Rutyny dla niemowląt i ich znaczenie w codziennym życiu

Rutyny dla niemowląt i ich znaczenie w codziennym życiu

Ostatnia aktualizacja: 26 marca, 2019

Wcześniej czy później wiele nowych matek zdaje sobie sprawę z wagi rutyny dla niemowląt, zwłaszcza noworodków. Dzieci muszą przestrzegać codziennych procedur, aby czuć się bezpiecznie i spokojnie w swoim środowisku.

Ustanowienie codziennych zajęć dla dzieci pomaga im czuć się dobrze. Może także ułatwić życie całej rodzinie. Ważne jest, aby pamiętać, że w ciągu pierwszych kilku miesięcy życia trzeba się z tym pogodzić i poświęcić czas na ich poznanie. W ten sposób będziesz w stanie stworzyć dobre nawyki i odpowiednie rutyny dla Twoich dzieci.

Znaczenie rutyny dla niemowląt

Na początku niemowlęta nie mogą zrozumieć większości rzeczy, które się wokół nich dzieją. Z tego powodu należy pomagać im przyzwyczajać się do wykonywania określonych zadań o tej samej porze każdego dnia.

Oto kilka pomysłów na stworzenie rutyny, która działa zarówno u Ciebie, jak i u Twojego dziecka.

1. Pokaż swojemu dziecku różnicę między nocą a dniem

Wiele dzieci myli dzień z nocą. Z pewnością zauważysz, że czasami Twoje dziecko śpi przez dłuższy czas w ciągu dnia, a innym razem ma problemy z zasypianiem w nocy. Uczenie go rozpoznawania różnic jest ważnym krokiem w kierunku praktycznej rutyny.

Aby było to możliwe, zmień ubranie dziecka przed położeniem go do łóżka i zrób to ponownie, gdy się obudzi, aby pokazać mu, kiedy nadejdzie noc i kiedy zacznie się dzień.

Ponadto, podczas dnia spraw, aby było jasno w domu i dość głośno, natomiast w nocy – ciemno i cicho. Te zmiany pozwolą mu nauczyć się spać w nocy i wykorzystywać dzień do zabawy i uspołecznienia.

Matka karmiąca niemowlę

2. Znaczenie rutyny w zdrowym rozwoju

Najlepiej zachować rutynę dziecka tak konsekwentnie, jak to tylko możliwe. Szczególnie, gdy wciąż się do tego przyzwyczaja. Uczyń rutynę dziecka priorytetem, aby pomóc mu zrozumieć, że pewne rzeczy dzieją się w określonym czasie.

Nawyk może również pomóc w utrzymaniu koncentracji i porządku w ciągu dnia, w trakcie ciągłego oscylowania potrzeb i uwagi, których wymaga dziecko.

Oczywiście przyjście Twojego dziecka na świat powoduje, że jesteś bardziej zajęta i nie zawsze możesz przewidzieć każdą porażkę. Zalecamy jednak codzienne wyjście, na przykład na spacer na świeżym powietrzu lub odwiedziny u znajomych, aby dziecko mogło wyjść na zewnątrz i odkrywać otaczający je świat.

Pomysł, aby zawsze wprowadzać w życie dziecka rutynę może być zniechęcający, szczególnie dla matek, które urodziły po raz pierwszy. Dlatego nie bój się poprosić o pomoc przyjaciół, rodzinę lub specjalistę, jeśli tego potrzebujesz.

“Zanim zaczniesz uczyć dzieci czytać, najpierw musisz pomóc im nauczyć się czym jest miłość i prawda.”

-Mahatma Gandhi-

3. Naucz się czytać sygnały Twojego dziecka

Sygnały są wskazówkami, które daje Twoje dziecko, abyś wiedziała co czuje i czego potrzebuje. Jako matka musisz nauczyć się co oznaczają sygnały dziecka i jak na nie reagować.

W tym kontekście niech dziecko poprowadzi Cię do rutyny, która najbardziej mu odpowiada. Jeśli zwrócisz uwagę na jego sygnały, powie Ci, czego potrzebuje.

Jednak zrozumienie co Twoje dziecko wyraża i pragnie, zajmie dużo czasu i cierpliwości. Więc spróbuj zauważyć, kiedy Twój maluch jest zmęczony, głodny lub gotowy do gry. Te informacje pomogą Ci stworzyć skuteczną rutynę i dadzą szansę na przewidywanie jego potrzeb.

4. Dostosuj rutyny dziecka do jego wieku

Po ustaleniu dość przewidywalnej rutyny ze swoim dzieckiem, może się wydawać, że trudno ją zmienić. Jednak wraz ze wzrostem dziecko będzie potrzebować mniej drzemek w ciągu dnia, a więcej czasu na zabawę i robienie innych zajęć.

Ponadto, w wieku około 6 miesięcy, będzie musiało zacząć jeść stałe pokarmy. Co za tym idzie, będziesz potrzebować więcej czasu na przygotowanie posiłków. Gdy będziesz uczyć się potrzeb dziecka, te zmiany w rutynach staną się bardziej naturalne.

Rodzice śpiący z noworodkiem

5. Nie oczekuj doskonałości

Rutyna Twojego dziecka nie zawsze działa jak zegar. Chociaż dzieci lubią konsekwentność i regularność, niektóre zmiany mogą się zdarzyć, gdy dziecko dopiero urośnie.

Należy pamiętać, że czasami maluch nie będzie chciał drzemać, jeść normalnie lub obudzić się w tym samym czasie. Uzbrój się więc w cierpliwość i przygotuj się na wszystko.

Wreszcie, gdy zrozumiesz rutynę swojego dziecka, skorzystaj z chwil odpoczynku, aby odzyskać siły i poświęcić trochę czasu na dbanie o siebie. Oglądaj ulubione programy lub weź relaksującą gorącą kąpiel, aby zapewnić sobie energię niezbędną do dalszego cieszenia się rozwojem Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.