Poznaj osobowość swojego dziecka poprzez test drzewa
Test drzewa pozwoli Ci dowiedzieć się, jaka jest osobowość Twojego dziecka. Dzieci lepiej wyrażają swoje emocje i uczucia poprzez rysunki niż słowa. Kiedy dajesz im papier i kolory, mają tendencję do umieszczania na papierze wszystkiego, co przychodzi im do głowy.
Często psychologowie stosują ten rodzaj testu, aby dowiedzieć się lub ocenić, czy dziecko może mieć jakiś ukryty problem. Nazywane są one „testami projekcyjnymi”, za pomocą których oceniamy osobowość badanych osób. Mogą być używane zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych.
Czy chcesz wiedzieć, z czego składa się ten test drzewa i jak można go interpretować? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!
Test drzewa, który pomoże nam poznać nasze dzieci
Oczywiste jest, że rysunek nie powie nam wszystkiego, co należy wiedzieć o naszych dzieciach. Ale jednak może dać nam pewne informacje o cechach osobowości, które już znamy lub nie, a także o tym, czy dziecko przeżywa trudny okres emocjonalnie.
Technika ta jest prosta w zastosowaniu i szeroko stosowana w konsultacjach psychologicznych, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Chcesz wiedzieć, jak ona działa?
Test drzewa: z czego się składa?
Z pewnością są rzeczy dotyczące Twojej najgłębszej jaźni, których nie znasz, ponieważ czasami nawet my nie jesteśmy w stanie poznać siebie w pełni. Ta technika jest bardzo prosta do wykonania, szybka do wykonania i może dostarczyć informacji o podświadomości. Jak możemy to zastosować w praktyce?
- Pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to przygotować czystą kartkę papieru, ołówek i kilka kolorowych kredek (kolory są ważne).
- Po przygotowaniu materiału prosimy dziecko (najlepiej między 5 a 6 rokiem życia) o narysowanie drzewa. Nie podawaj mu dodatkowych informacji, tylko poproś, żeby wykonało ten rysunek. Jeśli pyta, jak ma to zrobić, mówisz mu, jak ma ochotę. Nie powinniśmy dawać im żadnych dalszych instrukcji.
- Teraz niech przeznaczy na rysunek tyle czasu, ile potrzebuje. Niektóre dzieci są szybsze, inne wolniejsze, niektóre rysunki mają więcej szczegółów, a inne mniej. Tak czy inaczej, nie powinniśmy dziecka poganiać.
Jak możemy zinterpretować test drzewa naszego dziecka?
Kiedy nasza pociecha ukończy rysunek, nadszedł czas na jego analizę. To może dać nam wiele informacji o jego stanie emocjonalnym i psychice.
Ziemia
Ziemia w tych technikach projekcyjnych reprezentuje kontakt dziecka z rzeczywistością. Jeśli go nie ma, może to oznaczać, że dziecko czuje się niepewnie. Mimo to ważne jest, aby wiedzieć, że dzieci poniżej 9 roku życia zwykle nie rysują ziemi. Zatem jego brak nie oznacza, że odkryliśmy jakiś problem.
- Kiedy dziecko rysuje ziemię, oznacza to, że jest pewne siebie.
- Jeśli rysuje podłoże prostymi liniami, oznacza to, że ma jasne i klarowne idee oraz że jest bardzo stabilne emocjonalnie.
- Jeśli podłoże jest pofalowane, może to wskazywać na dużą wrażliwość i to, że zawsze stara się unikać konfrontacji.
- Kiedy drzewo pojawia się na górze kartki, może to oznaczać, że jest dzieckiem, które lubi być w centrum uwagi.
Korzenie
Korzenie zaczynają odzwierciedlać uczucia dziecka, ponieważ są one układem pokarmowym drzewa i tym, co pomaga mu się utrzymać w pionie. Te korzenie reprezentują „psyche” lub “ja”, które jest najbardziej ukrytą częścią naszej osobowości.
- Jeśli dziecko usunie z rysunku korzenie, może to oznaczać, że czuje się słabe lub boi się świata.
- Jeśli dziecko je narysuje, może to wskazywać na dobry rozwój emocjonalny, dziecko czuje się kochane i akceptowane.
- Czy dziecko rysuje drzewo z wieloma korzeniami? Może to wskazywać, że ma pozytywne i bezpieczne więzi z rodzicami.
- Musimy pamiętać, że wiele dzieci poniżej 9 roku życia nie narysuje korzeni. Nie oznacza to, że mają one jakiś problem.
Pień
Pień kojarzy się z osobistą tożsamością i jest jednym z najważniejszych elementów drzewa.
- Jeśli jest on cienki, narysowany nieregularnymi pociągnięciami, może to wskazywać, że dziecko jest bojaźliwe i podatne na sugestie.
- Czy drzewo ma otwory lub dziuple? Może to wskazywać na emocjonalną pustkę.
- Jeśli pień jest gruby, z mocnymi liniami, mówi nam to, że dziecko ma silną osobowość, dobrą samoocenę i charakter, z dobrą samokontrolą i dyscypliną.
- Podobnie zbyt szeroki pień może wskazywać na skłonność do agresji, cechy narcystyczne i upór.
Korona i gałęzie
Korona i gałęzie to górne części drzewa, czyli te, które są najbardziej widoczne. Reprezentują zatem relacje dziecka z otoczeniem, innymi ludźmi, rodziną, przyjaciółmi, a także jego aspiracje. Tak jak poprzednio, kiedy dzieci są młodsze, mogą nie rysować pełnych gałęzi, ponieważ nie opanowały jeszcze takiego poziomu szczegółowości podczas rysowania.
- Gałęzie skierowane w górę mogą wskazywać na optymistyczne dziecko, a jeśli są skierowane w dół, może to wskazywać na tendencję do pesymizmu.
- Jeśli korona i gałęzie są wykonane z dużą precyzją i detalami, to mówi nam, że dziecko jest perfekcjonistą i osobą kreatywną.
- Jeśli dziecko narysuje dużą koronę, może to oznaczać, że jest dzieckiem ekstrawertycznym. Jednocześnie, jeśli jest ona bardzo mała w stosunku do pnia, może to wskazywać, że dziecko jest bardziej introwertyczne.
- Jeśli maluch doda owoce do drzewa, zwykle sugeruje to, że ma hojną i towarzyską osobowość.
Końcowe wyjaśnienia dotyczące testu drzewa
Ten artykuł o teście drzewa jest pouczający dla rodziców, jako że pozwoli im odkryć lub zacząć podejrzewać pewne problemy emocjonalne, które może mieć ich dziecko. Ale nie oferuje żadnej diagnozy ani trafności.
Musi więc wynik końcowy ocenić profesjonalista, który używa tego testu wraz z innymi narzędziami do oceny całości dziecka i w ten sposób wykryć, czy naprawdę istnieje jakiś problem. Dla rodziców ten test służy jedynie orientacji i poznaniu aspektów osobowości dziecka, których mogą nie być świadomi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cid Rodriguez, J.M., & Castellano Arroyo, M.. (2002). El test del Árbol, su aplicación en la exploración de la personalidad en la clínica médico-forense. Cuadernos de Medicina Forense, (30), 05-21. Recuperado en 23 de julio de 2020