Czy ząbkowanie wpływa na sen dzieci? Jeśli tak, to co z tym zrobić?
U niektórych maluchów pojawienie się zębów mlecznych odbywa się bez większego dyskomfortu. Ale dla innych ząbkowanie to bolesny czas, który powoduje, że dzieci stają się drażliwe. Ale czy wpływa ono na sen dzieci? Dzisiaj przyjrzymy się temu problemowi.
Wyrzynanie zębów mlecznych jest procesem powolnym i postępującym, który zwykle zaczyna się około 6 miesiąca życia i kończy około 3 roku życia. Dlatego rodzice powinni mieć wiedzę i akcesoria, które pomogą dziecku przejść ten etap dzięki pomocy miłości i cierpliwości.
Opowiemy dzisiaj, jak objawia się wyrzynanie się zębów i czy ząbkowanie może wpłynąć na sen dziecka. Ponadto podzielimy się z Tobą kilkoma wskazówkami wpływającymi na to, by ten okres był mniej uciążliwy.
Objawy ząbkowania Twojego dziecka
Jak już wspomnieliśmy, ząbkowanie zwykle rozpoczyna się około 6 miesiąca życia. Jednak każdy maluch rośnie i rozwija się we własnym tempie. U niektórych dzieci zaczyna się ono wcześniej, u innych trwa kilka miesięcy dłużej.
Zanim ząb będzie widoczny w jamie ustnej, rodzice mogą zauważyć u swoich dzieci pewne objawy wskazujące na to, że ma się on zaraz wyrżnąć. Są to:
- Obrzęk dziąsła lub pojawienie się małego białawego guzka na dziąśle.
- Skłonność do wkładania wszystkiego do ust, gryzienia i pocierania dziąseł różnymi przedmiotami.
- Nadmierny ślinotok.
- Drażliwość, niepokój i częstszy płacz bez widocznej przyczyny.
- Dyskomfort podczas karmienia (w tych dniach może być trudno karmić piersią, a dziecko może odmówić jedzenia).
- Częstsze przebudzenia w nocy.
Ponadto ząbkowanie może powodować niewielki wzrost temperatury ciała, ale nie wywołuje gorączki ani biegunki. Jeśli u dziecka wystąpią te objawy, nie należy przypisywać ich ząbkowaniu. Zamiast tego skonsultuj się z pediatrą w celu ustalenia pochodzenia tych objawów.
Jak ząbkowanie wpływa na sen dzieci?
Chociaż nie ma dowodów na to, że ząbkowanie wpływa na sen dzieci, jest to problem często kojarzony z tym etapem. Wielu rodziców zgłasza, że ich maluchy podczas procesu ząbkowania znacząco zmieniają swój harmonogram snu.
U wielu dzieci pojawienie się zębów mlecznych powoduje dyskomfort, ból i wrażliwość w jamie ustnej. Objawy te mogą przyczyniać się do problemów ze snem.
W każdym razie brak snu i niemożność spania często jeszcze bardziej irytują maluchy. Tak więc czasami brak zasypiania jest w rzeczywistości spowodowany zmęczeniem i frustracją związaną z niemożnością zaśnięcia.
Zatem przyczyną częstych przebudzeń u najmłodszych może nie zawsze być ząbkowanie. Czasami, wraz z nim, u dzieci zachodzą inne procesy, które mogą się zbiegać i powodować, że nie śpią one zbyt dobrze. Źródłem problemu może być na przykład brak ustalonych harmonogramów dnia lub zmiana rutyny.
Bez względu na to, czy to ząbkowanie, czy inna przyczyna, budzenie się w nocy i niemożność ponownego zaśnięcia sprawi, że dziecko będzie bardziej zdenerwowane z powodu zmęczenia. Utrzymanie rutyny i pomaganie dziecku w ponownym zaśnięciu jest częścią opieki, którą powinni zapewnić rodzice. Nawet jeśli w tym okresie jest to trochę trudniejsze.
Wskazówki pozwalające uspokoić dziecko
Poniżej podzielimy się kilkoma zaleceniami, które mogą pomóc Twojemu dziecku poczuć się lepiej podczas ząbkowania. Przedstawimy również kilka wskazówek, które mogą być przydatne, gdy ząbkowanie lub inne czynniki wpływają na sen Twojego malucha:
- Gryzaki: aby zmniejszyć potrzebę gryzienia u maluchów, najlepiej jest im zaoferować gryzaki, które mogą one włożyć do buzi. Mają różną fakturę powierzchni. Można je też umieścić w lodówce, aby był chłodne, zapewniając w ten sposób dziecku dodatkową ulgę.
