Dzieci zaczynają widzieć: kiedy dokładnie to następuje?
Czy kiedykolwiek przestałeś myśleć o tym, co widzą dzieci swoimi wielkimi oczami? Z pewnością obserwowałeś swoje maleństwo więcej niż jeden raz, by odpowiedzieć sobie na to pytanie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, będziesz zainteresowana aby dowiedzieć się o dokładnym czasie, kiedy dzieci zaczynają widzieć wszystko wokół siebie.
Nasz zmysł wzroku odgrywa ważną rolę w sposobie, w jaki ludzie postrzegają świat zewnętrzny. Widzenie zaczyna się rozwijać od momentu urodzenia i przechodzi przez różne etapy. Poniżej wyjaśnimy szczegółowo, jak dzieci zaczynają widzieć.
Kiedy dokładnie dzieci zaczynają widzieć?
Po urodzeniu charakterystyczną cechą dzieci są szeroko otwarte oczy prawie przez cały czas. Często słyszy się błędne przekonanie, że noworodki próbują zbadać nowy świat, który znajduje się wokół nich. Jednak w rzeczywistości praktycznie nic nie widzą.
Mimo tego, iż ich oczy pozostają otwarte, w pierwszych minutach życia dzieci wciąż nie widzą. Podobnie jak inne zmysły, ich wzrok będzie się stopniowo rozwijał, a dziecko będzie musiało się do tego przyzwyczaić.
Widzenie w pierwszych miesiącach życia
Noworodki są w stanie zauważyć kontrasty i zmiany w oświetleniu. Mogą na przykład dostrzec migające światła lub zaobserwować kiedy z ciemności włączamy światło w pokoju. W tym momencie aktywuje się odruch zamykania ich oczu, aby ich nie oślepić.
W miarę upływu dni zaczynają rozróżniać kształty, choć nieco niewyraźnie. Z drugiej strony twarz matki będzie jednym z pierwszych widoków, które odkryją. Poza tym to, co widzą oczami, będą mogli wyczuć u matki dotykiem, zapachem, ciepłem i głosem.
Kiedy niemowlęta mają około dwóch tygodni, widzą obiekty z odległości około 25 centymetrów z pewną jasnością. Z tego powodu mogą obserwować matkę podczas karmienia piersią.
Jednak dopiero po jednym lub dwóch miesiącach będą w stanie dobrze się skupić na tym, co wypatrują. Podobnie, nie będą w stanie widzieć z odległości większej niż 30 centymetrów bez zezowania.
W takim razie w jakim momencie dzieci zaczynają widzieć wszystko?
Od około drugiego miesiąca życia niemowlęta mają już pewną kontrolę nad tym, co widzą, a to pozwala im skupić wzrok na jednym punkcie i zobaczyć go lepiej. Na tym etapie wykazują szczególne zainteresowanie jasnymi kolorami i rzeczami, które świecą.
Wcześniej nie były w stanie odróżnić podobnych kolorów, ale raczej zauważały kontrasty między, na przykład, czarnym i białym. W miarę upływu tygodni trzeciego miesiąca ich zakres kolorów rozszerza się.
Od trzeciego miesiąca niemowlęta są wystarczająco precyzyjne, by zauważyć więcej szczegółów, takich jak guziki na ubraniu lub niektóre cechy ich zabawek.
Później, gdy mają cztery miesiące, dzieci wkraczają w ostatnią fazę. W tym czasie stopniowo zdobywają następujące umiejętności:
- Podążanie oczami za twarzami i obiektami.
- Odróżnianie kolorów z większą precyzją.
- Widzenie więcej ogólnie.
- Szukanie rzeczy oczami.
W wieku około siedmiu miesięcy niemowlęta w końcu osiągają pełny rozwój zmysłu wzroku. Oczywiście nie ma ustalonego czasu dla wszystkich dzieci: każde będzie miało własne tempo rozwoju.
Wzrok nie zależy tylko od oczu
Podobnie jak w przypadku wielu innych procesów ludzkich, wzrok zależy od “centralnego polecenia”, które zarządza wszystkim, co robimy, czyli od mózgu.
Dlatego nawet jeśli oczy niemowląt pojawiają się w 26. tygodniu ciąży, ich mózg nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięty, by przetwarzać te informacje.
Musisz zrozumieć, że rozwój dziecka to całość, a nie tylko poszczególne części. Gdy jego oczy staną się w pełni rozwinięte, system nerwowy nauczy się ustanawiać niezbędne połączenia, aby interpretować sygnały.
Ulepszenia te można zauważyć głównie w koordynacji ruchów gałek ocznych. Później obrazy będą znacznie ostrzejsze, a także umiejętność ich interpretacji stanie się wyraźniejsza.
Z drugiej strony, ruchy mięśni pleców i szyi stają się silniejsze, pozwalając dziecku skierować wzrok na różne miejsca.
To normalne, że niemowlaki zaczynają skupiać się na swoim środowisku, ponieważ teraz mogą je przeglądać, kiedy tylko zechcą. Zwykle ma to miejsce, gdy mają 10 tygodni.
Wskazówki jak dbać o wzrok dzieci
- Nie wystawiaj dziecka na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas.
- Wykonaj badanie wzroku sugerowane przez pediatrę.
- W trakcie kontynuowania karmienia piersią przez pierwszych sześć miesięcy uzupełnij dietę w pożywne pokarmy.
- Obetnij dziecku paznokcie i upewnij się, że nie rani się rękoma i nie wkłada przedmiotów do oczu.
“Gdy ich oczy staną się w pełni rozwinięte, ich układ nerwowy nauczy się ustanawiać niezbędne połączenia, aby interpretować sygnały.”
Dzięki wdrążeniu w życie tych podstawowych wskazówek pielęgnacyjnych będziesz mogła promować zdrowie, które pozwoli Twojemu dziecku uniknąć problemów w przyszłości. Od momentu, w którym dzieci zaczynają widzieć, musisz traktować ich wzrok jako jeden z najważniejszych zmysłów istoty ludzkiej.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wedner, S. H., Ross, D. A., Balira, R., Kaji, L., & Foster, A. (2000). Prevalence of eye diseases in primary school children in a rural area of Tanzania. British Journal of Ophthalmology. https://doi.org/10.1136/bjo.84.11.1291
- Blows, S. J., Murphy, E. P., Martin, F. J., & Davies, R. M. (2014). Vision screening in preschoolers: The New South Wales Statewide Eyesight Preschooler Screening program. Medical Journal of Australia. https://doi.org/10.5694/mja13.10594
- Ye, W.-B., Zhu, H.-W., & Chen, R. (2014). Influence of age, gender, urban and rural environments as well as physical activity factors on the eyesight of students. International Eye Science. https://doi.org/10.3980/j.issn.1672-5123.2014.08.02