Znaczenie czytania książek podczas kwarantanny
Wśród wielu działań i zadań, które ludzie starają się robić, aby uniknąć nudy, odwracać uwagę i unikać niepokoju, znaczenie czytania książek podczas okresu odosobnienia jest czymś, czego nie możemy zlekceważyć. Może być ono naprawdę doskonałą i zdrową opcją.
W końcu jesteśmy już zamknięci od ładnych kilku tygodni. Nie możemy opuszczać naszych domów z uwagi na epidemię choroby COVID-19. A przecież literatura może być doskonałym sprzymierzeńcem podczas kwarantanny.
W naszym artykule zaprezentujemy Ci zatem znaczenie czytania książek podczas okresu przymusowego odosobnienia.
Znaczenie czytania książek i oferowane dzięki niemu korzyści
Czytanie książek i pielęgnowanie nawyku czytelnictwa jest zawsze niezwykle ważne. W rzeczywistości jest ono jeszcze ważniejsze podczas okresu przymusowego odosobnienia, ponieważ czytanie oferuje wiele cennych korzyści. A ponadto może pomóc nam uczynić te dni odosobnienia nieco bardziej znośnymi.
Dlatego wśród wielu korzyści jakie zapewnia nam czytanie książek możemy wymienić kilka najważniejszych:
- Poszerza ono naszą wiedzę, zasób informacji i kulturę.
- Ćwiczy mózg i zapobiega degeneracji poznawczej. W konsekwencji zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera.
- Stymuluje procesy rozumowania, koncentrację i pamięć.
- Pobudza wyobraźnię.
- Rozwija umiejętności komunikacyjne, ponieważ poprawia naszą składnię i gramatykę oraz poszerza słownictwo.
- Stymuluje percepcję.
- Zwiększa ciekawość.
- Rozwija emocje i umiejętności społeczne, takie jak empatia.
Znaczenie czytania książek podczas przymusowego odosobnienia
Czytanie jest bardzo zdrową formą aktywności na poziomie poznawczym, psychologicznym i emocjonalnym. Na poziomie psychologicznym pomaga ludziom budować swoją osobowość na podstawie wiedzy i identyfikacji z innymi ludźmi oraz tego, jak zachowują się w innych kontekstach lub rzeczywistości.
Ale w rzeczywistości znaczenie czytania książek jest o wiele szersze. Czynność ta jest sprzymierzeńcem podczas walki z samotnością. Wynika to z tego, że jest ona idealnym towarzyszem życia dla osób, które są lub czują się samotne.
Na poziomie emocjonalnym czytanie książek pozwala symulować, a tym samym doświadczać, sytuacji życiowych innych ludzi. Ponadto pozwala poznać, zrozumieć i wczuć się w inne uczucia i odczucia. Pomaga to rozwinąć Twoje perspektywy i opinie dotyczące emocji oraz nastrojów.
Zatem korzyści płynące z czytania książek są niezaprzeczalne. Ponadto nie powinniśmy zapominać o innych zaletach tej formy spędzania czasu. Na przykład godne uwagi są rozwój osobowości oraz na poziomie emocji i nastrojów.
Spędzanie kilku godzin dziennie na czytaniu w cichym, dobrze oświetlonym kącie jest pozytywnym rozwiązaniem podczas okresu przymusowego odosobnienia. Z pewnością szybko dasz się porwać dobrej książce, która Cię będzie bawić, relaksować i po prostu pozwoli Ci uciec od tej trudnej rzeczywistości, jaka Cię otacza.
Znaczenie czytanie książek podczas odosobnienia jako substytut towarzystwa innych ludzi i impuls do rozwijania krytycznego myślenia
Znalezienie dobrej książki do przeczytania, bez względu na to, czy jest to forma drukowana czy też e-book, jest równoznaczne ze zapewnieniem sobie idealnego towarzysza do spędzania czasu podczas odosobnienia.
Dawanie się ponieść czytaniu książki to idealne hobby, które zabierze Cię w różne światy, pozwoli poznać różnych nowych ludzi i przeżyć nowe sytuacje. Pozwala także uciec od tego skomplikowanego okresu, który mamy obecnie.
Jak wspomnieliśmy już powyżej, celem czytania dla niektórych osób podczas okresu przymusowego odosobnienia może być pomoc w ucieczce przed problemem spowodowanym epidemią wywołaną przez koronawirusa SARS-CoV-2.
Ale może wystąpić rzecz jasna także sytuacja dokładnie odwrotna. Ich celem może być również przeczytanie i zdobycie wszelkich dodatkowych informacji na temat tego wirusa, który opanował obecnie cały świat.
W związku z tym możesz poświęcić trochę czasu na czytanie, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat tego koronawirusa. Możesz czytać artykuły naukowe, opracowania i różnego rodzaju publikacje, o ile pochodzą one z wiarygodnych źródeł.
W ten sposób unikniesz powtarzania fałszywych wiadomości, które krążą w sieciach społecznościowych. Zamiast rzetelnie informować i edukować ludzi na temat choroby COVID-19, tylko dezorientują one i dezinformują ludzi.
W tych dniach odosobnienia nie wahaj się być wdzięczny losowi za możliwość czytania książek. Jest tak dlatego, że jak wyjaśniliśmy powyżej, aktywność ta niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków dla mózgu i poznania. A także jest przyjemnym i zawsze lojalnym towarzyszem. Ponadto czytanie książek pomaga też rozwinąć w nas krytyczne myślenie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Columbus, C., Brust, K. B., & Arroliga, A. C. (2020). 2019 novel coronavirus: an emerging global threat. Baylor University Medical Center Proceedings, pp. 1–4. Recuperado de https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/08998280.2020.1731272
- Flores Guerrero, D. (2016). La importancia e impacto de la lectura, redacción y pensamiento crítico en la educación superior. Zona próxima, (24), pp. 128-135. Recuperado de http://www.scielo.org.co/pdf/zop/n24/n24a10.pdf
- Gil Flores, J. (2009). Hábitos y actitudes de las familias hacia la lectura y competencias básicas del alumnado. Recuperado de https://idus.us.es/bitstream/handle/11441/77870/H%c3%81BITOS%20Y%20ACTITUDES%20DE%20LAS%20FAMILIAS%20HACIA%20LA%20LECTURA%20Y%20COMPETENCIAS%20B%c3%81SICAS%20DEL%20ALUMNADO.pdf?sequence=1&isAllowed=y