- Masaże dziąseł: rutynowe czyszczenie dziąseł gazą lub naparstkiem silikonowym może być dla nich w tym czasie bardzo przyjemne.
- Smoczek: jeśli dziecko jest przyzwyczajone do używania smoczka, na tym etapie może go nieco bardziej potrzebować.
- Zimne jedzenie: niskie temperatury pomagają zmniejszyć stan zapalny w jamie ustnej i dają uczucie ulgi. Zaoferuj maluchom kawałki zimnych owoców lub warzyw, jeśli mogą już jeść samodzielnie lub lody wraz z mlekiem matki.
- Utrzymuj dobre nawyki: każdy rodzic wybiera sposób snu dla swojej rodziny. Ale jeśli opracowałaś pewne sposoby spania, które sprawdzają się dobrze w przypadku Twojego dziecka, najlepiej nie wprowadzać poważnych zmian. Na przykład, jeśli Twoje dziecko śpi samo w swoim łóżeczku, najlepiej jest mu towarzyszyć i pomóc mu zasnąć właśnie w łóżeczku, zamiast przenosić je do własnej sypialni.
- Leki: ogólnie rzecz biorąc, żadne leki nie są konieczne. Czasami jednak, jeśli odczuwasz duży dyskomfort, pediatra może zalecić zastosowanie u dziecka lekkiego środka przeciwbólowego.
Jeśli ząbkowanie wpływa na sen dzieci, bądź cierpliwa
Może zdarzyć się kilka długich nocy, podczas których maluch płacze i jest drażliwy. Może to być spowodowane ząbkowaniem lub po prostu tym, że Twoje dziecko musi przyzwyczaić się do właściwej rutyny snu.
Kluczem do tego procesu jest cierpliwe i pełne miłości towarzyszenie dziecku. W ten sposób zarówno Ty, jak i Twój maluch przejdziecie przez te nocne epizody w najlepszy możliwy sposób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ayala Pérez, Yolanda, Leyanis de la Caridad Carralero Zaldívar, and Beatriz del Rosario Leyva Ayala. “La erupción dentaria y sus factores influyentes.” Correo Científico Médico 22.4 (2018): 681-694. http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S1560-43812018000400013&script=sci_arttext&tlng=en
- Alata Anamaría, Rolando. “Desarrollo y erupción dental.” (2019). http://repositorio.uigv.edu.pe/handle/20.500.11818/4729
- de la Teja Ángeles, Eduardo. “Erupción dentaria.” (2019). http://189.203.43.34:8180/handle/20.500.12103/1576
- de Luna, G. Orejón, and MJ Esparza Olcina. “La erupción dentaria primaria,¿ realmente produce tantos síntomas?.” (2016). https://fapap.es/files/639-1443-RUTA/08_Erupcion_dentaria.pdf
- Fogel, Claudio Gabriel. “Signos y síntomas atribuidos a la erupción dentaria en los niños: primera parte.” Archivos argentinos de pediatría 102.1 (2004): 35-43. https://www.sap.org.ar/docs/publicaciones/archivosarg/2004/A3.185-189.pdf
- de Holanda Teixeira, Rangel Bastos, Dayse Andrade Romão, and Mariana Alencar Nemezio. “Evaluación de la relación de los signos y síntomas durante el período de erupción de los dientes primarios.” Revista de Odontopediatría Latinoamericana 9.2 (2019): 9-9. https://revistaodontopediatria.org/index.php/alop/article/view/173
- Rojas Rueda, Silvia Marcela, Gloria Ángela Carrillo Estrada, and Ángela Suarez Castillo. “Manifestaciones locales y sistémicas de la erupción dental en niños de 0 a 36 meses de edad: revisión sistemática de la literatura.” https://repository.javeriana.edu.co/handle/10554/53598
- Marcillo Zambrano, Janina Lizbeth. “Prevalencia de síntomas asociados a la erupción primaria en lactantes, de 6 a 12 meses en el centro de salud Sangolquí.” (2016). https://repositorioslatinoamericanos.uchile.cl/handle/2250/2792781
- Pentón, Armando San Miguel, Olga Lidia Véliz Concepción, and Raiza Zenaida Escudero Alemán. “Erupción dentaria,¿ está todo dicho?.” Acta Médica del Centro 11.1 (2017): 72-75. https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=69646