Trzymaj dziecko w ramionach jak najczęściej

Trzymaj dziecko w ramionach jak najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 09 września, 2018

Z pewnością wielokrotnie już słyszałaś, że postępujesz źle, trzymając dziecko w ramionach, gdy ono płacze. Wielu ludzi uważa, że przez to dziecko przyzwyczaja się do bycia noszonym na rękach. Jednak nie ma nic bardziej mylnego! Trzymaj swoje dziecko w ramionach jak najczęściej! Ono tego bardzo potrzebuje.

Dla noworodków jest niezbędne, aby były noszone na rękach. Obecnie nadal istnieją plemiona, w których rodzice nie rozstają się ze swoimi nowonarodzonymi dziećmi prawie w ogóle. Trzymają je cały czas w chustach oplecionych wokół swojego ciała i w ten sposób wykonują swoje codzienne obowiązki, na przykład praca na polu.

Nasze społeczeństwo też kiedyś tak postępowało. Aż do czasu spopularyzowania wózków dziecięcych i innych gadżetów wymyślonych przez nasz konsumencki świat.

Wózki dziecięce, wysokie krzesełka do karmienia i inne wynalazki niewątpliwie sprawiły, że łatwiej jest wykonywać codzienne czynności.

Niemniej jednak, każda przesada jest szkodliwa. Trzeba uważać również na przesadę w stosowaniu takich akcesoriów, ponieważ łatwo jest wówczas utracić więź ze swoim dzieckiem. Powstaje ona głównie dzięki bezpośredniemu kontaktowi. Dlatego takie przedmioty mogą spowodować więcej szkód niż przynieść pożytku.

Naturalny mechanizm

Naturalnym etapem rozwoju dziecka jest faza, kiedy jego ulubionym miejscem na świecie są ramiona matki. Tak samo jak w przypadku rozwoju intelektualnego, czy emocjonalnego pielęgnowanie tej fazy rozwoju przynosi dziecku olbrzymie korzyści.

Instynkt macierzyński podpowiada nam, że powinnyśmy trzymać nasze dziecko w ramionach.

Niestety często musimy wysłuchiwać komentarzy innych matek czy babć, które twierdzą, że jeśli trzymamy dziecko w ramionach ono się przyzwyczaja i dojdzie do tego, że będzie ono płakało tylko po to, aby wziąć je na ręce.

Dziecko w ramionach taty
Ale tak naprawdę powodem płaczu dziecka jest to, że ono Cię akurat w danej chwili potrzebuje – w danej chwili potrzebuje Twojej czułości. Chcą być utulone, przytulone, pocałowane – co jest w tym złego?

Dzieci trzymane często w ramionach są szczęśliwymi dziećmi. Mniej płaczą, mniej marudzą, jedzą bardziej regularnie i śpią lepiej.

Będąc w ramionach rodzica przybierają naturalną dla nich i zdrową postawę ciała. Poza tym w ramionach czują się wygodnie i bezpiecznie. Po spędzeniu 9 miesięcy w brzuchu matki po prostu potrzebują być jak najbliżej matki.

Przyzwyczaiły się już do słyszenia i czucia bicia jej serca. Dlatego relaksują się kiedy znowu mogą poczuć ten rytm. Przypominają sobie wówczas okres, kiedy były jeszcze w brzuchu.

Po przyjściu na świat wszystko jest dla nich nowe. Muszą nauczyć się wszystkiego od zera. I do tego potrzebują bliskości matki. Twoje ramiona są ich emocjonalną koniecznością.

Dają czułość i bezpieczeństwo w trudnych momentach. Są miejscem wytchnienia i odpoczynku. Dzięki trzymaniu dziecka w ramionach najłatwiej jest wytworzyć z nim więź.

Dziecko w ramionach matki

Bezpośredni kontakt z ciałem matki zaczyna się już w momencie, kiedy położna podaje dziecko matce po porodzie. Istnieją naukowe dowody, że ten właśnie moment ma ogromne znaczenie dla powstania zarówno krótko- jak i długoterminowej więzi między matką a dzieckiem. 

