Olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci - 10 zalet

Olejki eteryczne mają wiele korzystnych właściwości. W tym artykule omówimy niektóre z nich i powiemy Ci, które z nich są najbardziej przydatne dla niemowląt i dzieci.
Olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci - 10 zalet

Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca, 2021

Olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci to w pełni naturalne produkty wytwarzane z roślin aromatycznych. Ludzie używają ich na całym świecie do dezynfekcji, na potrzeby relaksu, jako środków przeciwzapalnych, stymulujących, a nawet w medycynie klinicznej.

Ze względu na swoje różnorodne właściwości biologiczne i zastosowania lecznicze olejki eteryczne stają się coraz bardziej popularne. W rzeczywistości ludzie w dzisiejszych czasach używają ich na wiele różnych sposobów. Oto 10 korzyści płynących z olejków eterycznych dla niemowląt i dzieci.

Olejki eteryczne – jakie korzyści dla niemowląt i dzieci oferują?

Olejki eteryczne są jedną z najskuteczniejszych opcji w przypadku wielu zabiegów i maści. Jednocześnie czasami pozwalają nam na więcej wariantów dotyczących ich zastosowania. Mogą być stosowane miejscowo, dodawane do żywności, stosowane w postaci środków aromatyzujących oraz do picia.

1. Uzdrawiająca moc.

Istnieją pewne olejki eteryczne, które mogą być przydatne w końcowych etapach leczenia. Obecnie najczęściej stosowanym do tego celu jest olejek z dzikiej róży. Eksperci polecają go do codziennego stosowania na blizny i rozstępy. Przydaje się nawet w profilaktyce zmian trądzikowych.

2. Relaksujące działanie olejków eterycznych.

Olejek z dziurawca zwyczajnego jest jednym z najbardziej użytecznych produktów tego typu, dzięki swojemu działaniu relaksującemu. Jest dostępny w postaci tabletek i kapsułek, a także jako ekstrakt z herbaty lub w płynie.

Lawenda

Ma tendencję do obniżania poziomu adrenaliny w surowicy krwi, pomagając w ten sposób lepiej radzić sobie z wysokim poziomem stresu, euforią lub podekscytowaniem. Ten rodzaj olejku polecany jest do stosowania w przypadkach powikłań emocjonalnych i behawioralnych u dzieci.

3. Funkcja antybakteryjna.

Kilka olejków ma właściwości antybakteryjne, ale pod tym względem najbardziej atrakcyjny jest olej kokosowy. Podobnie olejek eteryczny z drzewa herbacianego ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

4. Nawilżający efekt olejków eterycznych.

Olejki eteryczne z awokado są jednym z tych produktów o najlepszym działaniu nawilżającym i jest tym, który większość ludzi wybiera w leczeniu suchej skóry. Dodatkowo zawierają one dużą ilość witaminy A, witaminy E oraz dobroczynnych kwasów tłuszczowych dla prawidłowego odżywienia skóry.

Nawilżanie powietrza

Kolejnym olejkiem, który ma znaczące właściwości nawilżające, jest olejek lawendowy. Odgrywa również skuteczną rolę w regeneracji skóry.

5. Leczenie siniaków i stłuczeń.

Jednym z najskuteczniejszych olejków eterycznych do leczenia siniaków i guzków jest olej z arniki. Powstaje on na bazie oleju roślinnego i już kilka kropel wcieranych w dany obszar przyniesie dobre rezultaty.

Pomaga zapobiegać gromadzeniu się krwi w miejscu uderzenia i zmniejsza ryzyko powstania krwiaka. Poprawia również krążenie i działa przeciwbólowo.

6. Pomoc w zasypianiu.

Możesz użyć kilku różnych olejków, aby pomóc dzieciom zasnąć. Zaledwie 2 lub 3 krople olejku lawendowego w nawilżaczu pokojowym dają silny efekt relaksujący.

Pod tym względem przydatny jest również olejek z dziurawca zwyczajnego. Ponadto rumianek jest wskazany dla dzieci, które boją się w nocy. Majeranek może też łagodzić niepokój, zmniejszać nadpobudliwość i stres, a jego zapach jest bardzo przyjemny.

