Zmęczenie wspólnym mieszkaniem

Zmęczenie wspólnym mieszkaniem
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Natalia Cobos Serrano

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Uczucie przytłoczenia związkami międzyludzkimi to całkowicie normalne uczucie, które może pojawić się w każdej rodzinie. Aby nie rozwinęło się zmęczenie wspólnym mieszkaniem, rodziny muszą przestrzegać określonych strategii, a jej członkowie muszą okazywać sobie nawzajem szacunek.

W dzisiejszych czasach dom postrzegamy jako schronienie, które zapewnia spokojne oraz bezpieczne otoczenie. Niestety takie miejsce może błyskawicznie stać się polem konfrontacji, gdy członkowie rodziny zaczynają czuć się przytłoczeni i pojawia się zmęczenie wspólnym mieszkaniem.

Zmęczenie wspólnym mieszkaniem

Planując rodzinne wakacje wyobrażamy sobie odpoczynek oraz czas spędzony na zabawie razem z rodziną. Jednak w takich momentach często dochodzi do kłótni i pojawiają się różnice zdań. Wszystko to przekłada się na uczucie napięcia, złości oraz braku szacunku wobec członków rodziny.

Takie zmęczenie wspólnym mieszkaniem wynika głównie ze zwiększenia ilości czasu, jaki ze sobą spędzamy, oraz narzucaniem się i pozbawianiem każdego członka rodziny jego intymności, do której jest przyzwyczajony.

Gergen (1991) sugeruje, że coraz częściej pojawia się fenomen nazywany przez niego “nasyconą rodziną”. Takie domy nie są już źródłem harmonii. Zamiast tego stają się miejscem konfrontacji ludzi w różnym wieku i różnych płci.

Innymi słowy, zmęczenie wspólnym mieszkaniem, inaczej efekt nasycenia, pojawia się, gdy codzienne konflikty zaczynają wywierać negatywny wpływ na życie rodziny, przytłaczając tym samym jej członków.

“Wzajemny szacunek zakłada dyskrecję i powściągliwość nawet w miłości do samego siebie. Oznacza zapewnienie jak największej swobody osobom, z którymi dzielimy nasze życie.”

–Henri-Frédéric Amiel–

Jak można uniknąć zmęczenia wspólnym mieszkaniem?

Komunikacja i szacunek

Ciągła i odpowiednia komunikacja między rodzicom a dziećmi stanowi kluczową część życia rodzinnego. Hernando Duque w swojej książce Cómo mejorar las relaciones familiares (“Jak poprawić relacje w rodzinie”) sugeruje, że relacje w rodzinie muszą bazować na uzupełniającym się i wspólnym wsparciu. Każdy członek rodziny musi czuć się jej częścią.

Rodzina grająca w koszykówkę

Aby uniknąć dalszych nieporozumień należy stale ćwiczyć prowadzenie dialogu i aktywne słuchanie. Podczas rozmów z innymi członkami rodziny często koncentrujemy się jedynie na tym, co my sami chcemy powiedzieć.

Jednak powinniśmy postarać się wykorzenić ten nawyk. Zamiast tego warto włożyć wysiłek w okazanie zainteresowania tym, co mówią inni.

Jednocześnie należy podkreślić, że gdy mówimy o szacunku w rodzinie nie mamy na myśli jedynie okazywania akceptacji i zrozumienia. W naszym domu musimy szanować indywidualizm każdego z jego mieszkańców.

Musimy na przykład szanować przestrzenie wspólne. Konflikty pojawiają się zazwyczaj z powodu braku chęci do dzielenia się tymi przestrzeniami w zdyscyplinowany sposób. Z kolei takie przestrzenie jak sypialnie powinny zapewniać każdemu członkowi rodziny możliwość wyrażania siebie i swoich gustów.

Co więcej, szacunek oznacza również zainteresowanie. Innymi słowy, chodzi o okazywanie zainteresowania możliwością poznania naszych dzieci i naszych partnerów.

Strategie, które pomogą poprawić jakość życia w rodzinie

  • Ustal czas, który będziesz poświęcać swojej rodzinie i zadbaj o to, aby stał się częścią harmonogramu dnia. Wyznacz jedno popołudnie lub wieczór w tygodniu, który spędzicie razem na jedzeniu przekąsek, graniu w gry lub oglądaniu filmów. Bardzo duże znaczeniu odgrywa stworzenie przestrzeni, w której cała rodzina będzie w stanie wchodzić w interakcje bazujące na uczuciu zobowiązania odczuwanego przez wszystkich jej członków.
  • Planuj robienie różnych rzeczy biorąc pod uwagę pomysły całej rodziny. Jeżeli w planowaniu takich wypadów jak wyjazdy wakacyjne będą brali udział wszyscy członkowie rodziny, to znaczący zwiększy się ich motywacja oraz zainteresowanie. Dzięki temu wszyscy członkowie rodziny będą bardziej zadowoleni z ustalonych planów i uda się uniknąć ewentualnych konfliktów oraz różnic zdań.
    Rodzina rozmawiająca ze sobą
  • Pracujcie jako jedna drużyna. Na przykład dzielenie się obowiązkami domowymi z dziećmi już od wczesnych lat ich życia zwiększy ich uczucie przynależności. Jednocześnie pomoże im przyjmować na siebie większą odpowiedzialność w domu.
  • Pozwól swoim dzieciom uczestniczyć w rodzinnych rozmowach i podejmowaniu decyzji. Zapewnij im możliwość wyrażania własnych uczuć i opinii. Ich poczucie własnej wartości wzrośnie, jeśli będą świadome tego, że doceniasz ich wkład.
  • Zachęcaj je do podejmowania własnych decyzji. Dzięki temu dzieci nie tylko będą miały większe poczucie obowiązków, ale również zaczną Ci bardziej ufać. Pozwól im decydować jaki chcą mieć pokój, jakie ubrania chcą nosić, itp.

Podsumowanie

Podsumowując, życie rodzinne stanowi w dzisiejszych czasach o wiele większe wyzwanie niż kiedyś. Media społecznościowe odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu uczucia przynależności, co wywiera ogromny wpływ na życie całej rodziny.

Relacje w rodzinie stają się coraz bardziej skomplikowane, a najlepsze składniki, które je poprawią, to szacunek i właściwa komunikacja.

Co więcej, Twoje dzieci i partner muszą czuć Twoje wsparcie. Ale to nie wszystko. Muszą czuć, że stanowią część rodziny, w której wszystkie osoby są cenne. Każdy członek rodziny musi czuć, że nikt nie jest w stanie go zastąpić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gergen, K. J. (1991). La familia saturada. Nueva York, Estados Unidos: Networker.
  • Duque, H. (2007). Cómo mejorar las relaciones familiares. Bogotá, Colombia: Sociedad de San Pablo.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.