Płacz dziecka i jego rodzaje - przydatne informacje

Płacz dziecka i jego rodzaje - przydatne informacje

Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia, 2019

Płacz dziecka jest jego jedynym sposobem na wyrażanie potrzeb. Doświadczeni rodzice z pewnością wiedzą, że płacz dziecka nie zawsze jest taki sam. Poniżej opiszemy co dzieci mogą próbować nam przekazać za pomocą płaczu i jakie rodzaje płaczu możemy rozróżnić.

Wiedziałaś, że płacz niemowlęcia może być różny w zależności od tego, czego potrzebuje? Z początku każdy jego płacz może wydawać się taki sam, ale z czasem instynkt matki z pewnością podpowie jak odróżnić ten płacz od innego.

Z pomocą poniższych wskazówek łatwiej Ci będzie poznać rodzaje płaczu swojego maleństwa.

Jak wspomnieliśmy płacz jest jedynym sposobem dziecka na zakomunikowanie światu, że coś jest nie tak. Próbuje on w ten sposób powiedzieć, że na przykład jest głodne, jest mu zimno, jest śpiące lub, że się boi.

Niektóre dzieci w pierwszych dniach swojego życia są spokojne, a inne wręcz przeciwnie – płaczą bardzo intensywnie. Łzy jednak mogą się nie pojawiać i nie jest to powód do zmartwień. Organizm dziecka zaczyna produkować łzy dopiero około szóstego tygodnia życia.

Gdy dziecko osiąga wiek 3 miesięcy zaczyna uczyć się innych sposobów oznajmiania swoich potrzeb, np. ruchy ciałem. Można powiedzieć, że tak naprawdę, zanim dziecko wypowie pierwsze słowo, do perfekcji ma już opanowany język ciała.

Dlaczego trzeba reagować na płacz dziecka?

Niemowlę na pewno nie udaje płaczu. Jeśli płacze to jest znak, że coś jest nie tak, jak powinno być. Ważne, aby rodzice zlokalizowali źródło problemu. Jeśli tego nie zrobią, dziecko nie będzie wiedziało, że rodzic mu zawsze pomoże. Wówczas mogą się u niego pojawić uczucia odrzucenia, strachu, stresu czy niepewności. Takie emocje w pierwszych miesiącach życia mogą spowodować wiele problemów w jego prawidłowym rozwoju.

Najważniejszym narzędziem rodzica jest dotyk. Dotyk ma ogromną moc. Pogładzenie dziecka po główce wystarczy, żeby ono wiedziało, że jest kochane i bezpieczne.

Dotyk jest również ważny przy budowaniu więzi z dzieckiem, która to więź będzie grała ogromną rolę w kształtowaniu się jego charakteru.

Płacz dziecka


Płacz dziecka i jego przyczyny

Ból

Taki rodzaj płaczu charakteryzuje się intensywnością i gwałtownością. Pojawia się, gdy dziecko odczuwa jakiś dyskomfort lub ból i pomoc rodzica jest niezbędna. 

Ten płacz jest inny od płaczu z powodu choroby. Gdy dziecko jest chore, na ogół jest osłabione i nie ma dużo siły. Zatem płacz chorobowy jest najczęściej podobny do jęku. Dodatkowo występują wtedy też inne oznaki choroby takie jak gorączka, kaszel czy katar.

Głód

Płacz z głodu występuje najczęściej. Co do zasady przybiera wysokie tony i jest przeciągły, przerywany tylko na zaczerpnięcie oddechu. Będzie trwał dopóty dopóki dziecko nie zostanie nakarmione. To jest jego jedyny sposób na powiedzenie, że jest głodne.

Kolka

To dla rodziców jeden z najbardziej frustrujących rodzajów płaczu. Płacz z powodu kolki może być bardzo długi i bardzo intensywny. Dodatkowo, twarz niemowlaka może być wykrzywiona z bólu, ponieważ kolka to ogromny dyskomfort dla dziecka.

Pojawia się najczęściej po posiłku, gdyż układ trawienny niemowlaka dopiero przyzwyczaja się do mleka matki. Rodzice powinni nauczyć się rozpoznawać ten rodzaj płaczu i znaleźć sposoby na ulżenie dziecku.

Oboje rodziców powinno umieć zająć się dzieckiem, gdy doświadcza kolki. Jeśli tylko jedno z nich będzie miało za zadanie uspokajać płaczącego z powodu kolki malucha, to może być zwyczajnie za dużo do udźwignięcia. W takich sytuacjach powinni się wzajemnie wspierać.

Jeśli rodzic nie zareaguje na płacz dziecka, może ono doświadczyć uczucia odrzucenia, strachu, stresu czy niepewności.

Zmęczenie

Ten rodzaj płaczu najłatwiej jest rozpoznać. Przede wszystkim dlatego, że łatwo jest rodzicom oszacować ile czasu dziecko już nie śpi. Poza tym często jednocześnie z płaczem występuje ziewanie czy przecieranie oczek. W takiej sytuacji dziecku należy zapewnić ciche i spokojne miejsce, gdzie będzie mogło się przespać.

Płacz dziecka

Dyskomfort lub złość a płacz dziecka

Na koniec trzeba także dodać, że dziecko może płakać ponieważ jest mu zimno, albo ma pełną pieluszkę lub gdy nie chce być akurat trzymane na rękach. Zdarza się także płacz z nudów lub dlatego, że nie dostało tego, co akurat chciało mieć.

W takich sytuacjach dziecko często wydyma usteczka, robiąc kwaśną minkę, więc łatwo jest rozpoznać jego niezadowolenie.

Podsumowując, płacz dziecka to jego jedyny sposób na przetrwanie, jego jedyne narzędzie komunikacji. Pojawia się gdy mu czegoś brakuje lub coś mu doskwiera. Jeśli rodzic odpowiednio nie zareaguje na płacz, wygeneruje to w dziecku negatywne emocje, które mogą zaszczepić w nim uczucie niepewności na całe życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.