Tuż po urodzeniu noworodki przeżywają wyjątkowy stan – są cały czas pobudzone, szeroko otwartymi oczami czujnie i uważnie obserwują otaczający je świat. Ich zmysł węchu jest wtedy bardzo wyostrzony, mają szybki refleks.

Koniecznie musimy zdać sobie sprawę z wagi tego stanu. Trwa on niedługo, bo tylko około 2 godzin. Po nim następuje powoli u noworodka faza letargu.

W trakcie tego pierwszego kontaktu z matką oboje wzajemnie się obserwują, dotykają, wąchają. Jest to prawdziwie niezapomniane doświadczenie.

Wrodzony zapach matki odgrywa dla niemowlaka ogromną rolę, gdyż w pierwszych miesiącach życia wzrok jeszcze nie jest tak dobrze wykształcony. Rozpoznają matkę poprzez jej zapach i dźwięk głosu.

Niezliczone korzyści

Kontakt “skóra do skóry” jest coraz bardziej doceniany w hiszpańskich szpitalach położniczych. Ta technika pozwala niemowlakowi łatwiej zaadaptować się do życia poza brzuchem matki. Dzięki niej dziecko zachowuje również odpowiednią temperaturę ciała, ponieważ różnica pomiędzy temperaturą w brzuchu matki, a w świecie zewnętrznym jest dla niemowlaka dość znaczna.

Taki kontakt zmniejsza płacz dziecka, umacnia więź między matką a dzieckiem i ułatwia karmienie piersią. Noworodek podświadomie szuka piersi matki, inicjując w ten sposób pierwsze karmienie.

Mówiąc w skrócie – od momentu opuszczenia brzucha matki dziecko potrzebuje bezpośredniego kontaktu z nią, aby przystosować się do świata.

Oczywiście, rola ojca jest również ogromna. Prawdą jest, że ojcowie czują się lekko niepewnie przy niemowlaku, szczególnie jeśli jest to ich pierwsze dziecko.

Uczą się jak trzymać niemowlaka, patrząc na to, co i jak robi matka. Jednak w razie potrzeby są też w stanie zapewnić opiekę w silnych ramionach.

Dziecko w ramionach rodziców

Kilka słów o nosidełkach

Na rynku istnieje wiele akcesoriów umożliwiających trzymanie dziecka przy ciele, pozostawiając ręce wolne. Szczególnie dla ojców mogą być one bardzo pomocne. Dzięki nim dziecko może spokojnie zasnąć, czując ciało ojca, a on może wykonywać inne czynności (o ile oczywiście dziecko nie jest głodne).

Dzięki nosidełku i trzymaniu dziecka przy swoim ciele mogą one czuć Cię, wąchać i dotykać bez ustanku, a to ogromnie umacnia więź między dzieckiem a rodzicem.

Najprostszą wersją nosidełka jest chusta, którą obwiązuje się ciało w taki sposób, aby niemowlak był stabilny i bezpieczny. Są też bardziej zaawansowane chusty posiadające dodatkowe elementy ułatwiające wiązanie i regulowanie długości.

Istnieją również nosidełka w kształcie jakby plecaków, które są zarówno estetyczne jak i komfortowe.

Dziecko w ramionach matki
Dodatkowe korzyści z nosidełek:
  • zmniejszają szok u niemowlaka spowodowany zmianą środowiska
  • ułatwiają synchronizację z rytmem dnia matki
  • ułatwiają karmienie piersią
  • stymulują układ trawienny dziecka
  • zapewniają dziecku lepszy odpoczynek
  • dają matce pewność, że dziecko jest bezpieczne
  • umożliwiają wykonywanie innych czynności
  • umacniają więź między matką a dzieckiem

Konsekwencje nietrzymania dziecka w ramionach

Jeśli Twoje dziecko płacze, a Ty uparcie odmawiasz wzięcia go na ręce, możesz wywołać u swojego dziecka takie emocje:

  • stres
  • niepewność
  • brak bezpieczeństwa
  • brak zaufania
  • niska pewność siebie i poczucie własnej wartości
  • samotność

Ramiona rodziców mają zadanie do spełnienia. Tym zadaniem jest zapewnienie spokoju swojemu dziecku. Dlatego bez wahania bierz swoje dziecko w ramiona i trzymaj je tak długo jak ono tego potrzebuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.