Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim - poznaj kilka wskazówek!

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim - poznaj kilka wskazówek!

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2019

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to bez wątpienia ogromne wyzwanie. Wiele kobiet nie chce, by ten dzień nadszedł, zaś inne wyczekują go z utęsknieniem. Aby sobie z nim poradzić, musisz odpowiednio się do niego przygotować oraz postawić na właściwą organizację i sporą dawkę optymizmu.

Dla niektórych mam powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to jedno z najtrudniejszych zadań. Nie chcą być zmuszone do opuszczenia swojego dziecka, a kiedy do tego dochodzi, bardzo cierpią.

W poniższym artykule przedstawimy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci jak najlepiej przygotować się na ten dzień.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim – wracać, czy nie?

Niektóre kobiety postrzegają powrót do pracy po narodzinach dziecka jako odzyskanie części utraconej wolności i niezależności. Z kolei dla innych kobiet powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wiąże się z lękiem i stresem, a czasem nawet wszechogarniającym strachem.

Przyjście na świat dziecka zmienia życie każdej kobiety, ale nie każdy odbiera je w ten sam sposób. To prawda, że często kochamy to, co robimy i pracę, którą wykonujemy. Jednak macierzyństwo jest w stanie zmienić umysł i serce kobiety.

Właśnie dlatego mamy często zastanawiają się, czy powinny wrócić do pracy, czy też nie. Oprócz tego rozważają, który moment będzie najlepszy, by z powrotem rzucić się w wir obowiązków zawodowych.

Niektóre firmy umożliwiają kobietom przejście na dodatkowy, bezpłatny urlop, gdy skończy się ich urlop macierzyński. W takim przypadku mama nie pracuje i nie otrzymuje pensji, ale nie traci stanowiska. Inne rozwiązanie to zmniejszenie liczby godzin pracy, co daje na przykład możliwość pracy przez pół dnia.

W trakcie pierwszego roku życia dziecka mama ma prawo karmić je piersią w ciągu godzin pracy lub wyjść wcześniej do domu. Mimo tego i tak część mam wcale nie jest pewna, czy chce wrócić do pracy.

Pieniądze odgrywają istotną rolę

Oczywiście każda z nas znajduje się w innej sytuacji ekonomicznej. Niektóre kobiety mogą zostać w domu i troszczyć się o dziecko, gdy ich mąż pracuje. Inne muszą zadbać o pieniądze, aby utrzymać rodzinę.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, zawsze warto pomyśleć nie tylko o tym, co jest teraz, ale także o przyszłości. Rezygnacja z pracy może nie prowadzić do powstania problemów natury materialnej, ale psychicznej.

Kobieta, która zostaje w domu z dzieckiem, może zacząć popadać w stany depresyjne, odczuwać irytację, a nawet nudę. Te emocje mamy mogą odbić się na dziecku.

Kobieta na spotkaniu w pracy z dzieckiem - powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

Część kobiet czuje się winna zostawiając dziecko pod opieką innej osoby. Uważają, że są z tego powodu złymi matkami.

Jeśli jednak musisz pracować, postaraj się postrzegać pracę jako sposób na wyrażenie nieskończonej miłości do dziecka. W końcu dzięki niej zapewniasz mu jedzenie, dach nad głową i wszystko, czego potrzebuje.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim: kilka podpowiedzi

Pamiętaj, że powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie zawsze będzie łatwy, nawet jeśli to spełnienie Twoich pragnień. Dlatego przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które pomogą Ci w tym trudnym okresie.

1. Nastaw się mentalnie

Zadbaj o wszystko i przygotuj się na kilka dni przed powrotem do pracy. Zdecyduje nie tylko o tym, kto będzie z dzieckiem, ale także nastaw się psychicznie. Musisz być gotowa zostawić dziecko z kimś, komu ufasz.

“Właśnie dlatego mamy często zastanawiają się, czy powinny wrócić do pracy, czy też nie. Oprócz tego rozważają, który moment będzie najlepszy, by z powrotem rzucić się w wir obowiązków zawodowych.”

2. Zmień harmonogram snu

Od momentu narodzin dziecka minęło już trochę czasu i mogłaś zapomnieć, jak wygląda ośmiogodzinny sen w nocy. Jednak skoro masz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, musisz zadbać o odpowiednią ilość snu.

Kobieta w okularach pracująca na laptopie

Wczesne chodzenie spać, ustalenie harmonogramu snu i łapanie drzemek, gdy dziecko śpi – to wszystko stanie się Twoją codziennością. Będziesz także musiała zacząć wcześniej wstawać rano.

3. Zamień powrót do pracy w imprezę!

Jeśli jest Ci smutno lub czujesz się zestresowana, bo musisz wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim, postaraj się spojrzeć na to jak na okazję do świętowania. Może na pierwszy dzień powrotu do pracy sprawisz sobie nową sukienkę, buty lub torebkę?

Możesz także dać sobie nagrodę w postaci czegoś, co bardzo lubisz. Wybierz lody, kawałek ciasta czekoladowego lub kolczyki. Chodzi o to, aby powrót do pracy nie wiązał się z czymś złym, a w zamian dawał możliwość sprawienia sobie prezentu.

Jeśli w ciągu dnia poczujesz konieczność sprawdzenia, co dzieje się u dziecka, postaraj się znaleźć coś, co odciągnie Twoją uwagę od takich myśli. Możesz na przykład obejrzeć filmik w Internecie, posłuchać radosnej muzyki lub porozmawiać z koleżanką z pracy. A po powrocie do domu rozkoszuj się czasem spędzanym ze swoim maleństwem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brandth, Berit y Elin Kavande. (2002): «Reflexive Fathers: Negotiating Pa- rental Leave and Working Live», Gender, Work, and Organization, 9 (2): 186-203.
  • Bruning, Gwennaele y Janneke Plantenga. (1999): Pa- rental leave and equal opportunities: experiences in eight European countries, Journal of European Social Policy, 9 (3): 195-209.
  • Desai, Sonalde y Linda J. Waite. (1991): «Women’s Employment during Pregnancy and after the First Birth: Occupational Characteristic and Work Commitment», American Sociological Review, 56: 551-566.
  • Lapuerta, I. (2013). ¿ Influyen las políticas autonómicas en la utilización de la excedencia por cuidado de hijos?. Revista Española de Investigaciones Sociológicas (REIS), 141(1), 29-60. https://www.ingentaconnect.com/content/cis/reis/2013/00000141/00000001/art00002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.