objawów.
Tak więc ten serial nie ma na celu reprezentowania szerokiego spektrum autyzmu, ale po prostu jego część. Czyli osoby o wyższym poziomie funkcjonalności i mniejszej potrzebie pomocy.
W tym sensie warto zwrócić uwagę na wspaniałą rolę, jaką odegrał Keir Gilchrist, który swoją interpretacją doskonale oddaje niektóre z najbardziej typowych cech osób z ASD, takie jak sztywność umysłowa, ograniczone i stereotypowe zachowania, trudności z komunikacją i interakcjami społecznymi itp., co przekazuje w zabawny i naturalny sposób.
Kolejną zaletą tego serialu jest to, że traktuje on temat autyzmu jako stan, z którym dana osoba musi żyć. A nie jako niepełnosprawność uniemożliwiającą optymalny rozwój. Ma to ogromne znaczenie, bo jak wskazuje poniższy cytat, wielu ludzi jeszcze tego nie wie. Jednak dzięki takim serialom postrzeganie ASD może się zmienić.
„Autyzm nie jest błędem przetwarzania. To inny system operacyjny ”.
-Anonim-
Z tych wszystkich powodów uważa się, że Atypowy to serial, który może być bardzo pomocny dla ogólnej populacji. W celu uzyskaniu dokładniejszej wizji tego, z czego składa się zaburzenie ze spektrum autyzmu. I tego jak osoby, które je prezentują mogą żyć całkowicie normalnie w społeczeństwie.