Prawnik rodzinny: jak zatrudnić godnego zaufania?

Małżeństwo, rozwód, przyznanie opieki nad dzieckiem i podobne sprawy są obsługiwane przez prawnika rodzinnego. Co musisz wiedzieć przed zatrudnieniem takiego specjalisty?
Prawnik rodzinny: jak zatrudnić godnego zaufania?

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2021

Bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie życia będziesz potrzebować porady prawnej w sprawach rodzinnych. Tak więc wybór odpowiedniego specjalisty, jakim bez wątpienia jest prawnik rodzinny jest kluczową decyzją. Musimy mieć najwyższe zaufanie do osoby, którą zatrudniamy. W końcu są to bardzo osobiste sprawy.

Taki ktoś będzie odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów takich jak rozwód lub separacja, przyznanie opieki nad dzieckiem, alimenty, spadki i wiele innych problemów typowo występujących w rodzinach. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, czym powinien cechować się dobry prawnik rodzinny, aby dokonać na tej podstawie najlepszego możliwego wyboru.

Teraz przyjrzymy się niektórym aspektom, które musimy wziąć pod uwagę przy wyborze naszego prawnika rodzinnego.

Wyspecjalizowany prawnik rodzinny

Jednym z głównych kryteriów służących do wyboru takiego specjalisty jest upewnienie się, że dany prawnik rodzinny specjalizuje się w sprawach, które bezpośrednio Cię interesują (nie jest to bowiem oczywiste!).

Jeśli to możliwe, najlepiej poszukać kogoś, kto specjalizuje się w określonej dziedzinie, tej, która skłoniła Cię do poszukiwania takiego w pierwszej kolejności. Może wydawać się to oczywiste, ale w rzeczywistości nie jest to takie proste zadanie. Niezbędne jest rzecz jasna odpowiednia znajomość prawa rodzinnego.

Prawnik i rodzina

Wybrany przez Ciebie prawnik rodzinny będzie potrzebował dogłębnej wiedzy na temat wszystkich procesów związanych z prawem rodzinnym. A jego wiedza musi być oczywiście aktualna. Inaczej mówiąc, musi on być na bieżąco z najnowszymi zmianami w ustawodawstwie.

Jeśli prawnik rodziny specjalizuje się w dziedzinie, którą się martwimy, zapewni to nam, że sprawy potoczą się tak gładko, jak to tylko możliwe. Czasami jednak sprawa obejmuje kilka różnych obszarów prawnych. Dlatego zalecamy znalezienie specjalisty, który dysponuje multidyscyplinarną wiedzą lub siecią wsparcia ze strony współpracowników.

W ten sposób będzie Ci on w stanie zaoferować Ci kompleksowe i kompletne rozwiązanie.

Doświadczenie jest równie ważne

Sytuacje, które prowadzą nas do konsultacji z prawnikiem rodzinnym, są bardzo ważne w naszym życiu. Konsekwencje nieodpowiedniej „profesjonalnej” porady mogą być katastrofalne dla nas i naszej rodziny.

Z tego powodu nigdy nie należy powierzać sprawy niedoświadczonemu prawnikowi. Najlepiej nie zostawiać niczego przypadkowi i nie szczędzić wydatków, biorąc pod uwagę żądane honorarium.

Niezależnie od tego, czy chodzi o sytuację małżeńską, rodzicielską, czy o opiekę nad naszymi dziećmi, złe doradztwo może być na dłuższą metę znacznie bardziej kosztowne niż zatrudnienie dobrego prawnika rodzinnego, nawet jeśli trzeba będzie zapłacić mu trochę więcej niż zamierzamy.

Zawsze radzimy poszukać doświadczonego prawnika we wszelkich sprawach prawnych dotyczących spraw rodzinnych. To właśnie on będzie najlepiej wiedzieć, jak działa każda część czekającego nas procesu.

Prawnik rodzinny z dużą dozą empatii

W sytuacjach osobistych, w których wyrażanych jest wiele uczuć i emocji, prawnik rodzinny musi być również osobą empatyczną, potrafiącą dobrze słuchać i rozumieć każdą ze stron.

Problemy te są często trudne do rozwiązania, ponieważ rozpad rodziny nigdy nie jest łatwy. Aby rozwiązać ten rodzaj konfliktu, musimy mieć pewność, że możemy otwarcie wyrażać się na każdy temat.

U prawnika

Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ prawnik rodzinny musi znać prawdziwe okoliczności w najdrobniejszych szczegółach, aby móc doradzić nam najlepszy sposób postępowania. Powinien być w stanie wczuć się w sytuację, w której się znajdujesz. I zaangażować się w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy wynik dla Was wszystkich.

Niestety nie wszyscy prawnicy są tacy. Potrzebujesz prawnika rodzinnego, który rozumie oczekiwania swojego klienta i wie, jak uzyskać optymalny rezultat postępując zgodnie z literą prawa.

Realistyczne podejście jest kluczem do sukcesu

To także aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Prawnik rodzinny musi być uczciwy i realistyczny w kwestii tego, jaki rodzaj rozwiązania będzie możliwy w naszym przypadku. Nie ma sensu współpraca z kimś, kto tylko zapewnia nas, że wszystko będzie dobrze, podczas gdy jest bardzo mała szansa, że tak się stanie w rzeczywistości.

Przesadzone oczekiwania mogą przynieść niemiłe niespodzianki. Potrzebujemy prawnika, który szczerze i wyraźnie mówi o tym, czego możemy oczekiwać postępując zgodnie z prawem.

Koszt jest także bardzo ważną kwestią

Wybierając prawnika rodzinnego nie możemy pominąć kosztów całego procesu. Prawnik powinien wyraźnie poinformować Cię o wynagrodzeniu za wszystkie poszczególnych kroki i procedury, które podejmie. Powinien to zrobić, zanim zaczniesz współpracę z nim.

Znajomość związanych z tym kosztów zapewni CI przejrzystość i wygeneruje zaufanie między prawnikiem a klientem (czyli Tobą). Możesz poprosić wtedy prawnika o profesjonalną fakturę zawierającą szczegółowe informacje na temat każdego postępowania i procedury wraz z powiązanymi z nimi kosztami.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Na naszym blogu znajdziesz także wiele innych artykułów mniej lub bardziej ściśle powiązanych z tym problemem. Jeden z nich prezentujemy poniżej:

To może Cię zainteresować ...
Sytuacja prawna dzieci po osiemnastce
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Sytuacja prawna dzieci po osiemnastce

Sytuacja prawna dzieci dorosłych może być trudna. Rodzice mają obowiązek utrzymania dziecka, które się uczy lub studiuje i nie może samo jeszcze pr...
Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.