Trzy książki dla dzieci traktujące o rodzinach niepełnych

Promowanie znajomości różnych typów rodzin jest ważne, aby maluchy zdawały sobie sprawę z wagi równorzędnego ich traktowania. Dzisiaj przyjrzymy się obecności rodzin niepełnych w literaturze prezentując Ci trzy książki dla dzieci, w których występują rodziny składające się tylko z jednego rodzica.
Trzy książki dla dzieci traktujące o rodzinach niepełnych

Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2020

W dzisiejszym artykule skupimy się na koncepcji rodzin niepełnych. Idea rodziny nie ogranicza się już do mężczyzny, kobiety i liczby ich wspólnych dzieci. To odejście od stereotypu znakomicie prezentują niektóre książki dla dzieci.

W społeczeństwie XXI wieku, w którym żyjemy, różnorodność rodzinna jest już niepodważalnym faktem. Obecnie istnieją wszelkiego rodzaju rodziny. W rzeczywistości nie muszą już składać się one z co najmniej 3 członków. Raczej już 2 osoby wystarczą, aby stworzyć pełnoprawną rodzinę.

Poniżej przedstawimy listę obejmującą trzy książki dla dzieci, które w ten, czy w inny sposób prezentują różnorodność występującą w rodzinie. Każdy z wymienionych przez nas tytułów traktuje sprawę w sposób całkowicie zrozumiały dla najmłodszych czytelników.

Promowanie znajomości różnych typów rodzin jest ważne, aby maluchy zdawały sobie sprawę z wagi równorzędnego ich traktowania. Dzisiaj przyjrzymy się obecności rodzin niepełnych w literaturze prezentując Ci trzy książki dla dzieci, w których występują rodziny składające się tylko z jednego rodzica.

Trzy książki dla dzieci, w których występują rodziny składające się tylko z jednego rodzica

1. ”Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham”, jedna z najpopularniejszych książek o rodzinach niepełnych

Ta książka napisana przez Sama McBratneya zatytułowana „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (oryg. Guess How Much I Love You) i zilustrowana przez Anitę Jeram, mówi o jednym z najsłodszych pojęć na świecie. Czyli o miłości.

W tym przypadku jest to miłość między królikiem a jego matką. Oba stworzenia rywalizują ze sobą, aby pokazać, kto kocha bardziej tę drugą stronę. Bez względu na to, jak bardzo mały króliczek próbuje, zawsze przeważają jednak wymiary miłości ze strony matki.

Matka z dzieckiem

W końcu mały króliczek wpada na wspaniały pomysł… A co, jeśli zabiorę miłość do mojej matki na Księżyc? Czy miłość mojej mamy może się tam dostać? Ta słodka i delikatna opowieść o zwierzętach jest idealna dla dzieci powyżej trzeciego roku życia. W rzeczywistości dziś jest to już klasyk literatury dziecięcej.

Pięknie ilustrowana książka pokazuje nam, że bez względu na to, ile osób jest w Twojej rodzinie, zawsze łączy Was miłość. Niezależnie od tego, czy jesteś samotną matką, czy też nie, ta książka z pewnością poruszy zarówno Twoje serce, jak i serce Twojego dziecka.

„Bycie samotnym rodzicem to dwa razy więcej pracy, dwa razy więcej stresu i dwa razy więcej łez. Ale to też dwa razy więcej uścisków, dwa razy więcej miłości i dwa razy więcej dumy”.
– Autor nieznany –

2. ”Kurczak mały i kocia mama”

W tej fantastycznej książce autorstwa Marty Zafrilli i zatytułowanej „Kurczak mały i kocia mama” (oryg. Little Chick and Mommy Cat) )występują dwaj główni bohaterowie. Są to małe kurczątko i jego mama, bura kotka.

Kolejne strony tej historii pomagają dzieciom zrozumieć i docenić dwie podstawowe kwestie: różnorodność rodzinną i adopcję. W tym przypadku sprawy mają miejsce w świecie zwierząt.

