4 problemy z dyscypliną u dzieci i jak sobie z nimi radzić

Problemy z dyscypliną u dzieci doprowadzają czasem rodziców do szaleństwa. Czasami małe dzieci wykazują zachowanie, które naprawdę może nadwyrężać ich cierpliwość.
4 problemy z dyscypliną u dzieci i jak sobie z nimi radzić
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bardzo często zdarzają się nam problemy z dyscypliną u dzieci. Rodzice często są świadkami zachowania swoich dzieci, które naprawdę może nadwyrężyć ich cierpliwość. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z tych problemów i sposobom ich rozwiązania.

Wiedza o tym, jak radzić sobie ze złym zachowaniem dzieci ma podstawowe znaczenie; dyscyplina pomaga dzieciom lepiej radzić sobie w życiu, osiągać cele i żyć w harmonii z innymi ludźmi.

Problemy z dyscypliną u dzieci i sposoby ich rozwiązywania

Wielu rodziców często przychodzi na konsultację lub prosi o pomoc w przypadku pewnych problemów behawioralnych u swoich dzieci. W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najczęściej występujących problemów z dyscypliną u dzieci i przedstawimy co można z nimi zrobić.

Problemy z dyscypliną u dzieci

Moje dziecko mnie nie słucha a wyjście rano do szkoły graniczy z cudem

Czy musisz tysiące razy powtarzać swojemu dziecku, aby się ubrało i umyło zęby przed wyjściem do szkoły lub gdziekolwiek indziej ale wydaje się, że jest ono w innym świecie i w ogóle Cię nie słucha? U dzieci w wieku szkolnym takie zachowanie jest powszechne, ale co możesz z tym zrobić?

  • Wieczorem możecie wspólnie przygotować ubrania na następny dzień, a także wszystko, czego dzieci potrzebują w szkole. Dzięki temu nie będziesz tracić czasu rano.
  • Zróbcie razem listę wszystkiego, co musi zrobić rano przed wyjściem. Jeżeli Twoje dzieci są małe i nie potrafią jeszcze czytać, możesz użyć rysunków, aby pokazać im wszystkie kroki jakie muszą wykonać, aby niczego nie zapomnieć.
  • Nie krzycz. Pozwól, by konsekwencje ich postępowania pojawiły się same. Jeżeli nie zdążyły się ubrać powiedz im, że będą musiały ubrać się w samochodzie. W ten sposób będą wiedziały, że muszą się pospieszyć bo w przeciwnym razie dotrą do szkoły w piżamie.
  • Ustaw alarm i powiedz im, ile czasu mają na zrobienie wszystkiego i upewnij się, że mają na to wystarczająco dużo czasu.

Problemy z dyscypliną: moje dziecko mnie nie słucha

Twoje dziecko Cię nie słucha i bez względu na to jak bardzo prosisz je, aby nie robiło określonej rzeczy, nadal robi to samo. Na przykład podnosi zabawkę i rzuca nią; prosisz je aby tego nie robiło a dziecko wpada w furię. Co możesz zrobić wtedy zrobić?

  • Daj dziecku wybór. Na przykład, jeśli chce rzucać zabawką powiedz, że może nią rzucać w ogrodzie lub w parku a nie w domu. Zawsze używaj mocnego, ale spokojnego tonu.
  • Jeśli dziecko nadal nie słucha, wyjaśnij, że za swoje postępowanie dostanie konkretne konsekwencje. „Jeśli rzucisz zabawkę, zabiorę ci ją”. A jeśli ponownie nią rzuci, natychmiast ją podnieś i zatrzymaj. W ten sposób dziecko zrozumie konsekwencje swojego postępowania. Nawet gdy błaga o zwrot zabawki, nie ulegaj.
  • Zawsze rozmawiaj z dzieckiem z szacunkiem i empatią.
  • Jeżeli wpadnie w złość, przytul je i staraj się je uspokoić, aż do skutku.

Moje dziecko bije inne dzieci

Niektóre dzieci biją inne, gdy nie dostaną tego, czego chcą. Jeżeli inne dziecko zabierze im zabawkę, uderzają je. A gdy rodzice je za to karcą, biją także rodziców. Jeżeli dziecko ma 6 lat lub więcej jest już wystarczająco silne, aby kogoś skrzywdzić, więc jest to sprawa bardzo niepokojąca dla rodziców. Co możesz zrobić?

  • Nie dawaj mu klapsa, bo to nie jest rozwiązanie. Bicie nie poprawi zachowania dziecka.
  • Pomóż mu znaleźć inny sposób na pozbycie się frustracji i złości.
  • Znajdź czas, kiedy dziecko jest spokojne i porozmawiaj z nim, aby wyjaśnić, że bicie innych jest niedozwolone. Wyjaśnij, jakie będą konsekwencje takiego postępowania. Inne dzieci nie będą chciały się z nim bawić, zostanie ukarane w szkole, otrzyma ostrzeżenie itp.
  • Naucz je innych sposobów wyrażania uczuć. Kiedy dziecko wpada w złość powiedz, aby poszło do swojego pokoju lub innego pomieszczenia w domu i spróbowało się uspokoić.
  • Spróbuj znaleźć dobrą metodę na opanowanie złości, kiedy Twoje dziecko chce kogoś uderzyć. W ten sposób za każdym razem, gdy poczuje się w ten sposób, będzie mogło używać tej samej metody, aby zapanować na swoją złością.
Sposoby na opanowanie złości u dzieci

Moje dziecko pyskuje

Za każdym razem, gdy próbujesz zdyscyplinować swoje dziecko, śmieje Ci się w twarz i pyskuje. Co więcej, zdarza się to nie tylko w domu; podobnie odnosi się także do nauczycieli, ponieważ nie podoba mu się to, co musi robić w szkole. Co możesz zrobić w tej sytuacji?

  • Kiedy w Twojej obecności dziecko zacznie reagować w ten sposób, natychmiast powiedz mu, że obrażanie Ciebie ani kogokolwiek innego nigdy nie jest w porządku. Takiego zachowania nie można tolerować.
  • Zachowaj spokój i bądź stanowczy, podkreśl to zarówno swoim głosem jak i mową ciała. Nie irytuj się i nie wdawaj się w dyskusję dopóki dziecko nie przestanie odnosić się do Ciebie lekceważąco. Powiedz na przykład: „Jeżeli będziesz się do mnie odzywać w ten sposób, nie będę z Tobą rozmawiać. Kiedy zrobisz to z szacunkiem wtedy porozmawiamy ”.
  • Jeżeli dziecko nadal będzie okazywać brak szacunku, powiedz mu, że będą konsekwencje takiego postępowania. Dotrzymaj słowa i nie wycofuj się.
  • Za każdym razem, gdy dziecko zwraca się do Ciebie lub kogokolwiek innego z szacunkiem, chwal je i wzmacniaj to pozytywne zachowanie.

Problemy z dyscypliną: wnioski na koniec

Powyżej przedstawiliśmy niektóre z problemów z dyscypliną z którymi my, rodzice, najczęściej spotykamy się u naszych dzieci. Wypróbuj niektóre z rozwiązań, które dzisiaj Ci zaproponowaliśmy – te, które najlepiej pasują do Twojego dziecka.

Jeżeli dziecko stale zachowuje się w ten sposób i bardzo trudno jest Ci je kontrolować, zalecamy konsultację z profesjonalistą w celu uzyskania spersonalizowanych wskazówek, co robić w tej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.