Książki dźwiękowe dla niemowląt i małych dzieci
Książki dźwiękowe to fantastyczny sposób na stymulowanie rozwoju poznawczego i emocjonalnego niemowląt oraz dzieci, a także przyciągnięcie ich uwagi. Poniżej opowiemy nieco więcej o tych produktach, a także przedstawimy wybór najciekawszych z nich.
Wiele lat temu literatura dziecięca trafiła do sal lekcyjnych, umożliwiając małym dzieciom odkrywanie książek. Ale od urodzenia, a nawet do czasu, gdy zaczęły czytać, książki nie były jednak częścią życia dzieci, bo cóż mogły z nimi zrobić, skoro nie znały jeszcze liter?
Jednak koncepcja literatury dziecięcej uległa zmianie i ewoluowała w kierunku innych gałęzi, w których ilustracje stały się niekwestionowanymi gwiazdami opowiadań dla naszych maluchów.
Ale w celu zrealizowania potrzeb najmniejszych odbiorców, a konkretnie niemowląt i małych dzieci w wieku od 0 do 2 lat, które nie są jeszcze w stanie zrozumieć ilustracji, inne branże zwróciły uwagę na literaturę dziecięcą.
Książki dźwiękowe: wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Niemowlęta nie mają możliwości wzięcia książki do ręki i poznawaniu jej na własną rękę. Jeśli jednak dorośli opiekujący się nimi pokażą im te książki i włączą je jako element ich codziennego życia, takie dzieci gdy dorosną, będą czytać praktycznie codziennie.
Ogromny wpływ, jaki wywiera na nie literatura dziecięca, spowodował jej szybki rozwój. Tak więc w dzisiejszych czasach można znaleźć książki dla wszystkich grup wiekowych i na różne tematy. Niemowlęta nie są tutaj wyjątkiem. Są więc książki dla niemowląt i małych dzieci.
Dziś chcemy skupić się na książkach, które najbardziej przyciągają uwagę dzieci: książkach muzycznych czy też dźwiękowych.
Dlaczego książki dźwiękowe przyciągają uwagę dzieci?
Ponieważ dzieci są w brzuchu matki, zaczynają najpierw czuć i słyszeć wszystko, co dzieje się wokół nich. Dlatego od urodzenia mają wysoko rozwinięty zmysł słuchu. I właśnie dlatego też każdy rodzaj dźwięku pobudza je i przyciąga ich uwagę.
Niemowlęta szczególnie lubią dźwięki wydawane przez zwierzęta lub niektóre pojazdy, takie jak samochody policyjne lub karetki pogotowia.
Pod tym względem zwierzęta są głównymi bohaterami zdecydowanej większości książek dźwiękowych. Skojarzenia, jakie dzieci zaczynają tworzyć między ilustracjami a dźwiękami, są również korzystne dla ich rozwoju poznawczego.
Poniżej znajdziesz wybór książek dźwiękowych, które z pewnością pokocha Twoje dziecko! Owszem, zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre z nich nie są dostępne w języku polskim, ale przecież dziecku to nie robi różnicy!
Książki dźwiękowe dla niemowląt i małych dzieci
”Dźwięki Zoo” autorstwa Sama Taplina
Istnieją różne rodzaje książek dźwiękowych dla dzieci, w zależności od ich wieku. Jak wspomnieliśmy powyżej, książki o zwierzętach z ich wydawanymi przez nie dźwiękami idealnie przemawiają do dzieci.
W tym przypadku ta pozycja, napisana przez Sama Taplina, jest idealnym sposobem, aby pomóc im rozpocząć naukę o zwierzętach i wydawanych przez nie dźwiękach. Dokładniej ta historia przedstawia pięć zwierząt: słonia, pingwina, małpę, fokę i lwa.
W połączeniu z każdą z ilustracji, które są duże i mało szczegółowe, aby dzieci zaczęły się z nimi łatwo oswajać, znajdziesz charakterystyczny dźwięk każdego ze zwierząt.
”Czas na nocnik!” autorstwa Scarlett Wing
Ta książka będzie wielką pomocą dla najmłodszych, którzy rozpoczynają naukę korzystania z nocnika. Ponadto jesteśmy pewni, że dzięki zawartym w niej dźwiękom będą się dobrze bawić!
Z pomocą Daniela, głównego bohatera opowieści, który jest mniej więcej w tym samym wieku co czytające książkę dzieci, zrozumieją one wszystkie niezbędne procesy nauki korzystania z nocnika.
Ponadto zawiera zabawne ilustracje i dźwięki, w tym odgłosy spłukiwania toalety i mycia rąk. Książka zawiera również zabawną piosenkę, która pomoże Twoim maluchom w tej nowej przygodzie.
Poppy i jej orkiestra: 16 dźwięków instrumentów muzycznych! ” autorka: Magali Le Huche
Głównymi bohaterami tej fantastycznej książki są zwierzęta, które uczą maluchy brzmienia aż 16 nowych instrumentów muzycznych, takich jak ksylofon, flet czy skrzypce. To idealna książka, która pozwala dzieciom odkrywać wszystkie instrumenty podczas zabawy i cieszyć się ilustracjami oraz różnymi dźwiękami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Celis Méndez, S. M. (2020). El audiolibro como estrategia pedagógica para nuevas lecturas y nuevos lectores, revisión del estado del arte. https://repository.usta.edu.co/bitstream/handle/11634/31706/2020sandracelis.pdf?sequence=6&isAllowed=y
- Le huche, M. (2017). Paco y la orquesta. Timunmas.
- Suasti, G. A. M., & Mieles, J. E. C. (2021). Recursos digitales para fomentar la animación lectora en los estudiantes de la básica elemental: Español. Revista Científica Sinapsis, 2(20).
- Taplin, S. (2018). Mi primer libro de sonidos: el zoo. Usborne.
- Vargas Castro, K. V. (2021). Las tecnologías informáticas (cuentos interactivos) y su incidencia en el desarrollo de la memorización. Dilemas contemporáneos: educación, política y valores, 8 (SPE3). https://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=S2007-78902021000500004&script=sci_arttext
- Vvaa. (2018). Voy sola al baño. Timunmas.