Prawidłowe odżywianie w pierwszym roku życia dziecka

Prawidłowe odżywianie w pierwszym roku życia dziecka

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2018

Aby dziecko zdrowo dorastało, mama musi zadbać o prawidłowe odżywianie, szczególnie w pierwszym roku życia dziecka.

Żywność, którą dzieci otrzymują na tym etapie jest niezwykle ważna dla ich ogólnego stanu zdrowia i rozwoju. Problem polega na tym, że często nie wiemy, czego naprawdę potrzebują.

Na przykład picie kawy podczas karmienia piersią może zaszkodzić dziecku. Ważne jest umiarkowane spożywanie tego rodzaju substancji przez mamę. Jest wiele innych ważnych aspektów, o których należy pamiętać podczas diety w pierwszych miesiącach życia dziecka. Prawidłowe odżywianie jest tematem, który poruszymy w dzisiejszym artykule.

Prawidłowe odżywianie w pierwszym roku życia dziecka

Jak wszyscy wiemy, maluchy potrzebują dość kontrolowanej diety składającej się głównie z mleka matki, dopóki nie osiągną pewnego etapu rozwoju, by zacząć spożywać inne niezbędne pokarmy.

Dlatego tak ważne jest, by rodzice dbali o prawidłowe odżywanie, szczególnie w pierwszym roku życia.

Od 0 do 6 miesięcy

Podczas tego etapu karmienie piersią odgrywa bardzo ważną rolę, ponieważ zapewnia wszystkie składniki odżywcze, których niemowlę potrzebuje.

Lekarze zalecają, aby matki karmiące piersią przyjmowały co najmniej 10 mikrogramów witaminy D dziennie.

„Podczas gdy niemowlę jest karmione piersią, nie ma powodu, aby podawać mu dodatkowe płyny, takie jak woda”.

Od 4 do 6 miesięcy

Kiedy dziecko osiągnie wiek 4 miesięcy, eksperci zalecają wprowadzenie kilku stałych pokarmów. Powinno to odbywać się pod okiem pediatry.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić na tym etapie jest urozmaicenie diety poprzez dodanie owoców i warzyw.

Od 6 do 8 miesięcy

Kiedy dziecko osiągnie wiek 6 miesięcy, może nadal być na diecie bazującej na mleku matki lub mleku modyfikowanym. Powinno ono jednak otrzymywać również pokarmy stałe, takie jak owoce i warzywa.

Jeśli dziecko przyjmie te produkty bez żadnych problemów, możesz dodać do diety także kurczaka, makaron i ryby. Żywność, która jest zbyt trudna do spożycia przez dziecko może zostać rozdrobniona.

Mama karmi piersią

Od 8 do 12 miesięcy

Jest to etap, na którym dziecko może przejść na zróżnicowaną dietę. Przystosowuje się również do jedzenia trzy razy dziennie.

Możesz włączyć do diety kurczaka, ryż, warzywa, jaja i inne źródła białka.

Należy pamiętać, że na tym etapie dziecko nadal nie może spożywać mleka krowiego. Może zacząć je pić dopiero po pierwszych urodzinach.

Wskazówki dotyczące karmienia dziecka w pierwszym roku

Wiele matek nie wie, że pewne nawyki lub pokarmy mogą wpływać na dziecko podczas karmienia piersią. Na przykład kawa może powodować bezsenność i trudności z zasypianiem.

Dlatego matka powinna dbać o prawidłowe odżywianie i wiedzieć, jakie pokarmy i nawyki mogą wpływać na zdrowie dziecka.

  • Podczas karmienia piersią dziecko otrzymuje wszystko, co konsumujesz. Dlatego należy unikać alkoholu, kawy, wina, karczochów, ogórków, papryki, kalafiora i leków, które nie zostały przepisane przez lekarza.
  • Dziecko powinno otrzymać dużo wody, szczególnie w upalne dni.
  • Matka musi wystarczająco odpoczywać, póki karmi piersią. Stres i zmęczenie mogą wpływać na produkcję mleka.
  • Dziecko powinno być karmione w spokojnym otoczeniu, które nie generuje stresu. Poprawi to jego proces trawienia.
Niemowlę je

Zalety karmienia piersią

Bardzo ważne jest, aby dziecko otrzymywało mleko matki przez co najmniej pierwsze 6 miesięcy życia.

Oprócz pozytywnego wpływu na układ odpornościowy i zapobiegania chorobom mleko matki ma wiele innych zalet. Oto kilka z nich:

  • Mleko matki pomaga uregulować apetyt u dziecka.
  • Karmienie piersią zmniejsza krwawienie po porodzie. Pomaga także macicy wrócić do swojej wielkości sprzed zajścia w ciążę.
  • Karmienie piersią pomaga matkom szybciej wrócić do wagi sprzed ciąży. Dzieje się tak, ponieważ tłuszcz przechowywany w czasie ciąży zamienia się w energię, która jest następnie wykorzystywana do produkcji mleka.
  • Wzmacnia więź między matką a dzieckiem.

Prawidłowe odżywianie w pierwszym roku życia dziecka sprzyja zdrowemu rozwojowi i dodaje dziecku sił, których potrzebuje.

Ważne jest, aby rodzice byli dobrze poinformowani o pokarmach, których ich dzieci nie mogą spożyć do pewnego wieku. W ten sposób można ustalić dietę, która nie zaszkodzi dziecku.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.