7. Olejki eteryczne na łagodzenie bólów głowy.

Istnieje kilka olejków eterycznych, które mogą znacznie zmniejszyć ból spowodowany migrenami. Badania przeprowadzone przez European Neurology wskazują, że wdychanie olejku lawendowego może być skuteczną i bezpieczną opcją terapeutyczną w leczeniu migreny.

8. Leczenie ciemieniuchy.

W chorobach skóry charakteryzujących się obecnością złuszczania naskórka wskazane jest stosowanie olejku migdałowego w celu usunięcia charakterystycznych łusek.

Olejki eteryczne - różany

Polecany jest on w przypadku ciemieniuchy, łuszczycy skóry głowy i łojotokowego zapalenia skóry.

9. Skurcze jelit lub gazy.

Kilka olejków eterycznych ma właściwości przeciwskurczowe. Oznacza to, że łagodzą skurcze żołądka i powodowany przez nie dyskomfort. Niektóre z nich to imbir, rumianek i lawenda. Olejek eteryczny z mięty pieprzowej pomaga również w prawidłowym funkcjonowaniu żołądka i jelit, a tym samym w prawidłowym trawieniu.

10. Grypa lub przeziębienie.

Stosowanie olejków eterycznych w ich aromatycznych formach łagodzi nocne objawy u dzieci z przeziębieniami. Skutecznymi opcjami są produkty kamforowe, mentolowe i eukaliptusowe. Niektóre olejki eteryczne o właściwościach przeciwwirusowych to rumiankowy i z maluki.

Olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci

Eksperci zalecają stosowanie olejków eterycznych dla niemowląt i dzieci, o ile są one organiczne, a nie syntetyczne. Jednak ważne jest, aby unikać ich stosowania u niemowląt poniżej 3 miesiąca życia.

Jeśli chodzi o wybór olejków eterycznych, powinny one być certyfikowane jako ekologiczne (ze składnikami pochodzącymi z upraw ekologicznych). A olejki eteryczne zawierające substancje drażniące dla niemowląt, takie jak mentol, fenol, eukaliptus i ketony, należy po prostu omijać szerokim łukiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Greeson JM, Sanford B, Monti DA. St. John’s wort (Hypericum perforatum): a review of the current pharmacological, toxicological, and clinical literature. Psychopharmacology (Berl). 2001 Feb;153(4):402-14. doi: 10.1007/s002130000625. PMID: 11243487.
  • Sasannejad P, Saeedi M, Shoeibi A, Gorji A, Abbasi M, Foroughipour M. Lavender essential oil in the treatment of migraine headache: a placebo-controlled clinical trial. Eur Neurol. 2012;67(5):288-91. doi: 10.1159/000335249. Epub 2012 Apr 17. PMID: 22517298.
  • Lee MS, Choi J, Posadzki P, Ernst E. Aromatherapy for health care: an overview of systematic reviews. Maturitas. 2012 Mar;71(3):257-60. doi: 10.1016/j.maturitas.2011.12.018. Epub 2012 Jan 27. PMID: 22285469.
  • Carson CF, Hammer KA, Riley TV. Melaleuca alternifolia (Tea Tree) oil: a review of antimicrobial and other medicinal properties. Clin Microbiol Rev. 2006 Jan;19(1):50-62. doi: 10.1128/CMR.19.1.50-62.2006. PMID: 16418522; PMCID: PMC1360273.
  • Bachir RG, Benali M. Antibacterial activity of the essential oils from the leaves of Eucalyptus globulus against Escherichia coli and Staphylococcus aureus. Asian Pac J Trop Biomed. 2012 Sep;2(9):739-42. doi: 10.1016/S2221-1691(12)60220-2. PMID: 23570005; PMCID: PMC3609378.
  • Saharkhiz MJ, Motamedi M, Zomorodian K, Pakshir K, Miri R, Hemyari K. Chemical Composition, Antifungal and Antibiofilm Activities of the Essential Oil of Mentha piperita L. ISRN Pharm. 2012;2012:718645. doi: 10.5402/2012/718645. Epub 2012 Dec 13. PMID: 23304561; PMCID: PMC3532871.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.