Dziecko płacze przez sen: dlaczego tak się dzieje?

Dziecko płacze przez sen: dlaczego tak się dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 04 marca, 2019

W jednej chwili Twój maluszek śpi spokojnie, a za chwilę zaczyna rozpaczliwie zawodzić. Nie martw się tym, że dziecko płacze przez sen – to zaburzenia snu, które z czasem miną same z siebie.

Wiele mam zastanawia się dlaczego ich dziecko płacze przez sen. Często niepokoi nas jakość odpoczynku dziecka, tym bardziej, że wywiera wpływ na jego nastrój i zachowanie.

Poza tym każda mama wie, że odpowiednia dawka snu odgrywa ogromną rolę w zdrowiu i rozwoju maluszka.

Przede wszystkim musisz pamiętać, że dziecko komunikuje się z innymi za pomocą płaczu i jęków. Dlatego też płacze, by dać Ci znać, że coś jest nie tak albo gdy chce przyciągnąć do siebie Twoją uwagę.

Być może obudziłaś się w środku nocy słysząc płacz dziecka z przekonaniem, że Ciebie woła. Ale, ku Twojemu zaskoczeniu, wcale tak nie było. Zamiast tego zastałaś śpiącego maluszka z zamkniętymi oczami.

Takie sytuacje zdarzają się o wiele częściej, niż Ci się wydaje. Jednak mimo tego wiele mam nie ma pojęcia jak należy zareagować, gdy dziecko płacze przez sen.

Dlaczego dziecko płacze przez sen?

W trakcie pierwszych lat życia dzieci często budzą się w środku nocy. To całkowicie normalne, ponieważ mają inny cykl dobowy niż dorośli.

Bywa, że maluszek ma problem z zapadnięciem w głęboki sen, nawet jeśli jest zmęczony. W wyniku tego może płakać przez sen. Czasem może starać się znowu zasnąć, ale bezskutecznie. Dlaczego tak się dzieje? Bo potrzebuje Twojej obecności.

Kolejna przyczyna płaczu przez sen to koszmary. Dzieci, podobnie jak dorośli, śnią. Większość ich snów jest związana bezpośrednio z doświadczeniami osobistymi.

Zaburzenia snu u dzieci

Niemowlę śpiące na boku

Dzieci przechodzą przez kilka faz snu, które stanowią naturalną część procesu rozwoju. Należy do niego także budzenie się w nocy.

Bywa, że maluch zestresuje się tylko na chwilę. Może na przykład wydać cichy jęk.

Jednak niekiedy nieprzyjemna sytuacja może trwać dłużej i wywoływać większy niepokój. Takie przypadki nazywamy lękami nocnymi. Wywierają one większy wpływ na dziecko.

Słysząc niepokój dziecka mama udaje się do jego pokoju. Jednak gdy się nad nim pochyla, zauważa z zaskoczeniem, że maluch płacze przez sen. Dzieje się tak, gdy dziecko znajduje się w fazie snu nazywanej snem wolnofalowym, inaczej NREM.

Podczas fazy NREM maluszek doświadcza najgłębszego snu. Dlatego też nie jest w stanie całkowicie się wybudzić. Jednocześnie nie jest w pełni świadom tego, co się z nim dzieje.

Kiedy dziecko płacze przez sen, może czuć się pobudzone, niepewne i przestraszone. Jednak nie może w żaden sposób zareagować na zewnętrzne czynniki.

Lęki nocne trwają tylko chwilę. Mijają po kilku minutach i dziecko z powrotem zaczyna spokojnie spać.

Niektóre dzieci mogą budzić się niepewne tego, co się dzieje, mogą nawet siadać i otwierać oczy. Ten fenomen, nazywany wybudzeniem z dezorientacją, trwa od 5 do 15 minut. Jeśli będziesz próbowała w tym momencie uspokoić maluszka, pogorszysz tylko sytuację i sprawisz, że będzie trwała dłużej.

Jak uspokoić dziecko, które nadal śpi?

Jeśli dziecko płacze z zamkniętymi oczami, najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to zachować spokój, poczekać i obserwować.

Sam fakt, że dziecko płacze lub wydaje dźwięki przez sen nie musi zawsze oznaczać, że chce się obudzić. Póki ma zamknięte oczy, wiadomo, że śpi.

Kiedy dziecko płacze we śnie rodzice powinni zwracać uwagę na dźwięki, jakie wydaje. To pomaga określić, czego maluszek potrzebuje. Może być mu zimno, może być głodny lub może mieć inne, niezaspokojone potrzeby.

Jeśli tak jest, nie będzie w stanie szybko ponownie zasnąć. Musisz je uspokoić, aby poczuło się lepiej.

“Kiedy dziecko płacze przez sen, może czuć się pobudzone, niepewne i przestraszone. Jednak nie może w żaden sposób zareagować na zewnętrzne czynniki.”

Gdy takie epizody występują we wczesnych godzinach porannych, rodzice powinni zachowywać spokój i być cicho. Dzięki temu nie będą wybudzać maluszka.

Spełnij potrzeby dziecka przy jak najmniejszego ilości światła, a przede wszystkim unikaj jasnego światła. Jego obecność może całkowicie wybudzić malucha i sprawi, że zacznie myśleć iż nadszedł poranek.

Pamiętaj także, że wydawanie dźwięków przez sen przez dziecko jest całkowicie normalne. Ale jeśli maluszek zacznie płakać lub jęczeć, koniecznie sprawdź, czy śni, czy przypadkiem się nieobudził.

Podpowiedzi dla mam

Najważniejsza rada, jakiej możemy udzielić, to unikanie wybudzania dziecka podczas epizodów lęków nocnych. Zamiast tego postaraj się zachować ciszę, bądź blisko maluszka i poczekaj, aż się uspokoi.

Płaczące niemowlę - dlaczego dziecko płacze przez sen

Podsumowując, takie epizody mogą pojawiać się zupełnie niespodziewanie, ale mogą także stanowić odpowiedź na zewnętrzne bodźce.

Może je wywołać na przykład uporczywie powtarzający się hałas lub zmiana ustawienia łóżeczka dziecka. Dlatego też najlepiej jest unikać zmian w trakcie czasu przeznaczonego na sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.