Rozwój kości podczas pierwszych miesięcy życia
Rozwój kości nie jest ukończony w chwili narodzin dziecka. W rzeczywistości kości nadal rosną przez pierwsze miesiące życia niemowlęcia. W tym artykule podzielimy się z Wami szczegółami tego niesamowitego procesu.
Oczywiście rozwój kości rozpoczyna się w macicy podczas rozwoju płodu. Mówiąc dokładniej, kości zaczynają tworzyć się między 15 a 20 tygodniem ciąży. Podstawowe struktury kostne są całkowicie uformowane około siódmego miesiąca ciąży.
Około siódmego miesiąca ciąży Twoje dziecko ma pełne, miękkie i elastyczne kości, które pozwalają mu wygodnie przebywać w macicy aż do porodu.
Proces jednak na tym się nie kończy. Po urodzeniu rozwój kości nadal jest dość szybki.
Układ kostny dziecka
Szkielet dziecka składa się w momencie porodu z 270 kości. Ta liczba zmienia się nieco, ponieważ niektóre kości czaszki łączą się, podczas gdy inne pojawiają się w nadgarstku. Pod koniec procesu, dorosły człowiek ma 206 kości.
Rozwój układu kostnego zachodzi przez całe życie. Jednak rozwój kości w pierwszych miesiącach życia jest inny, ponieważ przebiega w zadziwiająco szybkim tempie.
Jest to szczególnie ważne w pierwszych dwóch latach dzieciństwa. Kości są tworzone przez naczynia krwionośne, nerwy, kolagen i żywe komórki zwane osteoblastami. Osteoblasty tworzą kość, a osteoklasty są komórkami, które odżywiają kość.
Te żywe komórki dają kościom możliwość nieustannej przebudowy. Osteoklasty pozbywają się starych komórek kostnych i zastępują je nową, bardziej odporną i liczną tkanką kostną.
To pozwala ciału się rozwijać. Na wzrost jednostki mogą wpływać różne aspekty od momentu narodzin.
Czynniki wpływające na rozwój kości w pierwszych miesiącach życia
1. Genetyka
Potencjał genetyczny jest czynnikiem dziedzicznym, który może wpływać na rozwój dziecka w wieku do 80%, o ile nie zostanie przerwany przez czynniki zewnętrzne.
Oznacza to, że jeśli rodzice są wysocy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci również wyrosną na wysokich ludzi. Dotyczy to również rodziców, którzy są niżsi. Czynnik ten zaczyna wpływać na rozwój dziecka po ukończeniu dwóch lat.
2. Żywność i dieta
Podstawowym czynnikiem, który zaczyna przynosić efekty, jeśli chodzi o rozwój kości, od momentu rozwoju płodu, jest jedzenie i dieta bogata w skłądniki odżywcze.
Zrównoważona dieta podczas ciąży zapewnia przepływ substancji odżywczych przez łożysko. Jest to bezpośrednio związane ze wzrostem płodu i procesami metabolicznymi w przyszłości.
Po urodzeniu dziecko powinno spożywać mleko matki do ukończenia 6 miesiąca życia. Podczas karmienia piersią matka powinna zachować zrównoważoną dietę, aby zapewnić w mleku wszystkie niezbędne składniki odżywcze do rozwoju dziecka.
Wraz z rozwojem dziecka pojawia się potrzeba wprowadzenia diety uzupełniającej, która zaspokoi wszystkie potrzeby niemowlęcia.
3. Uczucie
To bardzo ważny czynnik dla rozwoju dziecka. Udowodniono, że dzieci pozbawione uczucia mają tendencję do mniejszego wzrostu.
Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że mają depresyjne stany, są pełne stresu i niepokoju. To może wpływać na ich mózg w dłuższej perspektywie, powodując wytwarzanie dużych ilości hormonu zwanego somatostatyną.
Somatostatyna wpływa na wydzielanie hormonów wzrostu, które są niezbędne do optymalnego rozwoju.
Szkielet dziecka składa się w momencie porodu z 270 kości. Ta liczba zmienia się nieco, ponieważ niektóre kości czaszki łączą się, podczas gdy inne pojawiają się w nadgarstku. Pod koniec procesu, dorosły człowiek ma 206 kości.
4. Sen
Odpoczynek jest niezwykle ważny dla wzrostu. Najwyższa produkcja hormonów wzrostu występuje w nocy. Dlatego zaleca się, aby dzieci wcześnie kładły się spać.
5. Ćwiczenia fizyczne
Aktywność fizyczna pomaga zachować zdrowy umysł i ciało. Dzieci muszą się poruszać, aby ich kości i mięśnie mogły rozwinąć wytrzymałość.
Dzieci powinny mieć co najmniej pół godziny na zabawę na świeżym powietrzu każdego dnia.
Aktywność fizyczna utrzymuje ciało w dobrym stanie. Światło słoneczne jest również ważne dla rozwoju dziecka. Pozwala organizmowi wchłonąć witaminę D, która stymuluje wzrost i prawidłowy rozwój kości.
Podsumowując, rozwój kości w pierwszych miesiącach życia jest ważną częścią integralnego rozwoju niemowlęcia.
Na tym etapie i przez resztę życia rodzice powinni upewnić się, że dbają o wszystkie niezbędne aspekty, aby proces ten przebiegał tak, jak powinien.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Patton, J. T., & Kaufman, M. H. (1994). The timing of ossification of the limb bones, and growth rates of various long bones of the fore and hindlimbs of the prenatal and early postnatal laboratory mouse. Journal of Anatomy.
- Malaeb, S. N., Rassi, A. I., Haddad, M. C., Seoud, M. A., & Yunis, K. A. (2004). Bone mineralization in newborns whose mothers received magnesium sulphate for tocolysis of premature labour. Pediatric Radiology. https://doi.org/10.1007/s00247-004-1148-1
- Rodriguez, J. I., Palacios, J., & Rodríguez, S. (1992). Transverse bone growth and cortical bone mass in the human prenatal period. Neonatology. https://doi.org/10.1159/000243849