Jednak te zwierzęta – matka kotka i wychowywane przez nią pisklę – mają cechy ludzkie. Historia ta pokazuje, jak koledzy z klasy małego kurczaczka nie potrafią i nie chcą zrozumieć wyjątkowej rodziny, którą tworzą kurczak i kotka.

Ilustracje w tej książce są słodkie i delikatne, podobnie jak postacie. Ten prosty i jednocześnie obszerny przykład książki dla dzieci jest idealnym wręcz wy borem dla rodzin niepełnych, rodzin adopcyjnych lub po prostu wszystkich rodziców, którzy chcą dać swoim dzieciom więcej zrozumienia i tolerancji.

3. ”Ojciec, który miał dziesięcioro dzieci”

To bardzo zabawna książka ze wspaniałym ilustracjami, które z pewnością spodobają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tutaj francuska pisarka Benedicte Guettier opowiada historię samotnego ojca, który spotyka się z różnego rodzaju kłopotami i psotami ze strony dziesięciorga swoich dzieci. Zgadza się, bohater tej powieści ma aż dziesięcioro dzieci!

Czy możesz sobie wyobrazić, jak by to było mieszkać w rodzinie z 10 dziećmi? Strony tej książki (oryg. The Father Who Had 10 Children) i jej prosty tekst dadzą Tobie i Twoim dzieciom możliwość poznania przygód tej rodziny.

Ojciec z dzieckiem

Celem tej powieści jest zabawienie dzieci i rozśmieszenie ich. Jednak na jej stronach znajduje się lekcja, o której wszyscy powinniśmy pamiętać. Mimo tego, że cała rodzina ma tylko jednego rodzica z dziesięciorgiem dzieci, ten ojciec robi wszystko, co trzeba – a nawet więcej. Nie potrzebuje nikogo więcej, bo wystarczy mu miłość do każdego z jego własnych dzieci.

Wszystkie trzy książki dla dzieci wymienione w dzisiejszym artykule są idealnym rozwiązaniem do zaprezentowania tematyki rodzin niepełnych. Jednak są one również świetne do tego, by pomóc każdemu dziecku zrozumieć, że każda rodzina jest wyjątkowa, inna i, co najważniejsze, cenna.

Nie ma tutaj żadnego znaczenia, ilu członków tworzy rodzinę ani jak ona powstała. Najważniejsza jest miłość, która w niej panuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blanco, C. (2017). Mi familia es de otro mundo. Uranitos.
  • Bratney, S. (2018). Adivina cuánto te quiero. Editorial Kokinos.
  • Cantó, V. (2021). La cigüeña risueña. La Pequeña Varsovia.
  • Chandro, J. C. (2012). Te quiero un montón. Editorial Bruño.
  • De Sousa, Y. (2018). Mamá adivina. Ekaré
  • Guettier, B. (2002). El Papá que tenía 10 hijos. Casterman.
  • Landeros, I. A. C., Cerino, N. J. T., & Trejo, N. M. C. (2022). La representación del rol materno en la literatura infantil dirigida a niñas y niños en edad preescolar. Educando para educar, (43), 69-82. https://www.beceneslp.edu.mx/ojs2/index.php/epe/article/view/140
  • López Navarro, V. (2023). Situaciones de aprendizaje coeducativas a través de la literatura infantil.  [Trabajo de Fin de Grado, Universidad de Alicante]. Repositorio Institucional. https://rua.ua.es/dspace/handle/10045/135309#vpreview
  • Tordesillas Frías, P. (2021). La diversidad familiar y su representación en la literatura infantil actual. [Trabajo de Fin de Grado, Universidad de Valladolid]. Repositorio Documental. https://uvadoc.uva.es/handle/10324/47689
  • Pardi, F. (2016). Tengo una mamá y punto. Picarona.
  • Taboada, B. (2020). A veces mamá tiene truenos en la cabeza. Editorial Algar.
  • VV.AA (2010). Mi papá y yo: un álbum para hacer con tu papá y conocerle mejor. SomosLibros.
  • Zafrilla, M. (2012). Hijito pollito. Cuento de Luz S.L.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.