Ząbkowanie u dzieci - jak ukoić ból?

Ząbkowanie u dzieci może wywołać bardzo nieprzyjemne objawy: ból, złe samopoczucie, ogólne rozdrażnienie a nawet podwyższoną temperaturę. Aby tego uniknąć, istnieją pewne sposoby, które mogą się okazać skuteczne w połączeniu z domowymi remediami.
Ząbkowanie u dzieci - jak ukoić ból?

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2019

Ząbkowanie u dzieci to niezwykłe zjawisko. To moment, w którym uśmiech maluszka zaczyna lśnić bielą. Pierwsze ząbki pojawiają się między trzecim i szóstym miesiącem życia. Dla niektórych dzieci moment ten nie jest aż tak zauważalny a jakiekolwiek dolegliwości z łatwością koi miłość mamy i jej pieszczoty.

W innych jednak przypadkach ząbkowanie u dzieci to proces bolesny, trudny i pełen dokuczliwych objawów. W jaki sposób można przynieść maluszkowi ulgę? Opowiemy Ci o tym w dzisiejszym artykule.

Ból i dyskomfort pojawiają się wskutek opuchlizny dziąseł. Ząbkowanie u dzieci rozpoczyna się pojawieniem się dolnych siekaczy. To, w jaki sposób przebiega proces, jest w dużej mierze uzależnione od czynników genetycznych a nawet od przebiegu ciąży. Tak czy inaczej należy dowiedzieć się, jakie kroki podjąć, by ułatwić ząbkowanie u dzieci.

Ząbkowanie u dzieci i towarzyszące mu dolegliwości

Źródłem bólu i dyskomfortu jest nacisk jaki ząb wywiera na dziąsło. Dla niektórych dzieci jest to bardzo nieprzyjemne doświadczenie. Gdy pojawiają się pierwsze zęby, dzieci zazwyczaj zaczynają dotykać językiem opuchniętych dziąseł. Przeszkadza im opuchlizna a jednocześnie doskwiera ból. W poszukiwaniu ulgi maluchy zaczynają wkładać do ust rączki lub znalezione w pobliżu przedmioty.

Kolejnym objawem świadczącym o tym, że rozpoczęło się ząbkowanie u dzieci jest typowe nadmierne ślinienie się. Dzieje się tak, ponieważ dotykanie językiem dziąseł powoduje zwiększone wydzielanie śliny przez gruczoły w jamie ustnej dziecka. Ślina wydostaje się z ust również dlatego, że dziecko nie ma jeszcze wyrobionego nawyku regularnego przełykania.

Bardzo prawdopodobne jest również, że dziecko częściej budzi się w nocy. Dzieje się tak, ponieważ ból dziąseł jest powiązany z biciem serca. W nocy, w pozycji leżącej może przybrać nieprzyjemną, pulsującą formę.

Pierwsze zęby u dziecka

Warto wiedzieć, że ząbkowanie u dzieci może wywołać u nich ból trwający nawet do trzech tygodni przed pojawieniem się zębów. Częstym objawem jest również podwyższona temperatura u najmłodszych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Obniżenie gorączki u dziecka – 9 prostych sposobów

Rzadsze objawy ząbkowania

Oprócz bólu spowodowanego stanem zapalnym i opuchlizną, mogą się pojawić również inne objawy. Dziecko intensywnie się ślini, przez co w ciągu kilku minut jest całkowicie mokre.

Aby rozwiązać tego typu problem, zastosuj śliniaczek i regularnie go zmieniaj. Co więcej, od czasu do czasu przecieraj lub przemywaj brodę i szyję dziecka, aby uniknąć zaczerwienienia i stanów zapalnych skóry. Jeżeli jednak zauważysz, że ślinienie się jest nadmierne, nie wahaj się sięgnąć po inne metody.

Co więcej, mogą się pojawić podrażnienia okolic pieluszki. Dzieje się tak dlatego, że ząbkowanie u dzieci zmienia pH śliny. W konsekwencji zmienia się również pH moczu. Aby uniknąć podrażnień skóry w kontakcie z moczem, najlepiej byłoby zmieniać pieluszkę za każdym razem gdy maluch ją zmoczy.

Źródłem bólu i dyskomfortu jest nacisk jaki ząb wywiera na dziąsło.

Ząbkowanie u dzieci – jak ukoić ból

Pediatrzy zalecają stosowanie środków takich jak Paracetamol i Ibuprofen. Istnieją jednak domowe metody tak stare jak sam ból ząbkowania. Oto kilka spośród nich:

  • Delikatny masaż: dzieci nie mają jeszcze rozwiniętych umiejętności motorycznych, dlatego też nie są w stanie same przynieść sobie ulgi masażem. Jeżeli dziąsło jest bardzo spuchnięte, lepiej jest go nie dotykać. Jeśli jednak opuchlizna i stan zapalny nie są tak silne, można spróbować delikatnie naciskać na miejsce, gdzie pojawi się ząb. Dobrym pomysłem jest też delikatne pocieranie możliwie jak najzimniejszym palcem.
  • Chłodne mleko:  niezależnie od tego czy mamy do czynienia z mlekiem matki czy też z mlekiem zastępczym, dziecko powinno lubić je na tyle, żeby pić je bez wysiłku. W stanach zapalnych jakie wywołuje ząbkowanie u dzieci, pierwszym środkiem po jaki powinniśmy sięgnąć jest zimno. Mleko możesz schłodzić w lodówce lub nawet zrobić małe kostki lodu, którymi będziesz pocierać o dziąsła dziecka.
Uśmiechnięte dziecko
  • Gryzaczki: istnieją nowoczesne naszyjniki dla mam i tatusiów z “wbudowanym” i elegancko zakamuflowanym gryzaczkiem dla najmłodszych. Istnieje też inny rodzaj gryzaków wypełniony wodą i przeznaczony do schładzania w lodówce. Możesz również zakupić w aptece specjalne żele na dziąsła, które przynoszą ukojenie w ząbkowaniu.
  • Schłodzone wilgotne chusteczki: jest to dobra opcja dla dzieci, dla których tradycyjne gryzaki są niewygodne lub zbyt twarde. Chusteczkę lub materiałową pieluszkę łatwo jest złapać. Warto zwilżyć tylko rożek, żeby nie ochłodzić zbytnio rączek i ciała dziecka.

Podsumowanie

Ząbkowanie u dzieci zazwyczaj przebiega symetrycznie między górnymi i dolnymi dziąsłami. Zaczyna się przed 6. miesiącem życia i kończy się gdy dziecko ma 2 lata i pojawiają się u niego drugie zęby trzonowe. 

Choć ból i dolegliwości są na tym etapie zjawiskiem normalnym, należy obserwować dziecko i być wyczulonym na inne objawy. Gorączka wyższa niż 38°C powinna być kontrolowana przez lekarza. Jeżeli zauważysz u dziecka niepokojące symptomy bądź zachowanie, nie wachaj się skontaktować ze specjalistą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kobayashi T, Gomide M, Carrara C. Timing and sequence of primary tooth eruption in children with cleft lip and palate. J Appl Oral Sci. 2010; 18 (3): 220-4.
  • Renfrew M, McLoughlin M, Mcfadden A. Cleaning and Sterilisation of Infant Feeding Equipment: A Systematic Review. Vol 11.; 2008. doi:10.1017/S1368980008001791

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.