Zostaniesz mamą? Ten dzień sprawi, że życie uśmiechnie się do Ciebie

Zostaniesz mamą? Ten dzień sprawi, że życie uśmiechnie się do Ciebie
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 13 lipca, 2018

W dniu, w którym zostaniesz mamą, Twoje życie zmieni się na wiele sposobów i tak naprawdę już nigdy nie będzie takie samo. Pomimo zmian hormonalnych, które powodują fale emocji, raz negatywnych, raz pozytywnych w momencie, kiedy zostaniesz mamą życie uśmiechnie się do Ciebie, a Ty sama osiągniesz duchowe spełnienie.

Trudno opisać uczucie bycia mamą, zwłaszcza kobietom, które nigdy nie mogły tego doświadczyć. Towarzyszące emocje są tak głębokie, że nie jesteśmy wstanie ich opisać słowami. Życie uśmiecha się do nas, gdy jesteśmy matkami, ponieważ przyniosłyśmy na świat nowe życie. Kontynuujemy naszą własną egzystencję, przedłużamy ją na czas nieokreślony i stajemy się odpowiedzialne za przyszłych spadkobierców świata.

Zostaniesz mamą – czeka Cię prawdziwa radość!

Każde doświadczenie w pierwszych latach życia naszego dziecka jest jak niekończąca się słodkość. Prawdą jest, że niektóre momenty są bardziej poważne i stresujące, a inne bardziej relaksujące. Niemniej nawet jeśli doświadczamy niepokoju, całe macierzyństwo objęte jest pełnią czułości.

Macierzyństwo to niesamowita przyjemność. Każda mama jest kochana bezwarunkowo, zawsze potrzebna, a co najważniejsze – dziecko nie boi się okazywać jej ciepłych uczuć. Uśmiech naszych maleństw staje się powodem do życia. Jest jak dzienny zastrzyk witamin w tej niekończącej się miłości.

Każde z osiągnięć naszego malucha wpływa mobilizująco na każdą z mam. Pokazuje, że wykonujemy naprawdę dobrą robotę i dbamy o to, aby wszystko poszło dobrze. I chociaż wiele triumfów może się wydarzyć bez naszej pomocy, towarzyszące uczucia sprawią, że poczujemy się dumne z naszej pracy w przyszłości.

W ten sam sposób zadania, które wykonujemy na rzecz naszych dzieci nigdy nas nie wyczerpują. Nie oczekujemy również rewanżu. Bezsenne noce, lęki, rutyna, zmiany w naszym ciele, a nawet częściowa utrata tożsamości – to zwykłe zagrożenia dla mam, które i tak w rezultacie nie przywiązują do tego większej wagi.

zostaniesz mamą, to największe szczęście

Zostaniesz mamą – nadszedł ten dzień

Kiedy rodzi się kobieta, pod względem fizycznym jest gotowa, aby pewnego dnia sama zostać mamą. Jej kobiecość dojrzewa razem z nią i przygotowuje ją do tego niesamowitego wydarzenia. Niestety, nie każda kobieta rodzi się z instynktem macierzyństwa, jednak nie przeszkadza to w tym, aby były doskonałymi matkami.

W normalnych warunkach nie powinno być żadnych przeszkód, by kobieta mogła sobie wyobrazić chęć bycia mamą. Jednak nie wszystkie jesteśmy emocjonalnie przygotowane do improwizacji. Nawet kiedy planujemy mieć dziecko i chcemy świadomie przygotować się do macierzyństwa, ten okres nigdy nie przestaje być ekscytujący. Oczekiwanie na dziecko jest niesamowitym czasem w życiu każdej przyszłej mamy.

Niektóre kobiety nawet nie zdążą się na to w pełni przygotować, a macierzyństwo się do nich uśmiechnie. Nieuchronna transformacja, jaką jest ciąża pozwoli na nowe poznanie samej siebie. Pomimo trudności i przytłaczających emocji w trakcie tak wielkiej zmiany, każda z mam powinna je zaakceptować. Owoc rosnący w Twoim brzuchu pozwoli Ci szybko zapomnieć i cieszyć się z bycia mamą, nawet jeśli nie jesteś na to do zupełnie przygotowana.

Zostaniesz mamą - radość matki i dziecka

Z otwartym sercem

Macierzyństwo jest cudowną sceną, która nigdy się nie kończy, ale wciąż ewoluuje. Jesteś matką na zawsze, dlatego musisz być gotowa na wszystkie zmiany, które przyniesie życie. Kiedy zostaniesz mamą skorzystaj z chwili i nie pozwól sobie na smutek. Otwórz swoje serce i pamiętaj, że:

  • Matka pracuje z miłości, a nie z obowiązku.
  • Kiedy jesteś matką życie uśmiecha się do Ciebie.
  • Dzieci nie będą zawsze takie jakie chcesz.
  • Twoje życie jest motywowane przez własne dzieci, ale nie możesz zapomnieć, że wciąż jesteś indywidualną jednostką.
  • Jeśli je kochasz, pozwól im latać.
  • Bądź dla nich najlepszym przyjacielem, przytul, doradź i dawaj im radość.
  • Poczuj się dumna z tego, co stworzyłaś, ale spraw by cały świat je pokochał tak samo jak Ty.
  • Nie osądzaj siebie. To nie jest konieczne!
  • Niech inni pamiętają Ciebie jako osobę godną podziwu, a nie kojarzyli ze strachem.
  • Matka zawsze wie, ale słuchanie innych nie boli.

Uważamy, że matce łatwiej jest rozmawiać o jej dzieciach w pozytywny sposób. Słowa jej będą zawsze wypełnione miłością i czułością. Nie jest jednak częstym zjawiskiem, że dzieci w tak bezpośredni sposób wyrażają swoją miłość do matki.

W żadnym wypadku nie myśl, że to uczucie nie jest odwzajemnione. Pomyśl o całym zaufaniu, jakie otrzymałaś z ich strony. Powierzyły Ci całe swoje życie: sen, pierwsze kroki, swoje lęki i pokazały jak bardzo Cię potrzebują. Po prostu zrobiły to na własny sposób.

Ważne jest, aby nikt nie kocha tak bardzo jak własna matka. Bądź nią dla swego dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.