Wyjazd za granicę z dziećmi: poznaj kluczowe aspekty prawne

Kiedy nadchodzi czas wakacji, planujemy z naszymi dziećmi wszelkiego rodzaju ekscytujące wycieczki. Co się jednak dzieje, gdy podróżujemy za granicę z naszymi dziećmi i potrzebujemy zezwolenia? Oto kilka implikacji prawnych, które musisz znać.
Wyjazd za granicę z dziećmi: poznaj kluczowe aspekty prawne

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2021

Wyjazd za granicę z dziećmi to wspaniała przygoda, która wymaga dużo planowania. Ponieważ koncentrujemy się głównie na biletach lotniczych, zakwaterowaniu, trasie i miejscach do odwiedzenia, możemy zapomnieć o ważnych rzeczach, takich jak dokumenty i aspekty prawne.

A to jednak jest podstawowym aspektem, którego nie należy pomijać, ponieważ w przeciwnym razie może on zrujnować Wasze wakacje. Być może jeszcze o tym nie wiesz, ale istnieją pewne dokumenty, które będą Ci niezbędne, jeśli planujesz opuścić kraj z osobą niepełnoletnią.

Istnieją jednak różne czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, na przykład, czy dzieci podróżują z rodzicami, czy też nie. Poza tym, w zależności od miejsca docelowego, w niektórych krajach wymagana jest wiza.

Jakie dokumenty są potrzebne jeśli planujesz wyjazd za granicę z dziećmi?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, podróżując za granicę z dziećmi, musisz pomyśleć o dokumentach osobistych i innych, których będziesz potrzebować. Wszystko będzie zależało od miejsca, które wybierzesz.

Jeśli pochodzisz z kraju należącego do Unii Europejskiej (UE) i planujesz podróż do innego kraju z UE, Twoje dzieci potrzebują tylko dokumentów tożsamości. Jeśli jednak podróżujesz poza UE, każde z Was będzie potrzebowało najprawdopodobniej też paszportów.

Dzieci trzymające torby.

Ponadto ważne jest, aby sprawdzić szczegółowe wymagania kraju docelowego i tego, przez które będziesz przejeżdżać, takie jak wizy czy szczepionki. Pamiętaj też, że podróżując z nieletnimi możesz napotkać określone ograniczenia.

Policja z każdego kraju zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo nieletnich. Nie ma znaczenia, czy podróżują sami, czy z osobą dorosłą. Jest to środek zapobiegawczy, który pozwala uniknąć uprowadzeń dzieci, a nawet handlu ludźmi.

W związku z tym władze sprawdzają dokumenty osób dorosłych towarzyszących dzieciom, aby sprawdzić, czy są to ich rodzice lub opiekunowie prawni. To bardzo ważny środek dla zapewnienia bezpieczeństwa nieletnich.

Dzieci podróżujące samotnie

Co się dzieje, gdy dzieci podróżują same, tylko z jednym rodzicem lub z opiekunem prawnym? W każdym z tych przypadków musisz znać ważne informacje.

Gdy nieletni wyjeżdżają za granicę bez opieki, muszą uzyskać zezwolenie od osób dorosłych, które sprawują nad nimi opiekę prawną. Są to zazwyczaj rodzice. Straż graniczna może przeprowadzić kontrolę, aby sprawdzić, czy dzieci nie opuszczają kraju bez zgody i zgody opiekunów.

Jeśli nieletni podróżują z osobą dorosłą, która nie jest jednym z ich rodziców, mogą potrzebować prawnego zezwolenia z komisariatu policji lub innej instytucji. Upoważnienie to musi zawierać zgodę opiekuna, która pozwoli osobie dorosłej zaopiekować się dzieckiem. Musi również zawierać dane dowodu tożsamości opiekuna.

Z drugiej strony, jeśli nieletni podróżują tylko z jednym z rodziców, władze mogą poprosić o zgodę drugiego rodzica. Ta papierkowa sprawa również musi być załatwiona przed wyjazdem.

Dziewczynka przygotowana do podróży.

Co dzieje się w przypadku rozwiedzionych rodziców?

Rozwiedzeni rodzice zwykle osobno planują czas, który mogą spędzić ze swoimi dziećmi. W ten sposób każdy z nich planuje szereg działań, które mogą obejmować wyjazdy za granicę. Czasami może to powodować konflikt.

Kiedy rozwiedzeni rodzice decydują się na wyjazd za granicę podczas wakacji, pojawia się wiele pytań. Czy konieczne jest proszenie drugiego rodzica o zezwolenie na wyjazd za granicę? Co się stanie, jeśli drugi rodzic nie pozwoli na to?

Na przykład w Hiszpanii nie jest to konieczne, ponieważ kwestia ta dotyczy legalnie dozwolonego czasu, jaki rodzic może spędzić ze swoim dzieckiem. A miejsce docelowe również nie jest w tym momencie istotne. Tak więc w tym przypadku nie trzeba prosić o zezwolenie na wyjazd za granicę z dziećmi. Natomiast w Polsce zgoda drugiej strony jest obowiązkowa!

Z drugiej strony sytuacja zmienia się, gdy zostanie wydany zakaz opuszczania kraju przez dzieci. W tym przypadku zezwolenie jest absolutnie niezbędna. Jednak zawsze lepiej mieć zezwolenie, na wypadek, gdyby władze zażądały go na granicy lub na lotnisku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.