Nowo narodzone dziecko: 7 najczęściej występujących u niego problemów
Istnieje kilka typowych problemów, z którymi boryka się prawie każde nowo narodzone dziecko. W tym artykule omówimy siedem z nich.
Wszyscy rodzice mają nadzieję, że ich dziecko urodzi się zdrowe. Chociaż przychodzi na świat bez chorób, może nagle zachorować z powodu pewnych komplikacji. Ze względu na to, że jest to nowo narodzone dziecko, problemy te mogą być kłopotliwe, a nawet niebezpieczne.
Komplikacje, z którymi borykać się może nowo narodzone dziecko
Istnieje wiele komplikacji, które mogą zakłócać zdrowie nowo narodzonego dziecka, nie powodując poważnych chorób. Czasami powikłania mogą wymagać leczenia. W takich przypadkach ważne jest, aby skrupulatnie i szybko zajmować się wszystkimi nieprawidłowościami, które się pojawiły.
Żółtaczka
Żółtaczka pojawia się bardzo często u nowo narodzonych dzieci. Szacuje się, że występuje u prawie 70% noworodków. Wyleczenie jej może potrwać nawet do 10 dni.
Żółtaczka pojawia się zwykle w pierwszych 3 dniach życia. Jest spowodowana przez wysoki poziom bilirubiny we krwi. Najbardziej widocznym objawem jest to, że ich skóra staje się żółta.
Żółtaczka może pojawić się zaledwie 24 godziny po urodzeniu. Nie wymaga leczenia i w większości przypadków ustępuje w ciągu 7 dni.
Gorączka
Może stanowić większy problem, ponieważ wysoka gorączka może mieć niebezpieczne konsekwencje dla noworodka. Wysoka temperatura może być również objawem poważniejszej dolegliwości.
Jednakże należy pamiętać, że noworodki często mają wzrost temperatury ze względu na zmianę warunków środowiskowych.
Ta gorączka pojawia się zwykle w ciągu pierwszych trzech dni życia. Wynika to z tego, że dziecko dostosowuje się do temperatury otoczenia.
W takich przypadkach dziecko normalnie funkcjonuje: spożywa pokarm i zachowuje się jak zdrowe niemowlę. Ważne jest, aby w tym czasie bardzo dobrze je nawadniać. Ten stan zwykle ustępuje samoistnie, bez interwencji medycznej.
Zmiana cyklu snu
Cykle snu noworodków są dość regularne; spędzają większość dnia z zamkniętymi oczami. Po posiłku łatwo zasypiają, a ich spokój nie jest łatwo przerwać.
Często mają trudności z zasypianiem w nocy. Zaczynają być aktywne w czasie, gdy ich rodzice są zmęczeni i chcą spać.
Jest to całkiem normalne, ponieważ kiedy noworodki są wciąż w łonie matki – tak właśnie spędzają czas.
W ciągu dnia matka się porusza, co powoduje kołysanie płynu owodniowego, a to wpływa na nie usypiająco i uspokajająco. Natomiast, gdy matka przestaje się ruszać, dziecko automatycznie się budzi.
Dlatego w pierwszych dniach życia ciężko im jest zmienić cykle snu i nadal trzymają się tego samego harmonogramu.
Zazwyczaj noworodki potrzebują co najmniej czterech tygodni na przyzwyczajenie się do bycia aktywnym w dzień, a spania w nocy.
Wymioty
Mogą wywołać niepokój u świeżo upieczonych mam. W takiej sytuacji pamiętaj, że nie należy panikować! W rzeczywistości jest to normalne zjawisko występujące u niemowląt. Niemal wszystkie dzieci zwracają trochę mleka po jedzeniu. Jest to spowodowane faktem, że podczas karmienia połykają również powietrze, które potem cofa się z żołądka z towarzyszącym mu jedzeniem.
Aby temu zapobiec, ważne jest, aby ułatwić dziecku odbicie po jedzeniu. Wymioty spowodowane są nie tylko powietrzem, ale mogą być także oznaką kolek lub innych dolegliwości.
Trudności z oddawaniem moczu
Powodem do niepokoju jest sytuacja, jeśli noworodek nie oddaje moczu 48 godzin po urodzeniu. Zwykle zauważamy, kiedy dziecko oddaje mocz, ponieważ płacze z powodu wilgoci.
Normą jest, że dzieci oddają mocz do 10 razy w ciągu dnia.
Jeśli dziecko wydala za mało lub za dużo moczu, może to być objawem nieprawidłowości związanych z pęcherzem lub nerkami.
Niespokojny płacz
Nie jest tajemnicą, że nowo narodzone dziecko dużo płacze. Jest to spowodowane trwającym procesem adaptacji do nowego świata. Drobne bodźce wystarczą, aby je podrażnić lub przestraszyć. Nie zapominajmy, że płacz jest również ich jedyną formą komunikacji.
Noworodek płacze, gdy jest głodny, senny lub ostrzega, że potrzebuje zmiany pieluszki. Wszystko to jest normalne.
Jednakże, jeśli płacz dziecka jest gwałtowny i bardzo głośny, powinniśmy podejrzewać infekcję lub problemy z oddawaniem moczu lub defekacją. W takim przypadku najlepiej jest skonsultować się z lekarzem lub innym specjalistą.
Nieregularne wypróżnianie
Rodzice po raz pierwszy niepokoją się kolorem, konsystencją, regularnością i wszystkim innym, co zauważą w stolcu noworodka. To normalne, że nowo narodzone dziecko wydala czarne lub zielonkawe stolce w pierwszych 3 dniach swojego życia.
Nie jest również zaskoczeniem, że konsystencja stolca jest lepka, a częstotliwość może dochodzić nawet do 8 razy dziennie. Należy zwrócić szczególną uwagę, aby dziecko nie cierpiało z powodu zatwardzenia. Twarde stolce i zaparcia mogą powodować ból i poważne urazy w jego malutkim ciele.
Z drugiej strony ciągła biegunka może stanowić powód do zmartwień rodziców, jeśli dieta ich maluszka opiera się wyłącznie na pokarmie pochodzącego z piersi matki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- A quick guide to common childhood diseases. BC Centre for Disease Control. 2009. [Online].
- E. Saliba, E. Lopez, L. Storme, P. Tourneux, G. Favrais. Fisiología del feto y del recién nacido. Adaptación a la vida extrauterina. EMC – Pediatría, 2018; 53 (2): 1-29. ISSN 1245-1789, https://doi.org/10.1016/S1245-1789(18)90862-0.
- Pinto, I. Ictericia. Protocolos diagnóstico-terapéuticos de Urgencias Pediátricas SEUP-AEP. [En línea].