Kłótnie rodziców powinny przebiegać z dala od dzieci
Kłótnie rodziców to coś całkiem normalnego – czy tego chcemy czy nie, nieporozumienia stanowią pewną część naszego życia. Partnerzy czasami nie podzielają opinii i poglądów na jakąś sprawę ale są w stanie porozmawiać o tym na spokojnie. Jeżeli jednak tak nie jest i dojdzie do konfrontacji, należy pamiętać, że kłótnie rodziców powinny przebiegać z dala od dzieci.
Idealnie byłoby, żeby różnica zdań była rozwiązywana poprzez rozmowę, podczas której obie strony są wysłuchane i mogą się swobodnie wyrazić. Czasami jednak emocje biorą górę a rodzice nie są w stanie omówić czegoś na spokojnie.
Większość dzieci bardzo się martwi, gdy rodzice się kłócą. Pojawia się u nich poczucie strachu, smutku bądź złości. Nawet jeśli nie odzywają się w tym momencie i wyglądają na spokojne, możliwe, że odczuwają silne poczucie winy za to, co dzieje się w rodzinie.
Co więcej, kłótnie rodziców mogą się negatywnie odbić na zdrowiu najmłodszych – zarówno tym fizycznym jak i emocjonalnym. To z kolei może się negatywnie odbić na ich wynikach szkolnych oraz zaburzyć możliwość budowania zdrowych związków w przyszłości.
Jak dowiodły badania, nierozwiązany konflikt rodziców silnie wpływa na wczesny rozwój dzieci, na ich zdrowie umysłowe oraz odbija się piętnem na ich całym przyszłym życiu.
Kłótnie rodziców – dlaczego nie powinny przebiegać przy dzieciach?
Nie jest dobrze kłócić się przy dziecku z trzech podstawowych powodów:
1. Uczucie niepewności u dzieci
Kłótnie wywołują u najmłodszych uczucie niepewności co do stabilności rodziny. Gdy dzieci słuchają sprzeczek rodziców, mogą zacząć martwić się, że doprowadzi to do rozwodu.
Co więcej, możliwe, że z czasem maluch straci do rodziców szacunek i przestanie postrzegać instytucję rodziny jako coś wartościowego. Napięcie wynikające z tego, że nigdy nie wiadomo, kiedy wybuchnie kolejna kłótnia może powodować u dzieci stresujący stan niepewności.
2. Może to zaszkodzić relacji rodzic – dziecko
Konflikty są dla dzieci stresujące. Bez wątpienia dla rodziców również. Oczywiste jest, że zestresowany rodzic nie jest w stanie przyjemnie spędzić czasu ze swoim dzieckiem. Bardzo trudno w takiej atmosferze okazywać miłość i ciepłe uczucia, zwłaszcza gdy osoba dorosła jest zdenerwowana postawą partnera.
3. Kłótnie rodziców przyczyniają się do stresującej atmosfery
Dzieciom nie jest przyjemnie słuchać ciągłych kłótni swoich rodziców. Wywołują one w najmłodszych stres. Sytuacje te szkodzą bezpośrednio ich zdrowiu fizycznemu i emocjonalnemu. Z czasem może zaburzyć to normalny rozwój dziecka i jego zdrowie.
Jak dowiodły badania, stres związany z życiem w domu pełnym konfliktów może bardzo pogorszyć zdolności poznawcze dziecka.
Naukowcy ujawnili, że gdy rodzice często się kłócą, wykazują większe trudności w skupieniu uwagi i radzeniu sobie z emocjami. Co więcej, znacznie obniża się też ich zdolność skutecznego radzenia sobie z napotykanymi problemami.
“Celem każdej dyskusji nie powinien być tryumf lecz postęp.”
-Joseph Antoine René Joubert-
Kłótnie rodziców – jak najdalej od dzieci
Bardzo często kłótnie rodziców sprawiają, że maluchy próbują zrozumieć ich sens i znaczenie oraz konsekwencje jakie mogą one przynieść. Może to prowadzić do wyciągania pochopnych wniosków. Dzieci zaczynają sądzić, że sprzeczki oznaczają koniec miłości między rodzicami.
Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tak nie jest. Fakt, że się kłócimy nie oznacza wcale, że nie kochamy już partnera oraz że chcemy się z nim rozstać. W większości przypadków konflikty są jedynie sposobem na wyrażenie swoich silnych emocji, na ulgę po ciężkim dniu bądź na okazanie, że się z czymś nie zgadzamy. Choć nie są przyjemne, nie doprowadzają od razu do rozwodu.
Okazuje się jednak, że dzieci nie do końca rozumieją tę kwestię w taki sposób. Niezależnie od ich wieku, kłótnie rodziców negatywnie wpływają na ich emocje oraz postrzeganie swojej rodziny. Konsekwencje mogą się pojawić w postaci wzrostu agresji u najmłodszych, okazywania wrogości a nawet przemocy. Jeśli chodzi o wewnętrzny świat dziecka, stałym elementem tego typu sytuacji jest niskie poczucie własnej wartości jak również epizody lęków i depresji.
Jak kłótnie rodziców wpływają na emocje dzieci?
Dzieci czują się bardzo źle, gdy widzą, że ich rodzice się kłócą lub krzyczą na siebie nawzajem. Bardzo źle znoszą one krzyki i nieprzyjemne słowa. Jeżeli rodzice tracą nad sobą kontrolę i nie panują nad sobą, najmłodsi czują, że nie są w żaden sposób chronieni. Staje się to przyczyną głęboko zakorzenionego strachu.
Dziecko może też bardzo martwić się o jednego z rodziców w trakcie kłótni. Będzie to zwłaszcza dotyczyło tego z partnerów, który czuje się szczególnie smutny lub zraniony przez drugą osobę.
Czasami kłótnie rodziców sprawiają, że najmłodsi płaczą lub pojawiają się u nich objawy fizyczne. Może na przykład pojawić się silny ból brzucha spowodowany stresem. Z czasem może to negatywnie wpłynąć na jakość snu oraz odbić się na wynikach szkolnych dziecka.
Pamiętaj, że intensywna wymiana zdań niekoniecznie jest zła. Jeżeli oboje rodziców jest w stanie w zdrowy, asertywny sposób wyrazić swoje emocje, sprzeczka może przyczynić się do rozwiązania problemu zamiast wybrania opcji przysłowiowego “zamiatania go pod dywan”. Wszystko jednak powinno odbywać się konstruktywnie i poza zasięgiem wzroku i słuchu dzieci.
Choć zdajemy sobie sprawę, że jest to czasem bardzo trudne zadanie, należy wysilać się aby unikać kłótni przy dzieciach. Być może wcale tego nie okazują, ale bardzo rani to ich delikatne emocje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramírez, M. A. (2005). Padres y desarrollo de los hijos: prácticas de crianza. Estudios pedagógicos (Valdivia), 31(2), 167-177.
- Kitzmann, K. (2010). La violencia doméstica y su impacto en el desarrollo social y emocional de los niños pequeños. Enciclopedia sobre el desarrollo de la primera infancia, 1-6.
- Ferreiro, M. L. P., Santos, E. J., & Ferreira, J. A. (2007). Afecto parental y conducta de los hijos en situaciones de discusiones cotidianas. Psychologica, (46), 167-195. https://estudogeral.sib.uc.pt/handle/10316/12999