Szósty miesiąc życia dziecka – jedzenie pokarmów półpłynnych
Szósty miesiąc życia dziecka to fascynujący moment, podczas którego pomoc mamy odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu rozwoju malucha.
Szósty miesiąc życia dziecka to kamień milowy, który wyznacza początek wielu nowych doświadczeń. Teraz Twój maluszek może już jeść niektóre pokarmy stałe.
Wyrastają mu zęby, a po kilku próbach będzie w stanie samodzielnie wstać.
To będzie niesamowity okres! Pozwól nam pełnić rolę przewodnika po tym wspaniałym etapie.
Szósty miesiąc życia dziecka – charakterystyczne zmiany
Jeśli zostałaś mamą po raz pierwszy, niektóre zmiany mogą Cię niepokoić. Ale zazwyczaj nawet zwykła porada sprawi, że poczujesz się spokojnie.
Szósty miesiąc życia dziecka przynosi następujące zmiany:
Waga i wzrost
Zdrowa waga dla dziecka w tym wieku mieści się w szerokim przedziale. Nie martw się, jeśli Twój maluch znajduje się odrobinę powyżej lub poniżej średniej.
W wieku sześciu miesięcy większość dzieci waży 6–8 kg (13–18 lb), a ich wzrost mieści się w przedziale 63–70 cm (25–28 in).
Ruchy
Jedne z najbardziej ekscytujących zmian rozwojowych na tym etapie są związane z nowo nabytą zwinnością dziecka. Maluch zaczyna podnosić zabawki, przekłada jej z jednej ręki do drugiej, a nawet nimi rzuca.
Możesz również zauważyć, jak Twoje dziecko stara się samodzielnie wstać używając mebli jako podpórki.
Dieta
W tym momencie większość rodziców chce urozmaicić dietę dziecka wprowadzając do niej różne nowe pokarmy. Przyglądanie się maluszkowi gdy odkrywa nowe smaki sprawia prawdziwą radość.
Jednak zanim podasz maluchowi półpłynne pokarmy, powinnaś zasięgnąć porady pediatry i dowiedzieć się, czy nadszedł już na to czas.
Kiedy dostaniesz zielone światło, możesz rozpocząć etap odkrywania nowych pokarmów. Dziecko zacznie doceniać smaki, faktury i inne wrażenia, które stymulują jego zmysły.
Jaki jest najlepszy sposób na wprowadzanie nowych pokarmów? Postaw na przetarte owoce i warzywa, które idealnie uzupełniają mleko z piersi.
Podając nowe pokarmy obserwuj reakcję dziecka przez kolejne dwa dni. Zwróć uwagę na to, czy nie ma żadnych niespotykanych objawów, które mogą świadczyć o alergii.
Pierwsze zęby
W tym okresie rozpoczyna się ząbkowanie. U niektórych dzieci może być dość nieprzyjemne. Pierwsze zęby, jakie wyrastają, to dolne siekacze, na samym środku dolnej szczęki.
Na tym etapie musisz wykazać się dużą cierpliwością wobec dziecka. Ząbkowanie może być bolesne i stresujące.
Od razu zauważysz początek tego procesu. Maluch będzie się bardziej ślinić i będzie wkładał wszystko do ust, by ulżyć zbolałym dziąsłom.
Może też być od czasu do czasu poirytowany, a nawet mieć podwyższoną temperaturę.
Czym karmić dziecko po ukończeniu szóstego miesiąca życia?
Warto poznać zasady komponowania zdrowej diety i dowiedzieć się, jakie pokarmy są najlepsze dla maluszka. Musisz być świadoma, że przechodzi teraz przez proces adaptacji.
Włącz do diety dziecka odrobinę pokarmów stałych, ale nie przestawaj karmić piersią lub mlekiem modyfikowanym.
- Zacznij od owoców, na przykład roztartego banana, przecieru jabłkowego, brzoskwiniowego lub gruszkowego.
- Następnie dodaj warzywa, na przykład przecier z marchewki lub dyni.
- Jeśli dziecko je zjada, dodaj do przecieru bardzo zdrowe soczewice.
- Dołącz zboża, na przykład ryż, owiec lub jęczmień.
- Możesz dołączyć odrobinę niesłodzonego jogurtu.
- Gotując dla dziecka dodaj kilka kropli oleju. Zawiera on korzystne tłuszcze, które wspomagają rozwój układu nerwowego.
- Zasięgnij porady lekarskiej przed podaniem maluchowi w tym wieku innych pokarmów.
Inne przydatne podpowiedzi
Aby upewnić się, że szósty miesiąc życia dziecka będzie wspaniałym przeżyciem, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- Twój maluszek będzie czasem wykonywał nagłe, niespodziewane ruchy. Nie martw się tym. Wystarczy, że upewnisz się, że w okolicy nie ma niczego niebezpiecznego i możesz pozwolić mu odkrywać świat.
- Niedługo zobaczysz, jak Twoje dziecko ustawia się w pozycji do raczkowania. Spróbuj nie płakać ani nie krzyczeć, nawet ze szczęścia. To może przestraszyć maluszka i doprowadzić do tego, że będzie bał się spróbować po raz kolejny.
- Nie dodawaj do jedzenia dziecka soli ani cukru póki nie ukończy pierwszego roku życia. Nadmierna ilość cukru może powodować otyłość, próchnicę i wiele innych problemów zdrowotnych. Dziecko jest przyzwyczajone do mdłego smaku mleka mamy i nie odczuwa smaku soli.
- Nie włączaj do diety miodu, póki lekarz nie da Ci zielonego światła. Może znajdować się w nim jad kiełbasiany, który u niektórych osób źle wpływa na układ nerwowy.
- Zwracaj uwagę na perystaltykę jelit dziecka. Wprowadzanie nowych pokarmów może prowadzić do zatwardzenia.
- Upewnij się, że używasz odpowiednich sztućców do karmienia dziecka. Dzięki temu unikniesz zniszczenia rzeczy i zminimalizujesz ryzyko urazu.
- Nie zmuszaj dziecka do jedzenia. Bądź cierpliwa! Maluch zapewne się ubrudzi, będzie bawił się jedzeniem i je wypluwał. Nie da rady od razu jeść ładnie i szybko, daj mu czas na naukę.
Przede wszystkim ciesz się czasem spędzanym z dzieckiem. Nawet nie zauważysz, gdy urośnie i stanie się bardziej samodzielne!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- First Nations Health Authority, Health through wellness. A guide to your baby’s first foods. 2018.
- Health Canada, et al. (2014). Nutrition for healthy term infants: Recommendations from six to 24 months. Health Canada. Accessed April 28, 2014.
- Yu C, Binns C, Lee A. The early introduction of complementary (solid foods: a prospective cohort study of infants in Chengdu, China. Nutrients 2019, 11, 760; doi:10.3390/nu11040760