Poznaj te 3 wskazówki, by lepiej zrozumieć partnera
W każdym związku mogą się zdarzyć kłótnie i sprzeczki. Niestety, niektóre pary czasami po prostu kłócą się bez przerwy oraz bez prawdziwego powodu. W tym artykule omówimy kilka kluczowych informacji, które pomogą ci lepiej zrozumieć partnera i mieć bardziej pozytywne nastawienie, nawet podczas kłótni.
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
Zrozum swojego partnera – poznaj te 3 wskazówki
Życie jako para nie zawsze należy do najłatwiejszych. W każdym związku są obowiązki i rutyna, a czasami pary przestają dobrze się ze sobą komunikować. Może to również powodować nieprzyjemne kłótnie i starcia. Jednak sytuacja może się poprawić, jeśli oboje partnerzy zgodzą się razem włożyć odrobinę wysiłku, aby związek działał lepiej.
W tym artykule podzielimy się trzema wskazówkami, które pomogą ci lepiej zrozumieć partnera.
Jeśli jesteś w związku, zapewne spędzasz prawie cały swój wolny czas razem ze swoim partnerem. To przecież osoba, która zna cię najlepiej! Niestety, ta koegzystencja, przy braku komunikacji, może prowadzić do większej liczby kłótni. Może to wynikać z faktu, że z czasem odsuniecie się od siebie w związku, a to może uniemożliwić wzajemne zrozumienie.
Tymczasowa rozłąka może wam pomóc lepiej zrozumieć partnera
Od zawsze dogadywałaś się ze swoim partnerem, lubicie te same rzeczy, macie podobne hobby i poczucie humoru. Jednak pewnego dnia zaczynacie bez przerwy spierać się o najmniejsze, najmniej znaczące rzeczy. Nie pamiętasz, jak to się zaczęło ani dlaczego zacząłeś się kłócić, ale chcesz, żeby to się skończyło.
Relacje to zjawisko społeczne, które polega na sprzężeniu zwrotnym. Dzięki doskonałej komunikacji, twój związek będzie lepszy pod każdym względem. Z drugiej strony, przy złej komunikacji będziesz angażować się w bójki i kłótnie, nawet nie wiedząc, dlaczego i po co.
Bezwładność podtrzymuje tą złą dynamikę i zastanawiasz się kiedy się to tak źle potoczyło… Być może byliście tak zaangażowani w swoje rutyny, problemy i myśli, że przestaliście zwracać uwagę na tę drugą osobę?
Może jesteś przepracowany, może to problemy z dziećmi oraz nadmiar prac domowych? Ty wtedy wyładowujesz ten stres na swoim partnerze, a to prowadzi do sprzeczki.
Zrozumieć partnera – poszerz swoje horyzonty
Wszyscy myślą, że ich droga i wybory są najlepsze. Opierając się na swoich interpretacjach świata, oczekujesz, że twój partner będzie zachowywał się tak, jak tego chcesz. Zaczynasz budować oczekiwania na temat tego, co powinni zrobić lub powiedzieć. Kiedy partner nie spełnia oczekiwań, dąsasz się lub wpadasz w złość.
Pamiętaj, że każdy jest inny i to, co może wydawać się dla ciebie oczywiste, może nie być takie dla twojego partnera. Postarajcie się być bardziej elastycznymi i empatycznymi. Pamiętaj, aby postawić się na miejscu swojego partnera. Nie bierz jego intencji za pewnik. Najpierw daj mu szansę się wypowiedzieć.
Pamiętaj jak ważny jest szacunek
Jeśli chcesz być częścią przyjemnego i pełnego miłości związku, zadbaj o to, aby oboje partnerzy wzajemnie się szanowali. Atakowanie partnera w sposób fizyczny lub werbalny nigdy nie jest rozwiązaniem. Nie próbuj go poniżać ani ranić. To przecież twój partner i musisz traktować go z miłością i szacunkiem, nawet w najgorszych kłótniach.
Pełne szacunku podejście może mu otworzyć się na ciebie. Pozwól mu dzielić się swoimi obawami i zmartwieniami bez obawy, że zostaną odrzucone lub wyśmiewane.
Twój związek musi być przystanią, w której oboje jesteście mile widziani. Jeśli nie ma szacunku, trudniej będzie wyrazić swoje najbardziej uwewnętrznione myśli. Jeśli nie możecie się dobrze poznać, nie będziecie w stanie się zrozumieć.
3 wskazówki, jak zrozumieć swojego partnera – czytaj dalej!
Pewność siebie – pomoże ci zrozumieć partnera
Asertywność jest cennym narzędziem, ponieważ nie tylko pomoże ci ona wyrazić swoje zdanie, ale także sprawi, że druga osoba zrozumie, co próbujesz powiedzieć.
Jeśli nie użyjesz właściwych słów lub właściwego tonu, twój przekaz może zostać zniekształcony. Szczera prośba, aby spędzić więcej czasu razem, może brzmieć jak jęczenie i marudzenie drugiej osoby i rozpocząć kłótnie.
Naucz się wyrażać swoje myśli jasno i zwięźle. Podziel się tym, jak się czujesz i czego pragniesz, bez oceniania partnera pod kątem jego uczuć i potrzeb. To znacznie skuteczniejszy sposób na osiągnięcie porozumienia. W ten sposób dajesz swojemu partnerowi przestrzeń, której potrzebuje, aby mógł wyjaśnić, jak się czuje i jak rozumie twój przekaz.
Krótko mówiąc, jeśli próbujesz zrozumieć swojego partnera, daj mu także przestrzeń do wyrażenia siebie. Szanuj jego opinie i upodobania, staraj się zawierać pełne szacunku i polubowne porozumienia. Gdy ta pozytywna dynamika się rozpocznie, łatwiej będzie ją kontynuować.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mayer-Spiess, O. C. (1996). La asertividad: expresión de una sana autoestima. Desclée de Brouwer.
- Reguera, L. (2018, 8 enero). ¿Cómo podemos aumentar el intercambio positivo en la pareja? Recuperado 17 octubre, 2019, de https://lamenteesmaravillosa.com/podemos-aumentar-intercambio-positivo-la-pareja/